Domácnost

Jak se liší jednofázové a třífázové rozvody?

V českých domácnostech se můžeme setkat s jednofázovými a třífázovými rozvody. Jak se liší, jaké mají výhody a nevýhody a jak ovlivňují velikost a platby za hlavní jistič? Přečtěte si podrobnosti v následujícím článku.

Jak se liší jednofázové a třífázové rozvody?
Jak se liší jednofázové a třífázové rozvody?

Rozdíly mezi jednofázovými a třífázovými rozvody

Jednofázové rozvody jsou instalovány zpravidla v bytech, kde je vytápění zajištěno pomocí centrální dodávky, pro vaření se využívá plynový sporák a pro ohřev vody karma. Celý příkon závislý na velikosti jističe je napojen na jednu fázi. To je vhodné pro provoz běžných spotřebičů (lednice, televize), osvětlení a k příležitostnému zapojení mikrovlnné trouby, pračky nebo varné konvice.

Třífázové rozvody sdružuje tři fáze, které jsou zapojeny nezávisle na sobě. Využívají se obvykle v rodinných domech, kde jsou v provozu náročnější elektrické spotřebiče jako varná deska, bojler pro ohřev vody nebo elektrické vytápění. Některé typy elektrospotřebičů nemohou pracovat v jiném než trojfázovém zapojení.

S typem rozvodů souvisí i velikost hlavního jističe.

Hlavní jistič určuje rezervovaný příkon

S typem rozvodů souvisí i velikost hlavního jističe. Hlavní jistič slouží k přerušení dodávky elektřiny, pokud dojde k přetížení, poruše nebo zkratu. Tím chrání spotřebiče připojené do sítě před poškozením. Zároveň určuje, jaký maximální příkon je domácnost oprávněna odebírat, za což platíte energetické společnosti poplatek. Jedná se o stálý měsíční plat za rezervovaný příkon, který najdete na faktuře od vašeho dodavatele elektřiny. Jednoduše řečeno – velikost hlavního jističe určuje, kolik můžete spotřebovat elektrického proudu, respektive kolik a jak energeticky náročných přístrojů můžete v domácnosti zapojit.

Právě poplatek odvislý od velikosti hlavního jističe rozpoutal v roce 2017 debatu, zda domácnosti neplatí zbytečně moc za rezervovaný příkon, který nakonec stejně nevyužijí. Nakonec k žádné výraznější změně nedošlo, neboť by byli poškození především chalupáři. 

Hlavní jistič určuje rezervovaný příkon

Na jednu stranu existují chalupy s velkým hlavním jističem, jež se v minulosti instalovali pro připojení cirkulárky nebo elektrického vytápění, ale v současné době tak velký příkon nepotřebují. Na druhou stranu je potřeba vzít v úvahu, že množství spotřebičů v domácnostech roste, a tak dochází i k opačnému problému – velikost hlavního jističe není dostatečná, a proto dochází k častým výpadkům elektrického proudu.

Jak vypočítat rezervovaný příkon

Stává se vám často, že lidově řečeno vyhodíte pojistky? Na vině může být právě nedostatečná velikost hlavního jističe. Velikost příkonu jističe si můžete přibližně vypočítat. Podle čísel 1 a 3 na začátku poznáte druh jističe – jednofázový jistič je označen 1×25 A, třífázový 3×25 A. Proudová hodnota jističe je uvedena v ampérech.

Příkon spočítáte podle vzorce: 

P = U × I

tedy příkon = napětí × proud (účinnost ve výpočtu zanedbáváme).

Například pro hlavní jistič 1×25 A je rezervovaný příkon 230 V krát 25 A, tj. 5,75 kW. To odpovídá součtu příkonů všech spotřebičů, které jsou současně v provozu.

Chytrá kalkulačka elektřiny neporovná jen ceny, ale i férovost dodavatelů

Proč dochází k výpadkům proudu

Do domácností přibývají stále nové spotřebiče, a tak se může stát, že v určitém okamžiku už hlavní jistič spotřebu neutáhne. Většinou k tomu dochází, když si pořídíte nového pomocníka do kuchyně (například varnou desku nebo myčku), nebo potřebujete spustit více spotřebičů najednou. Zejména v domácnostech s dětmi jede pračka, myčka a sporák téměř bez přestávky a rezervovaný příkon nemusí stačit. V tu chvíli dojde k vypadnutí jističe.

Výpadek proudu a baterka svítící na pojistky.

Není však nutné ihned navyšovat velikost hlavního jističe. Jestliže máte třífázové rozvody, v některých případech postačí upravit rozdělení spotřebičů mezi jednotlivé fáze, aby jistič nevypadával. Rovnoměrnější rozložení přístrojů, které jsou energeticky náročné a zapínáte je současně, vám může problém vyřešit bez větších investic.

Změna velikosti hlavního jističe stojí tisíce

Pokud se rozhodnete pro změnu velikosti hlavního jističe, ať už z důvodu jeho vypadávání, nebo ho chcete naopak zmenšit kvůli platbám za rezervovaný příkon, vždy konzultujte svoje rozhodnutí s dodavatelem elektřiny a kvalifikovaným elektrikářem. Výměna hlavního jističe totiž není levná záležitost, počítejte s několika tisíci korun. Svému dodavateli elektřiny zašlete žádost o změnu jističe, samotnou výměnu si zajistíte sami prostřednictvím vámi zvolené firmy. Po dokončení elektroinstalace budete potřebovat předložit revizi a distributor elektřiny vám namontuje nový elektroměr.

Srovnání evropských cen elektřiny 2018: Němce dusí drahé energie. A co Čechy?

Uvažujete nad menším jističem?

Při zmenšení velikosti jističe, jehož rezervovaný příkon momentálně nevyužíváte, je dobré uvažovat v dlouhodobém horizontu a také myslet na snížení komfortu, pokud byste museli oželet současné spuštění energeticky nejnáročnějších spotřebičů. Několikatisícová investice by se vám mohla vracet i několik let a v budoucnosti by větší jistič přece jen mohl najít využití.

Navíc obvykle nelze udělat razantní změnu. Pokud využíváte ohřev vody, vaření nebo vytápění elektřinou, změna jističe na jednofázový nepřichází v úvahu. V českých domácnostech je nejvyužívanější jistič 3×25 A. Při jistých úpravách ho pravděpodobně budete schopni vyměnit za 3×20 A, což činí rozdíl v poplatku v řádech desetikorun měsíčně. Na nižší hodnoty byste se dostaly jen za cenu výměny spotřebičů – například elektrický sporák za plynový, což v mnoha místech ani není možné. Právě v odlehlejších oblastech, kam nesahá veřejný vodovod ani rozvody plynu, je odkázanost domácností na elektřinu nejvyšší. To platí i pro víkendová sídla, chaty a chalupy. V tom případě je bohužel prakticky nemožné dosáhnout výraznějších úspor na účtech za elektřinu, i když je spotřeba nízká.

Vyplatí se vědět...

Fáze a fotovoltaika: Na co si dát pozor?

Měření spotřebované elektřiny po fázích je postup, který z Česka a Slovenska činí výjimku mezi ostatními evropskými státy. I když jako běžný uživatel elektřiny toto specifikum většinou nemusíte vůbec řešit, přeci jen existuje situace, kdy se vyplatí na jednofázové a třífázové rozvody zaměřit. Pokud totiž plánujete instalaci fotovoltaiky, fáze mohou vaše plány ovlivnit více, než byste možná čekali. Hrají totiž velkou roli při volbě střídače k FVE. Zatímco symetrický měnič rozděluje energii rovnoměrně mezi všechny tři fáze, asymetrický pracuje podle potřeby. Sáhnete-li tedy po symetrickém střídači v případě, že se u vás výše spotřeby na jednotlivých fázích liší, může se vám návratnost fotovoltaiky vyšplhat na neuvěřitelné stovky let.