Technologie

Sierra Nevada Corporation. 6 poznatků, které potřebujete vědět o této společnosti

Společnost Sierra Nevada Corporation (SNC) hraje v leteckém průmyslu jedinečnou roli. Její každoroční miliardové příjmy pocházejí z civilních, obchodních i vojenských zakázek. Jedná se však o soukromou společnost, která do vývoje v oblasti kosmonautiky investuje obrovské množství financí. Její začátky přitom byly velmi skromné.

Sierra Nevada Corporation. 6 poznatků, které potřebujete vědět o této společnosti
Sierra Nevada Corporation. 6 poznatků, které potřebujete vědět o této společnosti

 

1. Z malého hangáru na výsluní kosmonautiky

Původně se jednalo o malý rodinný podnik, který byl založen v roce 1963, a s pár svými zaměstnanci fungoval v jednom nevadském leteckém hangáru. Na počátku 80. let minulého století v SNC začal působit také Fatih Ozmen.

Ten se svou manželkou Eren v roce 1994 společnost bojující s finančními problémy odkoupila. Byl to docela risk - mladí novomanželé s malým dítětem ručili bance dokonce svým domem, aby dostali půjčku a mohli tak společnost získat. Tento krok se jim ovšem vyplatil. Malá firma se rozrostla na miliardovou společnost s více než 4 000 zaměstnanci, 19 pobočkami ve Spojených státech a dalšími ve Velké Británii, Německu a také v Turecku. Před čtyřmi lety také SNC vybudovala letištní areál o ploše 12 000 m2 doplněný o další zařízení s rozlohou 5 650 m2, které pojme sedm letadel  Beechcraft Super King Air / C-12 / MC-12S.

Hlavním předmětem činnosti SNC je nyní především specializace týkající se úprav a integraci letadel, vysoce výkonných vesmírných komponentů a systému pro soukromý sektor. 

SpaceX infografika: Podívejte se, co umí rakety Falcon 9, Falcon Heavy i kosmická loď Dragon

2) Dream Chaser - stroj, který přinesl nové možnosti pro cesty do vesmíru

Největší investicí v historii společnosti SNC byla zcela jistě ta do raketoplánu Dream Chaser, který má plnit úlohu “taxíku” mezi zemí a International Space Station (ISS). Raketoplán má aktuálně zajištěno minimálně šest misí pro cestu tam a zpět, přičemž je navržen tak, aby jich zvládl dokonce až patnáct!

Manželé Ozmenovi dle svých slov hledají vždy odpovídající inovace. A i díky tomuto jejich přístupu Dream Chaser nabízí 80 % z požadovaného řešení ze strany NASA za 20% předpokládaných, a obvyklých nákladů. Jedná se tedy o obrovský pokrok a přelom v oblasti kosmonautiky, který ukazuje, že není potřeba utrácet enormní částky, ale hledat cenově dostupná a efektivní řešení.

DeLorean Aerospace vyvíjí létající elektromobil inspirovaný Návratem do budoucnosti

Do budoucnosti se tedy SNC chystá zaměřit především na větší cenovou dostupnost raketoplánu, čímž by lidstvu a dalším generacím poskytl zcela nové možnosti pro objevování vesmíru. Tento nový přístup by pak měl zásadní vliv na rozvoj vesmírné ekonomiky, ve které se skrývá obrovský potenciál. Stejně jako kdysi u rozvoje a budování železniční dopravy.

Dream Chaser na letišti

Ilustrace Dream Chaseru

Zdroj: Sierra Nevada Corporation

3)  Raketoplánem to nekončí

SNC se ve své činnosti “neomezila” jen na vývoj raketoplánu. Naopak - má široké portfolio vesmírných programů, včetně malých satelitů, raket a pohonů, stanovišť a systémů kontroly životního prostředí a podpory života. Komponenty SNC se také v rámci 13 misí dostaly až na Mars a společnost také navrhla a sestavila mechanismus sestupného brzdění, pro jemné přistání na “rudé planetě”.

Česko jako supervelmoc vesmírného průmyslu? Této vizi věří české firmy i státní úředníci

A dále také SNC vyvíjí hlubinné vesmírné stanoviště, které spáruje nákladový modul Dream Chaseru s elektrickým pohonem, který umožní přesno na měsíční orbitu v rámci programu NASA Next Space Technologies for Exploration Partnership (NextSTEP)-2 program. Jednoduše řečeno - portfolio činnosti SNC je poměrně impozantní.

Vizualizace satelitu SNC

Zdroj: SIerra Nevada Corporation

4) Ozmenovi se nevzdali ani přes četné překážky

Cesta k finálnímu testování a k plánování prvního oficiálního vzletu Dream Chaseru nebyla snadná a neobešla se bez obtíží. Poté, co SNC do vývoje svého raketoplánu investovala už více než 315 milionů dolarů, vypadla z výběrového řízení NASA pro zajištění dopravy na ISS a zůstala na třetím nepostupovém místě za Dragon V2 od SpaceX a CST-100 od Boeingu.

V kostce řečeno - pro americkou kosmonautiku se v rámci tohoto procesu jednalo o důležitý zlom, protože jí nové řešení mělo zbavit závislosti na ruských Sojuzech, které měly na dopravu na ISS doposud monopol. 

Elon Musk a SpaceX chce poslat lidi na Mars v r. 2024 a umožnit cestování raketami na Zemi

SNC se ovšem proti výsledkům odvolala a podala protest. Důvod byl prostý - jedním z hlavních kritérií bylo také finanční hledisko, a postupující Boeing překvapivě žádal o celých 900 milionů více než právě SNC. I při čekání na další verdikt ovšem manželé Ozmenovi ve vývoji a testování pokračovali dále. Nakonec se dočkali pozitivního výsledku, kdy bylo oznámeno, že do finále postupují všichni tři uchazeči, jejichž stroje mají slíbeno minimálně šest cest na ISS.

Přistání SNC

Vizualizace satelitu SNC

Zdroj: SIerra Nevada Corporation

5) Jasná mise a úcta k zaměstnancům

SNC má jasně danou misi, se kterou se můžete seznámit nejen na webových stránkách, ale také v rozhovorech s Ozmenovými:

Sni, inovuj, inspiruj a podporuj další generaci k pokroku lidstva prostřednictvím technologie a představivosti

- ,

Dream Chaser je toho pravou ukázkou, která zajímá nemalé množství lidí na mezinárodní úrovni. Nastiňuje totiž možnosti snadnějších cest do vesmíru a s tím spojené vědecké experimenty, nalézání řešení pro další generace u uchování “zelené Země” díky přenosu těžkého průmyslu za její hranice,  těžbu surovin na asteroidech a spousty dalších smělých plánů.

Kosmonautem za 3 měsíce? První vesmírný hotel začne ubytovávat hosty v roce 2022

V celém tomto procesu ovšem vedení SNC nezapomíná na své zaměstnance, které se snaží rozvíjet v každé fázi jejich profesního růstu. Věří také v pozitivní přístup, pocit sounáležitosti, týmovou hru, víru ve výsledek a zapálení pro něj. A neopomíjí také odpovídající potřebu rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

SNC navíc dává příležitosti americkým veteránům. Až 25 % zdejších zaměstnanců sloužilo v ozbrojených silách. Nezapomíná ovšem ani na studenty, kterým nabízí možnost stáží v rámci SNC a programů Associate Business Analyst (ABA).

Díky tomu se mohou  učit od nejbrilantnějších mozků v oboru a připravit se tak na kariéru nejen v oblasti letectví, ale také na ministerstvu obrany. 

6) První kroky k objevování mimozemských civilizací

Zajímavý je také názor majitele a ředitele SNC Fatih Ozmena na další civilizace. Jak sám říká, je možné, že na Mléčné dráze může žít až 36 inteligentních mimozemských civilizací. A lidstvo by mělo zahájit jeden z prvních vědeckých experimentů, který by se přímo zaměřoval na jejich objevování.

Dream Chaser, a nejen on, může být tedy prvním krokem k něčemu mnohem většímu než je “jen” snadnější cestování do vesmíru. Tuto myšlenku také podporuje fakt, že SNC spolupracuje jak s NASA, tak s  United States Armed Forces.