Technologie

Robotika a vesmír. Čím moderní zařízení nahrazují astronauty?

Moderní technologie již došly tak daleko, že jsou schopné se díky umělé inteligenci učit, rozhodovat a zastupovat člověka ve složitých situacích. Roboti nejprve usnadňovali práci lidem v průmyslu, dnes už je jich ale spousta i ve vesmíru, kde na sebe berou práci astronautů. Organizace zaměřené na vesmírný výzkum se tak nemusí bát ztráty životů nebo lidského pochybení při vyhodnocování situace.

Robotika a vesmír. Čím moderní zařízení nahrazují astronauty?
Robotika a vesmír. Čím moderní zařízení nahrazují astronauty?

Robonauti jako posila pro tým astronautů

Takzvaný Robonaut je projektem Národního úřadu pro letectví a vesmír v USA, který známe pod zkratkou NASA. Jedná se o robota, který je navržen tak, aby co nejvíce připomínal skutečného astronauta a mohl vykonávat stejné úkony, jako člověk ve vesmíru. Pomáhá na Mezinárodní vesmírné stanici, ale i během letu do vesmíru. 

Čína do boje s koronavirem nasadila drony a roboty

Pokrok od prvních typů Robonauta

Výzkum a přípravy na první typ Robonauta proběhly již v minulém století v roce 1996. Na jeho vytvoření spolupracovala NASA s výrobcem automobilů General Motors. Dnes je nejnovějším modelem Robonaut R2. Na první pohled vypadá jako běžný astronaut. Je schopen vizuálně vnímat své okolí, jelikož má zabudovanou kameru. Věrné napodobení lidského těla mu dovoluje obratně manipulovat s prsty, aby mohl ovládat veškerá zařízení, která byla původně určena pro člověka. 

Lepší než člověk

Zatím NASA plánuje do budoucna velké cíle. Robonaut by se podle odborníků mohl brzy projít například po Marsu nebo Měsíci. Zatím to jsou ale jen spekulace. 

Úkoly mu zadávají buď samotní astronauti, nebo je schopen využít svůj software k tomu, aby sám situaci vyhodnotil a nabídnul vhodné řešení. Odborníci se shodují v tom, že Robonaut kombinuje pozitivní vlastnosti člověka, a zároveň ho zbavuje těch negativních. Když je například třeba provést měření, Robonaut stojí v naprostém klidu, nepotřebuje dýchat, pamatuje si množství úkolů a umí vyhodnotit více situací najednou. Tím se stává přínosným hlavně v krizové situaci, kdy je třeba jednat rychle. 

Humanoidní robot, který mění tváře i osobnost. Máte nápad, k čemu by mohl sloužit?

Obdobným řešením je také projekt Vyommitra. Tento humanoidní robot ovšem není projektem NASA, ale spadá pod indickou organizaci ISRO.  Pozadu nezůstává ani Německo, které vytvořilo pro zkoumání vesmírného prostoru robota jménem AILA. 

AILA používá kameru k tomu, aby dokázala analyzovat objekty. Pamatuje si jejich strukturu a sama se učí. Dokáže s předměty manipulovat a vyhodnocovat různá data. Čím déle tak zůstává v provozu, tím více kombinací vytváří a stává se mnohem chytřejší.

CIMON-2 jako psycholog ve vesmíru 

Roboti ve vesmíru nemají za cíl jen sledovat zařízení a pomáhat s provozem, často jsou navrhovány také typy, které pečují o zdraví skutečných astronautů. I když jsou kandidáti na pozici astronautů pečlivě vybírání a prochází přes složité psychotesty, často na ně ve vesmíru dopadne samota, mohou být ve stresu nebo pociťovat smutek a úzkost. Právě k tomu účelu byl vytvořen robot CIMON-2.

Robot má kulatý tvar a pomocí obrazovky dokáže komunikovat s astronauty. Nahrazuje lidskou společnost a jednoduše s lidmi ve vesmíru komunikuje. Je však naprogramován tak, aby rozeznal, že se astronaut potýká s psychickým problémem a pomohl mu jej řešit.

Vývojáři navíc tvrdí, že je projekt teprve zkušební, ale pokud se osvědčí, mohl by být navržen i k provozu na zemi. Mnoho lidí je v souvislosti s pandemií koronaviru uvězněno ve svých domovech a chybí jim sociální kontakt. CIMON-2 by tam mohl řešit jejich problém a navíc jim poskytnout odbornou pomoc. 

Zařízení vyhodnocuje lidské emoce z tónu hlasu, rychlosti řeči a dalších aspektů. Robot také podporuje astronauty, když nastane krizová situace. Snaží se je motivovat, redukovat stres a pomocí různých úkonů navodit příjemnou atmosféru k úkonům, které potřebují udělat.

Za japonské studenty „uvězněné“ doma kvůli karanténě převzali diplom roboti

Cesta na Mars

Robot s názvem Rover Presenvance právě teď míří na Mars. Online můžete sledovat i jeho aktuální polohu. Zařízení vlastní NASA, stejně jako mnoho dalších. Tvarově připomíná obyčejné vesmírné vozítko, ale jedná se o nejnovější technologie z roku 2020. 

Jak sama NASA zmiňuje, robot je vybaven „očima a ušima“. Díky zabudovaným kamerám je schopen vyhodnotit terén a podle toho zareagovat. Pohybuje se na kolech, využívá energii z baterie a dokáže komunikovat prostřednictvím funkce poslechu a řeči. 

Ostravští studenti vybojovali bronz v soutěži robotických vozítek pro pohyb na Marsu

Jaký je cíl nového zařízení?

Hlavním úkolem robota je sbírat materiály, aby NASA mohla potvrdit nebo vyvrátit teorii o minulém nebo snad současném životě na Marsu. Jelikož je na této planetě stejně jako na mnoha dalších velmi nepříznivé počasí, je robot navržen tak, aby zvládl i obtížnější podmínky. Komponenty jsou vytvořeny z materiálů, které vydrží i výrazné teplotní výkyvy. 

Možné využití na Zemi

Na obrázcích, které NASA poskytuje, se může Presenvance zdát jako malé vozítko. Ve skutečnosti je ale velké jako osobní automobil. Organizace tvrdí, stejně jako u dalších svých modelů, že novou technologii ve vesmíru také testuje. Pokud se nový robot osvědčí, mohl by určitým způsobem pomoci také na Zemi, jelikož je velice odolný. O jeho možném využití mimo vesmír se ale ještě vedou debaty.