Technologie

Humanoidní roboti. Jak postoupil jejich vývoj?

Ačkoli se předpokládalo, že se poptávka po robotech s koronavirovou krizí sníží, opak je pravdou. V současné době humanoidní roboti již nejsou člověku podobní jen fyzickým vzhledem, ale pracují také s umělou inteligencí. V mnoha případech jsou tak schopni se ze svých činů a okolních vjemů učit. Díky tomu v dnešní době pomáhají v nemocnicích, kde nahrazují lékaře a sestry, ale pohybují se i v mnoha dalších oborech.

Humanoidní roboti. Jak postoupil jejich vývoj?
Humanoidní roboti. Jak postoupil jejich vývoj?

Moderní nemocnice s roboty

Když v čínské provincii Wu-Chan vypukla koronavirová krize, bylo nutné urychleně jednat a zakládat nové prostory pro léčení vysoké míry nově nakažených pacientů. Vznikla zde tzv. Smart Field Hospital, což je nemocnice, která je obsluhována převážně humanoidními roboty.

Stroje byly navrženy společností Cloud Minds, aby dokázaly pacientům změřit teplotu, zkontrolovat hladinu kyslíku v krvi a srdeční tep. Zároveň mohou upozornit v případě, že se pacientův stav zhoršuje. Roboti v tu chvíli vhodně vyřešili problém nedostatku zdravotnických pracovníků, pomáhali jim načerpat nové síly, jelikož jejich roli aktivně zastupovali.

Jak už napovídá název společnosti Cloud Minds, jsou roboti určeni převážně k tomu, aby posbírané informace nahrávali do cloudového úložiště, kde jsou neustále sdíleny s lékaři, mohou tak být analyzovány a porovnávány.

Humanoidní roboti zde zastoupili všechny potřebné úkoly. Kromě starosti o zdravotní stav pacientů dováželi jídlo, bavili nemocné a uklízeli, když bylo třeba.

Snadné provedení operace a lékařská pomoc

I když se v současné chvíli řeší hlavně pomoc při koronavirové krizi, vznikají také humanoidní roboti určení k ostatním lékařským zákrokům. Takoví jsou navrženy například společností Toyota. Stejně jako mnoho dalších typů fungují na principu vzdáleného ovládání pomocí operátora. Roboti zvládají složitější úkony, jsou vybaveni tak, aby zvládali pohyblivost jako skutečný člověk a jsou schopni provést operaci. Stačí, když jsou naváděni zkušeným lékařem, který může být klidně na druhém konci světa.

Robot se nazývá T-HR3 a je schopen komunikací se vzdáleným navigačním zařízením dělat složité kroky.

Robotika a vesmír. Čím moderní zařízení nahrazují astronauty?

Vesmírný výzkum bez lidských ztrát

Jelikož má člověk omezené možnosti, snaží se společnosti zaměřené na vesmírný výzkum nahradit své astronauty za schopné roboty. Zároveň tak mohou být lidé chránění, jelikož při nečekané situaci mimo Zemi dojde pouze ke ztrátám technologií, nikoli těm lidským.

V roce 2019 byl například humanoidní robot Fedor určen k tomu, aby se podílel na vesmírné misi. Jedná se o zařízení, které dokáže kopírovat pohyby vzdáleného operátora. Zatímco se tedy skutečný astronaut se svými znalostmi nacházel na Zemi, Fedor opravoval stanici ISS, a nakonec se vrátil na Zemi.

Ani v letošním roce není tento postup výjimkou. Indický Humanoidní robot v ženském provedení jménem Vyommitra byl dokončen v lednu 2020 a na konci roku, konkrétně v listopadu se chystá na svou první misi společně s lidskou posádkou. Je navržen tak, aby pomohl s provozem či opravou všech zařízení, aktivně komunikoval s posádkou a vydával varování na Zemi, pokud se posádka ocitne v nebezpečí.

Ostravští studenti vybojovali bronz v soutěži robotických vozítek pro pohyb na Marsu

Humanoidní roboti ve virtuálním prostoru

O tom, že se robotický průmysl může zcela oprostit od fyzické podoby svých projektů, podává důkaz společnost Samsung. Projekt zvaný NEON představuje lidem virtuální humanoidní roboty, kteří jsou vybaveni umělou inteligencí a mají zcela důvěrně připomínat skutečné osoby.

Jejich hlavním cílem je přijmutí specifických rolí, se kterými budou ve virtuálním prostoru ztotožňovat.

 Lidé je mohou vyhledávat například pro poradenství ohledně svých koníčků nebo jako trenéry či jen přátele pro konverzaci. Samsung uvádí, že by jejich virtuální pomocníci mohli lidem pomoci překonat strach ze sociálního kontaktu. Lidé je mohou využít například pro radu při cvičení jógy, při vaření nebo učení jiných činností, pro které v minulosti byli určeni skuteční instruktoři. Tito virtuální humanoidní roboti by měli pomocí umělé inteligence zhodnotit vaše gesta, výraz, slova a další, aby pochopili vaše emoce a mohli na ně adekvátně reagovat.

Vztah mezi lidmi a umělou inteligencí se již několik let snaží veřejně obhajovat robot zvaný Sophie. Společně s vyšší produkcí robotů totiž vyvstává otázka, zdali je umělá inteligence dostatečně právně zajištěna. Systémy založené na algoritmech by měly mít podle odpůrců těchto technologií pravidla, aby bylo jasné, kdo v případě selhání robota nebo umělé inteligence nese odpovědnost.

Roboti, kteří šetří lidské síly

Ani společnost Ford nezůstává v návrhu a tvorbě humanoidních robotů pozadu. Do větších skladů přispěli stroji, které připomínají člověka, ale mají výrazně navýšené silové schopnosti. Sbírají a ukládají boxy s produkty a pomáhají udržovat pořádek v systému. Projekt zvaný Digit Agility však není určen jen k tomu, aby operoval ve skladu. Počítá se s ním také jako s poslíčkem, pro doručování zásilek. Mohli by tak výrazně ušetřit životní prostředí, jelikož by nebylo třeba kurýrů, kteří se dopravují pomocí automobilů.