Robocop stráží Dubaj. Tamní policie chce nabrat do sboru 25 % robotů do roku 2030
První robotický policista na světě nastoupil do služby v Dubaji koncem května. Sympatického plecháče s odznakem a policejní čepicí se ale děsit nemusíte. Do Terminátora má zatraceně daleko. Nenosí žádnou zbraň a rád si prý dělá selfie s turisty. Jak má tento android pomoci chránit právo a pořádek?
Úvodní fotografie: Inc. Arabia, fotografie byla upravena
Dubajští strážníci mohou už pár let jezdit ve službě luxusními vozy značek Lamborghini nebo Ferrari. Asi jim tento unikát nestačil, protože teď do svých řad přivítali prvního robota - policistu.
Novou posilu do policejního týmu Dubaje dodala firma PAL Robotics sídlící v Barceloně. Svého humanoidního robota REEM propaguje jako ideální recepční, která dokáže mluvit mnoha jazyky a podávat dynamické informace návštěvníkům. Proto se zdá trochu kuriózní, že právě tento model má potírat zločin v ulicích Dubaje.
Při zatýkání nepomůže, ale jeho oči vše sledují
Robocop, jak mu kolegové v policejním týmu přezdívají, dokáže skenovat značky projíždějících vozů i tváře kolemjdoucích, aby vypátral shodu s databází hledaných zločinců. V jeho očích se skrývají dvě kamery, které přenášejí živé vysílání z robotova okolí do policejní ústředny. Umělá inteligence může třeba odhalit podezřelé opuštěné zavazadlo na frekventovaném místě a dát echo živým četníkům.
Díky dotykovému displeji na hrudi mechanického policisty u něj mohou občané zaplatit pokuty, vyhledávat informace nebo také nahlásit zločin. Když situace vyžaduje rychlý zásah, stačí zmáčknout SOS tlačítko, kterým se lidé v nouzi ihned spojí s policistou z masa a kostí.
Chytání zločinců na útěku Robocop nesvede. Na kolečkách se totiž šoupe šnečí rychlostí 5 km za hodinu, takže by mu možná upláchnul i kriminálník belhající se o berli.
Robocop dokáže číst emoce a mluvit více jazyky
Policie ho chce nasazovat spíš v oblastech, které se hemží turisty, aby pomáhal s nasměrováním tápajících návštěvníků a zodpovídal jejich dotazy. První šichtu si policejní robot odsloužil v nákupním centru, kde nejvíc času strávil pořizováním selfie fotek s nadšenými kolemjdoucími.
Plechový policista dokáže komunikovat v angličtině a arabštině, ale brzy by se měl „naučit“ i čínštinu, francouzštinu, španělštinu a ruštinu. Navíc do vzdálenosti 2 metrů rozezná lidské emoce. Čte z gesta a řeči těla. Pokud vyhodnotí člověka jako rozrušeného, bude se jej snažit uklidnit.
Robocopův „talent“ na jazyky i neustálé monitorování okolí se bude hodit při pořádání světové výstavy Expo 2020, která se bude konat právě v pouštní metropoli.
Do roku 2030 plánuje Dubaj policejní stanici bez lidské posádky
Dubajská radnice se netají svým záměrem stát se živou laboratoří pro chytré technologie ve městech. Pokud se Robocop ve službě uchytí, zamýšlí tamní policie „zaměstnat“ ve svých řadách čtvrtinu robotů do roku 2030. Pohrávají si také s myšlenkou ve stejném roce zprovoznit první policejní stanici pouze s robotickými strážníky.
Tito roboti mohou pracovat 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Nehrozí, že by chtěli odjet na dovolenou nebo si vzít nemocenskou. Budou pořád k dispozici.
- Khalid Nasser Al Razouqi, brigádní generál dubajské policie odpovědný za rozvoj robotů
Policista Al Razouqi si libuje nad výdrží robotů, ale už zapomíná dodat, že nejde o žádné perpetum mobile. Model REEM ve svém podstavci ukrývá baterii, která dokáže robotu "vdechnout" život na dobu 8 hodin.
Anketa
Aby toho nebylo málo, dubajská policie touží v budoucnu obohatit své řady i o samořídicí auta, která by byla schopná udělovat pokuty za rychlou a nebezpečnou jízdu, nebo si pořídit 3metrové roboty řízené živými policisty v jejich kabině. Žádný zločinec by jim po svých neutekl, protože mají běhat rychlostí až 80 km/ hod.