Proč se cena elektřiny u dodavatelů liší? Zjistěte, kolik ušetříte
I když vám do zásuvek proudí úplně stejná elektřina jako sousedovi, je dost dobře možné, že za ni platíte o něco víc než on. Jak se by se něco takového mohlo stát? Existuje sice několik různých scénářů, ale jeden z nich se přímo nabízí – váš soused si zkrátka vybral lepšího dodavatele. Cenové nabídky jednotlivých dodavatelských firem se totiž mohou lišit a někdy jsou rozdíly opravdu propastné.
Dobrou zprávou je, že pokud nejste spokojeni s cenou elektřiny, kterou odebíráte, není nic jednoduššího, než se poohlédnout po výhodnějším ceníku jinde. Ne vždycky to však bylo možné.
Srovnávací kalkulačka
Liberalizovaný trh umožňuje svobodnou volbu dodavatele
Po druhé světové válce ve většině evropských zemí došlo k tomu, že energetický trh byl kvůli obavám o bezpečnost států znárodněn. Existovala tak pouze jedna energetická společnost, která měla monopol jak na výrobu, tak také na distribuci a dodávky elektřiny. Často však končila ve finanční ztrátě, protože nemohla přistoupit k výraznějšímu zvyšování cen – to bylo z politického hlediska pro právě vládnoucí stranu nepřípustné.
Obchod s energiemi navíc probíhal jen v rámci ekonomiky státu, a tak se stávalo, že rozdíly mezi cenami v jednotlivých zemích byly opravdu výrazné.
Řešení této zapeklité situace přinesla až myšlenka liberalizace trhu, která měla ukončit monopol a zvýšit počet hráčů na trhu, aby vznikla zdravá konkurence a přirozený boj o zákazníka, který by v konečném výsledku vedl ke snížení cen.
Celý proces byl v Evropě zahájen koncem devadesátých let. U nás došlo k prvním změnám v roce 2002, kdy byla umožněna svobodná volba dodavatele velkoodběratelům s roční spotřebou nad 40 GWh. Dále následovali:
- Od 1. ledna 2003 – odběratelé s roční spotřebou nad 9 GWh
- Od 1. ledna 2004 – zákazníci s průběhovým měřením spotřeby mimo domácností
- Od 1. ledna 2005 – všichni koneční zákazníci z řad podnikatelů
- Od 1. ledna 2006 – všichni koneční zákazníci z řad domácností
Spotřebitelé se tak dostali do úplně jiné pozice, protože svou volbou dodavatele získali možnost aktivně se podílet na formování trhu. Další změnou pro ně byly také účty za elektřinu, které nově byly rozděleny na dvě části – platbu dodavateli za silovou elektřinu a platbu distributorovi a dalším subjektům za výrobu a dopravu elektrické energie k zákazníkovi.
Jde o stejný systém, jakým se určuje cena elektřiny dnes, takže pokud chcete výslednou částku na svých fakturách srazit o nějakou korunu níž, určitě byste měli mít přehled, komu vlastně platíte a proč.
Vyplatí se vědět, z čeho se cena elektřiny vlastně skládá
Cenu elektřiny tedy tvoří dvě části. První, regulovaná složka, je pevně určena Energetickým regulačním úřadem a obsahuje poplatky, které jsou spojené s výrobou a distribucí elektřiny z elektrárny až do vaší zásuvky. Konkrétně jde o následující:
- Poplatky distributorům elektřiny: Distribuční poplatky tvoří největší část regulované složky a mohou se mírně lišit dle regionu, kde žijete.
- Poplatek za rezervovaný příkon: Zaplatit musíte také za množství elektrické energie, které je pro vás rezervováno v rozvodné elektrické síti, a to i když ji nevyužijete.
- Příspěvek na obnovitelné zdroje energie: Z tohoto příspěvku se dotuje výkupní cena energie z obnovitelných zdrojů.
- Poplatek za systémové služby: Z tohoto poplatku se financuje provoz České přenosové soustavy (ČEPS).
- Poplatek OTE: Poplatek pro Operátora trhu s elektřinou, který se stará o formality spojené s energetickým trhem.
Tyto poplatky a příspěvky musíte s odběrem elektřiny chtíc nechtíc zaplatit. Neovlivníte je ani změnou dodavatele. Jediné, co se může změnit, je poplatek distributorům, a to v případě, že se přestěhujete, případně poplatek za rezervovaný příkon, a to tehdy, když změníte jistič.
Šetřit však můžete na neregulované složce, kterou stanovuje sám dodavatel. Do té spadá cena vlastní silové elektřiny a určitá pevná částka, kterou platíte dodavatelské firmě za služby. Právě tady vzniká prostor pro slevy a akce, které vám pomohou zkrotit výslednou částku na vaší faktuře. A rozdíly rozhodně nemusí být malé. Podle analytiků totiž můžete přechodem k dodavateli s výhodnější nabídkou ušetřit v průměru 1 200 Kč ročně. A to už se vyplatí.
Změna dodavatele není nic složitého
Jak si ale s takovou změnou dodavatele poradit? Pokud se děsíte složitého papírování a vyřizování, zřejmě vás potěší, že nejde o moc komplikovaný proces. Klíčem je hlavně pečlivě srovnat všechny nabídky na trhu a vybírat takové dodavatelské firmy, se kterými jsou zákazníci spokojeni. S tím vám pomůže naše nezávazná srovnávací kalkulačka. Stačí jen vyplnit několik údajů a za okamžik přehledně uvidíte, s kterým dodavatelem vám to bude fungovat nejlépe. Výhodou je, že kalkulačka nehodnotí jenom cenu, ale také férovost dodavatele, takže hned budete vědět na čem jste.
Srovnávací kalkulačka