Bojujete se zlozvyky? Náramek Pavlok nabízí léčbu šokem. Doslova!
Kouření, noční (i denní) drancování ledničky, okusování nehtů, prokřupávání kloubů nebo nadměrné utrácení. Znáte snad někoho, kdo nemá žádný zlozvyk? I když existuje celá řada „zaručeně účinných“ návodů a metod, jak se zažitých nešvarů zbavit, nejúčinnější bývá zapojit pevnou vůli a zkrátka chvíli trpět. Nebo si pořídit náramek Pavlok, který vás za každé porušení odvykací kázně pořádně vytrestá.
Zdroj úvodní fotografie: Pavlok.com
Když se řekne I. P. Pavlov, asi si kromě pražského náměstí vybavíte také významného ruského vědce a nositele Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství a jeho smečku slintajících psů. A právě jeho objev nepodmíněného reflexu, s nímž mu uslintaní chlupáči významně pomohli, se stal inspirací pro náramek Pavlok, jak ostatně napovídá i jeho název.
Že jste při biologii většinou nedávali pozor? Ve zkratce – Ivan Petrovič Pavlov se profesně věnoval zejména fyziologii trávicího traktu. Své výzkumné domněnky si potvrzoval na smečce psů. I když se jednalo o zvířata pokusná, choval k nim patrně vědec vřelý vztah, což dokazuje skutečnost, že je měl pojmenovaná. Traduje se se, že existenci podmíněného reflexu si Pavlov ověřil tak, že před pravidelným krmením psů vždy rozsvítil červené světlo (podle jiné verze zazvonil na zvoneček).
Časté opakování tohoto postupu způsobilo, že psi automaticky začali na červené světlo reagovat zvýšenou činností slinných žláz, aniž by měli šanci skutečně cítit jakoukoliv potravu. Zkrátka si zafixovali, že po světle vždy následuje krmení. Pavlov tak prokázal, že podmíněné reflexy jsou jedním z prostředků, jak se adaptovat na okolní prostředí. Což platí nejen pro zvířata, ale samozřejmě i pro lidi.
Fitness náramek s (bolestivou) nadstavbou
Na první pohled by se mohlo zdát, že náramek Pavlok pouze doplňuje rozsáhlou nabídku nositelné elektroniky a fitness náramků. Jeho výrobci mu však dodali další a ve srovnání s konkurenty poměrně neobvyklou funkci - slibuje, že prostřednictvím elektrošoků nositele zbaví jeho zlozvyků, případně ho stejným způsobem potrestá, pokud nesplní nejrůznější cíle, jež si stanovil.
Že taková představa zní trochu brutálně? To sice ano, ale podle všeho funguje. Vzpomeňte si na výše zmíněné poznatky pana Pavlova nebo na elektrické obojky, které při výcviku využívají někteří chovatelé psů. Pokud se za provinění opakovaně dočkáte potrestání, váš mozek si to zapamatuje. A tak, protože se nad vámi bude neustále vznášet vidina trestu, se zakázanou činností postupně skoncujete, tvrdí Maneesh Sethi, který za projektem stojí.
Elektrošoky pochopitelně nejsou tak silné, aby člověku ublížily, ale zároveň je jejich působení natolik nepříjemné, že mozek nositeli náramku velí, aby situace, kdy „dostane ránu“, podvědomě eliminoval. To potvrzuje i celá řada osob, jimž Pavlok úspěšně pomohl zatočit s kouřením, okusováním, přejídáním a dalšími činnostmi, kterými se lidé zpravidla neradi chlubí.
Jak přestat utrácet snadno, rychle a napořád
Že nekouříte, nehty si nekoušete, bez potíží vstanete při prvním zazvonění budíku, jste štíhlí a pravidelně sportujete? Hm, a co utrácení? Rozjedete to někdy s platební či kreditní kartou víc, než by se vám a hlavně vašemu účtu líbilo? Propojte Pavlok s vaším bankovním účtem nebo kreditní kartou a nastavte si nemilosrdný limit na utrácení.
Pokud se přiblížíte k pomyslné hranici bezuzdného rozhazování, obdržíte na váš telefon upozornění o hrozícím nebezpečí. Pokud se rozhodnete varování ignorovat, náramek se vám odmění nepříjemnou ránou. Co myslíte, přiměla by vás tato technologie k tomu, abyste se v obchodech či při internetových nákupech více krotili?
Kolik stojí dávka bolesti?
I když je současná nabídka nositelné elektroniky více než široká, zdá se, že tým, v jehož čele stojí vývojář Maneesh Sethi, absolvent Stanfordovy univerzity, našel díru na trhu. Projekt chytrého modulu Pavlok, který se vkládá do praktického gumového náramku, se poprvé představil na podzim roku 2014 na crowdfundingovém portálu Indiegogo.
Kampaň ukázala, že lidí, kteří bojují s nějakým zlozvykem, je celá řada. Vývoj přísného náramku totiž podpořily tisíce donátorů, a tak se jeho autorům podařilo pětkrát znásobit požadovanou částku.
Úspěšnou kampaň zaznamenali také investoři, kteří v byznysu s lidskými slabostmi vycítili velký a takřka nevyčerpatelný potenciál, a tak finančnními injekcemi uspíšili vstup náramku na trh. Aktuálně ho můžete zakoupit za 199,99 dolaru (4 850 korun). I když to na intenzitu elektrických výbojů pravděpodobně nebude mít vliv, vybírat můžete z několika barevných provedení.