Noční proud od ČEZ: Jak poznáte, kdy odebíráte levnější elektřinu?
Doba, kdy levnější elektřina putovala do zásuvek českých domácností pouze v noci (od 22:00 do 6:00), už je dávno pryč. Dnes se střídá odběr v nízkém a vysokém tarifu několikrát v průběhu dne. Časy zapnutí a vypnutí levného proudu má na většině republiky pod palcem distributor ČEZ. Jak zjistíte, kdy zapnout pračku, protože zrovna čerpáte „noční proud“ od ČEZ, a kolik tím ušetříte?
Termín noční proud už trochu patří do muzea elektrického pravěku, protože správným označením pro odběr levné energie mimo špičku je nízký tarif (NT).
Odběratelé, kteří elektřinou pouze svítí, vaří či napájejí běžné elektrospotřebiče, platí vždy cenu za kWh ve vysokém tarifu (VT). Ostatní mohou využívat výhod slalomu mezi nižšími cenami NT a vyššími u VT. Většinou mají doma bojler, přímotop či tepelné čerpadlo. Jenže zjistit, kdy ze zásuvek tryská levnější nízký tarif může být trochu oříšek.
Ušetřete změnou dodavatele energie 2000 Kč ročně
Noční proud od ČEZ: Časy zapnutí a vypnutí se mění. Kde je najít?
Přeskakování elektroměru mezi NT a VT řídí spínač HDO (Hromadného dálkového ovládání). U starších elektroměrů jde o samostatnou krabičku na rozvodné desce. Novější elektroměry již obsahují i řízení HDO. Proč by vás přijímač HDO měl zajímat? Na něm totiž najdete kód povelu HDO (většinou trojčíslí), jehož zadáním na webu ČEZu se dopátráte přesných časů zapnutí a vypnutí nízkého tarifu pro vaši domácnost.
Alternativně lze vyplnit i povel nebo kód pro HDO. Zatímco kód může vypadat všelijak (např. P64, 12, či 6A43R), povel bude většinou začínat na A1 (např. A1B6DP10).
Kvůli vyrovnávání zatížení odběrné sítě se časy zapnutí „nočního“ proudu během roku několikrát mění. Navíc i sousedé s na chlup stejnými spotřebiči mohou mít úseky NT a VT nastaveny jinak. Právě proto se vyplatí pídit po kódu HDO.
Pokud vaše detektivní mise u elektroměru selže, vždycky můžete o informace o časech zapnutí a vypnutí nočního proudu požádat na bezplatné zákaznické lince 800 850 860. Nezáleží na tom, kdo je vaším dodavatelem elektřiny, protože časy spínání HDO spadají do kompetence distributorů. S výjimkou jihu Moravy, Čech a Prahy bude vaše odběrné místo spravovat právě ČEZ.
Kdo může využít noční proud od ČEZ?
Distributor ČEZ dodává jiskřivou energii odběratelům ve středních, západních, severních a východních Čechách a na severní Moravě. Kdo si domů nakoupil běžné spotřebiče (pračka, myčka, lednice atd.), dosáhne na jednotarifové distribuční sazby D01d a D02d, kde se cena za kWh během dne nemění.
Dvoutarifové sazby (D25d a vyšší) získá po splnění technických požadavků, každý, kdo elektřinou topí, ohřívá vodu, nabíjí elektromobil nebo ji odebírá na chatě. Právě tyto sazby umožňují lavírování mezi lacinějším nízkým a dražším vysokým tarifem. Pro představu, u nejrozšířenější sazby D02d vyjde 1 kWh na 3,53 Kč, u dvoutarifové D26d stejná porce elektřiny 1,34 Kč u NT a 2,73 Kč u VT. Uvedená čísla platí pro nejčastější produkt ČEZ Comfort.
Distribuční sazby bez nároku na noční proud (ČEZ, E.ON i PRE)
- D01d: malá spotřeba (bez vlastní výrobny elektřiny)
- D02d: střední spotřeba (bez zvláštních podmínek přiznání)
Na nízký tarif (neboli noční proud) nemáte nárok? Zkuste srazit výdaje za elektřinu u levného dodavatele
Distribuční sazby s nárokem na noční proud (ČEZ, E.ON i PRE)
- D25d: 8 hod NT, akumulační ohřev vody či vytápění
- D26d: 8 hod NT, akumulační vytápění
- D27d: 8 hod NT, pro majitele či uživatele elektromobilu
- D35d: 16 hod NT, hybridní vytápění
- D45d: 20 hod NT, vytápění přímotopem
- D56d: 22 hod NT, vytápění tepelným čerpadlem uvedeným do provozu do 31. března 2016
- D57d: 20 hod NT, vytápění tepelným čerpadlem
- D61d: od pátku 12:00 do neděle 22:00, pro chataře
Noční proud ušetří při praní 400 Kč ročně
Surfování na internetu nebo ohřívání vody na kávu nebude podřizovat diktátu zapnutí a vypnutí nočního proudu ani ten nejradikálnější šetřílek. Naopak praní prádla či mytí nádobí v myčce ale elegantně naplánuje díky tlačítku odloženého startu na libovolný čas každý. Podle výzkumu Energo 2015 zapíná česká domácnost žijící v rodinném domě pračku asi 180krát za rok.
Pokud využívá jednotarifovou sazbu D02d a pračku se spotřebou 1 kWh na jedno vyprání, zaplatí za elektřinu na praní 635 Kč, zatímco rodina, která má doma bojler, a proto i dvoutarifovou sazbu D25d, vytáhne z peněženky kvůli čistému prádlu jen 241 Kč.