Elektromobilita

Sestrojil Nikola Tesla kromě elektromotoru také elektromobil?

Jméno slavného vynálezce dnes nosí elektromobily Tesla, i když zakladatelé firmy Marc a Martin v roce 2003 váhali mezi Tesla Motors a odvozením názvu od fyzika Michaela Faradaye. Později Elon Musk škrtnul slovo Motors, aby vznikla Tesla Inc. Nikola Tesla inspiroval automobilku, protože vynalezl elektromotor, ale podle některých zašel ještě dál. Opravdu jezdil v roce 1931 ve vlastním elektroautě?

Sestrojil Nikola Tesla kromě elektromotoru také elektromobil?
Sestrojil Nikola Tesla kromě elektromotoru také elektromobil?

Úvodní fotografie: Model vozu Pierce-Arrow z roku 1930 od stejnojmenné automobilky, která nepřekonala ekonomickou krizi 30. let. Foto: volné dílo Wikimedia Commons

První odstavec místo odpovědi možná vyvolal jen další smršť otázek. Elon Musk nezaložil automobilku Tesla? Proč nejezdíme v Edisonech, když Nikola Tesla propagoval střídavý proud (AC), Edison stejnosměrný (DC) a baterie elektroaut nabíjíme DC proudem? A byl v roce 1931 Nikola Tesla ještě vůbec naživu, aby mohl sestrojit elektromobil? Na některé z nich najdeme odpovědi lehčeji než na jiné.

Tesla vs. Edison: Boj dvou slavných vynálezců si vyžádal i oběti na životech

Elon Musk nezaložil Teslu, jen do ní investoval

Přátelé Marc Eberhard a Martin Tarpening založili v roce 2003 automobilku Tesla Motors. O rok později se připojili první investoři včetně Elon Muska. Zakládající duo firmu opustilo v letech 2007 a 2008. K vypuštění slova Motors došlo na Muskův popud, protože podnikání Tesly se rozšířilo také o domácí baterie a solární tašky.

Nikola Tesla na předních stránkách tisku

Elektromobily v baterkách sice vozí uskladněný stejnosměrný proud, na který sázel hlavně Thomas Alva Edison, ale většina elektromotorů je poháněna střídavým proudem. O převod mezi DC proudem z baterek na AC proud pro motor se stará invertor. 

Anketa

Víte, který český velikán byl přirovnáván k Edisonovi a neměl to rád?

A konečně, v roce 1931 byl Nikola Tesla v plné síle, přestože už mu táhlo na 75. rok života. Ve stejném roce se vědec dokonce stal osobností roku časopisu Time a zdobil jeho úvodní stránku. Titul se uděluje osobě, skupině či myšlence, která daný rok nejvíce ovlivnila celosvětové události.

Nikola Tesla na přední stránce časopisu Time

Tesla prý nabíjel elektromobil bezdrátově

Nikola Tesla opustili svět v roce 1943 a zanechal lidstvu kromě mnoha vynálezů také indukční elektromotor. O tom, že postavil i experimentální elektrické auto, se dozvídáme až v roce 1967, kdy inženýr Derek Ahlers zpovídal svého přítele a současně Teslova synovce, Petera Sava. Mladý Peter prý odjel z Evropy do USA, kde potkal svého strýce a Nikola Tesla si ho oblíbil jako syna.

automobil Pierce-Arrow z roku 1915

Vynálezce mu v den svých 75. narozenin měl v garáži v městě Buffalo ukázat vylepšené auto značky Pierce-Arrow. Místo spalovacího motoru využil Tesla elektromotor, ale Savo nikde nespatřil žádnou baterii, kromě 12voltové baterie pro světlomety. V autě najeli Tesla se synovcem během 8 dní mnoho kilometrů, aniž by bylo potřeba doplnit palivo. Vůz dosahoval rychlosti 80 až 145 km za hodinu.

Kdy začaly jezdit po silnicích první auta na elektrický pohon? Chci vědět víc!

Elektromotor poháněný kosmickou energií

Energii pro elektromotor měla dodávat černá krabička složená z 12 vakuových trubic spojených do skoro 2 metry dlouhé antény. Příběh už nespecifikuje, jestli takový drát čouhal z karosérie luxusního vozu, nebo zavazel jinde. Podle Sava Tesla označil černou součástku za přijímač kosmické energie, jež dokáže vozidlo pohánět donekonečna a navíc prý zbude i elektřina pro spotřebu jedné domácnosti.

Nikola Tesla na poštovní známce

U vědce, který experimentoval s bezdrátovým přenosem elektřiny vzduchem, to neznělo až tak šíleně. Teslova laboratoř vybudovaná ve Wardenclyffské věži (přes 700 km od Buffala) k podobným pokusům skutečně sloužila.

Geniální Tesla si pohrával s myšlenkou volné energie dostupné všem zdarma. Kam ve svém bádání dospěl? To mě zajímá!

Příběh o zázračném autě má několik děr

Colombo, Sherlock a ve 21. století možná i detektiv Pikachu by vám řekli, že bez mrtvoly není vražda. A zázračný elektromobil v karosérii modelu Pierce-Arrow, jak ho popsal Peter Savo, se nikdy nenašel, takže nemáme ani převratný vynález. Navíc, samotnou existenci synovce Petera popíral Teslův pra-synovec William H. Terbo, který zemřel loni v létě.

Nikola Tesla na bankovce vydané Jugoslávií v roce 2000

Myšlenku auta poháněného elektromagnetickým zářením, tedy onou záhadnou kosmickou energií, zavrhl dokonce sám Nikola Tesla v rozhovoru pro stanici Radio News v roce 1922. Reportér se tehdy ptal, jestli bude někdy v budoucnu možné pohánět automobily díky bezdrátovému přenosu elektřiny energií poslanou přímo z elektráren?

Obávám se, že se nedožijeme toho, abychom byli svědky fungování takového systému. Je obtížné takto pohánět automobil z důvodů, které jsou odborníkům dobře známé. Takové řešení se dá mnohem snadněji vyvíjet pro využití u letadel.

- Nikola Tesla, jeden z nejvýznamnějších vynálezců všech dob

Reálnost Teslova elektroauta hlásají zvláštní lidé