Máte pomalý internet? Kupte si LED žárovku. Místo Wi-Fi vám pomůže Li-Fi
Modemy, které nám dnes poskytují bezdrátový internet, nejspíš za chvíli půjdou do šrotu. Čekají nás doslova světlé zítřky, filmy z webů půjdou stáhnout během mrknutí oka. Místo optických vláken bude totiž internetový signál přenášet viditelné světlo. Už Einstein tvrdil, že nic nedokáže překonat rychlost světla. „Žárovkový internet“ bude vysílat data rychlostí až 10 gigabitů za sekundu.
Bezdrátový internet chceme mít na domácím počítači, mobilním telefonu i v tabletu. Každoročně se proto zvyšuje poptávka po bezdrátovém připojení, dokonce dvojnásobně. Jenže staré známé Wi-Fi využívá k přenosu dat rádiové vlny, jejichž vlnový rozsah je omezený. Wi-fi kanály se nám proto ucpávají. Navíc volné frekvence radiových vln si musí provozovatelé sítí koupit.
Wi-Fi láká hackery a kyberzločince
Kromě těchto nevýhod bezdrátové Wi-Fi sítě neposkytují dostatečnou ochranu před útoky hackerů a kyberzločinců. Bezdrátová Wi-Fi síť prochází i zdmi budov, takže do firemní sítě se mohou lehce dostat nepovolané osoby, pokud ví, jak na to. Mimoto infrastruktura pro přenos informací přes Wi-Fi spotřebovává elektrickou energii neefektivním způsobem. Využito zůstává pouze 5 % energie.
Kolik žárovek je potřeba na poslání binárního kódu?
Všechny tyto problémy řeší novinka ve světě komunikace. Revoluční technologie se jmenuje Visible light communications, (VLC, volně přeloženo jako komunikace přes viditelné světlo) nebo také Li-Fi ze slov light fidelity, což je parafrázi na Wi-Fi (wireless fidelity). K přenosu dat využívá místo rádiových vln mikroblikání viditelného světla z LED žárovky, které lidské oko nedokáže postřehnout, takže očím nevadí. Informace zapsané v binárním kódu, který se skládá z jedniček a nul, jednoduše přenáší rozsvěcování žárovky. Zhasnutá žárovka znamená nulu, rozsvícená jedničku. Každá LED lampa pouličního osvětlení by v budoucnu mohla fungovat jako hotspot pro bezdrátové připojení k internetu.
Výhoda Li-Fi spočívá v mnohem vyšším vlnovém rozsahu, 10 tisíc krát větší než u rádiových vln. Proto se nemusíme bát, že by došly volné frekvence pro vysílání. Hodí se do míst, kde hustá síť Wi-Fi už pomalu dosáhla své kapacity. Světlo na rozdíl od zvuku neprochází zdmi, takže Li-Fi dokáže poskytnout větší ochranu informací na síti. Zároveň Li-Fi nespotřebuje takové množství energie jako Wi-Fi.
Brouzdejte po internetu pod vodou i v letadle
Viditelné světlo se dostane i tam, kam Wi-Fi nemůže. Když jste naposledy letěli letadlem, pamatujete si, že ve fázi vzletu a dosedání jste nemohli používat elektronické přístroje s připojením k bezdrátové síti. Rádiové vlny totiž obsadí v této chvíli komunikace pilotů s řídící věží na zemi. Li-Fi by tento problém vyřešila kvůli většímu vlnovému rozsahu.
Když jste se naposledy plavili ponorkou, asi si pamatujete na ten úzkostlivý pocit, že se nemůžete přihlásit k Facebooku, zkontrolovat e-mailovou schránku nebo si přečíst nejnovější zprávy. Internet pod mořem totiž nefunguje. Rádiové vlny při přenosu dat pod vodou selhávají na celé čáře. Li-Fi podmořský svět nevadí.
Surfujte na internetu rychlostí světla
Největší pozitivem Li-Fi ale zůstává omračující rychlost přenosu dat. Zatímco díky Wi-Fi stáhnete maximálně 150 megabitů za sekundu, s viditelnými světlem se stahovací rychlost zvýší na 1 gigabite za sekundu. Poslední průlom v rychlosti přenosu Li-Fi si připsala mexická společnost SiSoft spolu s výzkumníky z mexického technologického institutu (ITAM). Pokořili i hranici 10 gigabitů za vteřinu. To by dovolovalo stáhnout HDTV film ve vysokém rozlišení za třicet sekund.
Chytrá světla omezí počet bouraček
Aplikace LED světel přenášejících data do osobních automobilů a dopravní signalizace by znamenala malý převrat i pro dopravu. Přední i zadní světla aut by si vyměňovala data se semafory a dalšími dopravními značkami tak, aby snížila počet autonehod na silnicích.
Technologie Li-Fi je zatím stále v plenkách a než se ji vědci rozhodnou zavést do běžného života, provedou ještě spoustu testů. Problémy sítím Li-Fi totiž způsobují například jiné světelné zdroje. Tok dat v Li-FI přeruší světlo z klasické žárovky i sluneční paprsky. Nicméně, na vylepšení technologie usilovně pracují výzkumníci jak na západě, tak v Číně a v Rusku. Experti očekávají, že trh s využitím Li-Fi bude každoročně růst o 82 % do roku 2018 a v tomto roce bude tvořit souhrnná hodnota trhu 6 bilionů amerických dolarů.