Tácek na počítání vypitého piva i čokoláda z 3D tisku. Čím zaujal festival kutilů?
To nejlepší z českých dílen, kůlen, laboratoří a sklepů představili kutilové, modeláři a další „hračičkové“ minulý víkend v pražských Holešovicích na festivalu Maker Faire Prague. Na přehlídce kreativních nápadů se to hemžilo roboty, výrobky i lahůdkami z 3D tisku a mezi roztodivnými vynálezy se objevil i přístroj na počítání vypitých půllitrů, i když nefungoval úplně podle představ jeho tvůrců.
Na festivalu kutilů 21. století Maker Faire Prague se snažilo ukrást pozornost návštěvníků více než 180 různých projektů, které spojuje to, že se často zrodily někde „na koleně“ nebo ve sklepě díky zápalu pro věc několika nadšenců.
Některým z nich se podařilo z původního nápadu vybudovat úspěšné firmy, např. 3D tiskařské impérium Josefa Průši. Jeho firma Original Prusa i3 každý měsíc posílá přes 6000 3D tiskáren zákazníkům do celého světa. Jiní kutilové o svém podnikatelském plánu teprve přemýšlí, nebo jim stačí radost z vymýšlení a sestrojování věcí. Jaké nápady vynikaly nad ostatní?
Želví robot inspirovaný vozítkem na průzkum Marsu
Tým mladých Poláků z Wroclavi, Kell Ideas, sestavil voděodolné a téměř nerozbitné mobilní robotické vozítko Turtle Rover. Nezastaví se ani před obtížným přírodním terénem. Projede blátem, překoná hrbolatou zem i různé překážky na cestě (větve a kameny). Proto se skvěle hodí pro objevování hůře dostupných jeskyní, nestabilních budov nebo tunelů. Polští technici sáhli po podobné nápravě vozu, se kterou jezdí rover Curiosity při průzkumu povrchu Rudé planety pro NASA.
Turtle Rover se ovládá skrze mobilní aplikaci, dá se vylepšit o uchopovací robotické rameno a díky open-source platformě se jeho uživatelům otevírá široké pole možností, jak stroj využít. Pomáhal už při pozorování lvů v Africe biologům nebo monitoroval vhodnou vlhkost půdy pro zemědělce a zahradníky.
Návštěvníci festivalu Maker Faire Prague by ale sympatické vozítko nejradši opásali raketami a poslali ho sloužit do armády. Inženýr Simon Dzwonczyk, který je pod výrobou Turtle Roveru také podepsán, potvrdil, že vozítko může například hledat miny. Zmínil i nejkurióznější nápad aplikace robota od jednoho fanouška projektu. Ten ho chtěl nechat sbírat psí exkrementy v parcích.
Anketa
Pivní tácek, který kontroluje, kolik jste vypili
Ke kutilství a bastlení někdy přičichnou i studenti humanitních oborů. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se mohou zapsat do víkendové akce, kde se učí základy programování se sadou Arduino s cílem něco jednoduchého vytvořit. Po jednom takovém víkendu spatřil světlo světa inteligentní pivní tácek. Původně měl sledovat váhu a tím sčítat kupící se vypité půllitry, ale to se úplně nepodařilo.
Prozatím počítá jen, kolikrát jste zvedli sklenici k ústům, takže ten, kdo si dá pivo na ex, vlastně bude vypadat jako nejstřízlivější pijan. Ale třeba se inteligentní tácek dočká v budoucnu dalších vylepšení.
Čokoláda pro paní učitelku z 3D tiskárny
Hračky, šperky nebo dokonce i funkční modely ponorek z 3D tisku, které byly také k vidění na veletrhu Makers Faire Prague, už tolik nepřekvapí. Nad výtvory z 3D tiskáren se vám ale mohou i sbíhat sliny. Společnost 3D Čokotiskárna tuto technologii využívá k tvoření sladkých nápisů, obrázků i dárkových předmětů.
Nejvíce letí čokoládová loga pro firemní akce, i když aktuálně hodně školáků objednává čokoládová přáníčka pro učitele na konec školního roku. Pokud klient nemá zvláštní přání na druh čokolády (např. chilli), lahodné kreace jsou hotové do 2 dnů od zadání zakázky. Kromě čokolády lze zvolit i 3D tisk z různých omáček (koktejlová, borůvková aj.)
Maker Faire Obrazem
Netradiční stolní fotbálek s 26 hracími figurkami, které sklouzly k Temné síle, pochází z digitální brněnské dílny Fab Lab.
Zapálený modelář Oto Gerža staví funkční RC modely ponorek s pomocí PVC trubek a částí vytisknutých z 3D tiskáren.
3D tisk proniká velmi kreativně i do sportu. Na motivy staršího sci-fi filmu vznikla hra Jugger, napůl fotbal, napůl šerm, kdy proti sobě stojí dvě družstva s 5 hráči. Po schytání úderu od protivníkovy měkčené plastové zbraně hráč zamrzne na 15 sekund a nesmí se hýbat. Zatímco ostatní zamrzají, jediný člen týmu bez zbraně (jugger) se snaží vyhnout úderům nepřátelů, získat míč a dát gól.
Vysloužilé elektrospotřebiče se dají využít různě. Firma Trashmade tvoří šperky z elektroodpadu.
Další výtvory z 3D tiskáren: