Kvíz: opravdu víte všechno o elektřině? Vyzkoušejte se!
Dokážete si představit svůj život bez elektřiny? Tahle energie nás denně provází na každém kroku. Stačí zmáčknout tlačítko, vypínač a jede to. Víte, kde se elektřina vůbec bere a jak to všechno funguje? Zkuste svoje znalosti v našem mini kvízu.
Přísun elektrické energie je pro nás samozřejmostí
Představte si ten moment, kdy u vás doma vypnou elektrický proud. Většinu z nás to ochromí, přestane fungovat světlo, lednička, televize. Neuvaříme si čaj v rychlovarné konvici, někteří z nás se nemohou vysprchovat v teplé vodě. Život bez elektřiny prostě není žádný med, přesto ji v dnešní době vnímáme jako samozřejmost. Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak se taková elektřina vlastně vyrábí? Odkud se bere a jak všechno kolem ní funguje? Máme pro vás pět otázek, nad kterými jste se možná nikdy nezamýšleli. Vyzkoušejte své znalosti! Odpovědi i s detailním vysvětlením problematiky naleznete níže v článku.
Anketa začíná:
Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
1) K výrobě elektřiny se v České republice nejvíce používá hnědé uhlí
Začínáme zlehka. První otázka není nijak složitá. Správná odpověď na ni je ANO. Přestože se v médiích v poslední době hodně mluví o útlumu těžby uhlí a dokonce má těžba uhlí podle vlády u nás skončit do roku 2050, patří tato surovina k nejspolehlivějším ve výrobě elektřiny. Nejpodstatnějšími důvody, proč je uhlí nejspolehlivější surovinou k výrobě elektřiny jsou tyto - cena a dostupnost. Uhlí je cenově přijatelné a navíc jeho dodávka nikterak nekolísá. Uhlí je zatím jako zdroj energie stále k dispozici, narozdíl od větru, slunce či vody. Používá se v tzv. parních neboli tepelných elektrárnách. Kromě hnědého uhlí se v těchto elektrárnách k výrobě elektřiny používá např. i biomasa, která je samozřejmě daleko ekologičtější a hlavně patří narozdíl od uhlí mezi obnovitelné zdroje.
2) První jaderná elektrárna se začala stavět už v roce 1952
Ano! I tento výrok je správně. Ač je to k nevíře na území tehdejšího Československa se první jaderná elektrárna začala stavět už v roce 1952. Konkrétně šlo o tzv. Jaroslavské Bohunice, které se nachází na Slovensku, 20 km od Trnavy. Zajímavým faktem na celé věci je, že v elektrárně se odehrálo několik závažných havárií. Více informací se můžete dočíst v článku Havárie v jaderné elektárně Jaroslavské Bohunice aneb český Černobyl? V České republice jsou aktuálně v provozu dvě jaderné elektrárny. Konkrétně je to elektrárna Temelín a elektrárna Dukovany. Právě jaderná energie je trnem v oku mnohých environmentálních organizací. Diskuzi navíc rozbouřilo nedávné vysílání seriálu Černobyl, který pojednával o havárii v jaderné elektrárně. Ta měla fatální následky.
3) Elektřina pochází z řeckého slova élektron, což znamená napětí
Moc správných výroků? Správný odhad. Tento výrok pravdivý není. Ale vlastně jen z části. Elektřina opravdu pochází z řeckého slova élektron. Toto slovo však neznamená “napětí,” ale je to jantar. Právě na jantaru bylo možné vidět silové účinky statické elektřiny. Odtud tedy název elektřina pochází.
4) Naše největší větrná elektrárna se nachází v Jihočeském kraji
Fouká v Jihočeském kraji dostatek větru? Nějaký vítr tam asi bude, ale není dostatečný pro výstavbu větrné elektrárny. Výrok tedy není správný. Největší taková elektrárna u nás se nachází v kraji Ústeckém. Konkrétně jde o obec Kryštofovy Hamry. Právě tady se nachází elektrárna, která disponuje celkem 21 turbínami a s tímto číslem se řadí mezi nejrozsáhlejší větrnou elektrárnu u nás. Tato elektrárna je pak následována Václavicemi v Libereckém kraji s celkem 13 turbínami.
5) Nejvíce elektřiny ze všech krajů v republice spotřebují domácnosti v hlavním městě Praha
Odpověď na tuhle otázku vás asi překvapí. Tipovali jste ano? Pak jste se zmýlili. Tento výrok totiž pravdivý není. Nejvíce elektřiny spotřebují domácnosti v kraji Středočeském. Důvodem pravděpodobně bude rozsáhlá výstavba rodinných domů a osídlování v okolí Prahy, které je již řazeno do kraje Středočeského. Do Prahy tedy pravděpodobně jezdí lidé pracovat, v kraji Středočeském pak žijí. Pro zajímavost uvádíme spotřebu domácností v druhém čtvrtletí roku 2020 - podle výroční zprávy Energetického regulačního úřadu spotřebovaly domácnosti ve Středočeském kraji 626 644,8 MWh. Domácnosti v Praze spotřebovaly pouze 323 781,1 MWh.
6) Elektrický proud je jako fyzikální veličina označena písmenem I (velké měkké i) a jeho jednotka je A (ampér).
Zavzpomínali jste na hodiny fyziky na základní škole? Pokud jste jako odpověď tipli ano, tipovali jste správně! Ve fyzice je elektrický proud označován písmenem I. Elektrický proud patří mezi skalární fyzikální veličiny. Ampér pak udává množství elektrického náboje v konkrétním čase.
Kolik správných výroků jste odhadli? Nic moc skóre? Nevadí! Stačí sledovat naše články a v tématu se budete hned orientovat rychleji. Na závěr ještě malé shrnutí.