Budoucnost ve vašich rukách: Startup Keyo představil platby pomocí otisku dlaně
Zase pozdě. Po pátém odložení budíku opouštíte byt rychlostí superhrdiny Flashe. O přípravě snídaně nemůže být řeč. No co, koupíte si ji cestou v pekárně. „Jedno espresso bez cukru a croissant“, prosíte obsluhu, zatímco se zběsile se prohrabujete v kabelce. Fronta za vámi roste, slečna za pokladnou začíná být netrpělivá a vám dochází, že jste peněženku nechali doma. Tohle se vám s Keyo nestane.
Zdroj úvodní fotografie: Facebook Keyo
Právě jedním podobně uspěchaným ránem to vlastně celé začalo. Jaxon Klein, který je nyní šéfem startupu Keyo, a jeho manželka Cayetana Polanco si v jeden den oba zapomněli doma peněženku, a proto nemohli zaplatit nákup v obchodě. Tato situace je přiměla zamyslet se nad tím, jak je možné, že ve 21. století ještě neexistuje platební platforma, která by využívala biometrických údajů.
Netrvalo dlouho a manželé Kleinovi spolu s kamarádkou z univerzity Delnou Sepoy Straus a Alanem Gagnem založili vlastní startup, který nese jméno Keyo a zabývá se právě biometrickými platbami. Ve spojení s japonskou technologickou společností Fujitsu se jim během velmi krátké doby podařilo vyvinout funkční pokladní platební terminál a také vytvořit patentovaný software. Převratnou metodu placení jediným dotekem dlaně si tak již můžete v některých obchodech v Chicagu na vlastní kůži vyzkoušet.
Pilotní provoz se osvědčil
Pilotní provoz platebního systému Keyo se rozeběhl v kavárně Cup & Spoon v Humboldtově parku a v současné době probíhá rozšíření jeho beta verze do dalších 30 obchodů ve stejné lokalitě. Prozatímním cílem startupu je vybavit svou přelomovou technologií na 50 provozoven.
Mezi největší výhodu Keyo patří velmi nízké poplatky za provedenou transakci. To spolu s nutkáním vyzkoušet novou technologii motivuje obchodníky k tomu, aby se stali partnery startupu při získávání nových zákazníků. A ačkoliv jsou jejich reakce zatím různé (od „To je úžasné.“ až po „To mě děsí.“), pravidelným klientům se technologie velmi líbí a považují ji za pohodlnou. K kavárně Cup & Spoon se denně prostřednictvím Keyo uskuteční 5 - 10 platebních transakcí. Na každé z nich majitelka ušetří 3 - 5 % z obvyklých nákladů.
Chcete mít finance pevně v rukách? Zjistěte, jestli dodavateli elektřiny neplatíte až příliš.
Jak biometrická platební platforma funguje?
Jako první je potřeba zřídit online účet s informacemi o vaší platební kartě. To vám zabere jen několik málo minut. Ihned po zřízení vám systém odešle ověřovací kód. Ten se však nezadává do políčka v internetovém prohlížeči, jako je tomu při potvrzování plateb v online bankovnictví.
Je potřeba, abyste osobně došli do obchodu, který využívá systém Keyo, obdržený kód vyťukali na monitoru příslušného zařízení a svoji pravou ruku přiložili na připojený platební terminál. Systém pořídí dvě infračervené fotografie unikátního obrazce žil na vaší dlani a uloží si je do své paměti.
Jednoduché a zároveň bezpečné
Startup využívá 256bitového šifrování, kontroluje identifikaci oproti veřejným záznamům, aby se ujistil, že do platformy se přihlašují pouze skuteční lidé a všechny informace o uživatelských účtech ukládá na vysoce zabezpečených serverech. Nejdůležitější prvkem systému je však samotná lidská dlaň.
Žíly na ní tvoří naprosto jedinečný vzor, který je navíc ještě zašifrován jako „náhodná“ série písmen, číslic a symbolů. Tu umí přečíst pouze software Keyo. Technologie Keyo na vaší dlani detekuje pět milionů referenčních bodů, což je stokrát více, než se používá při identifikaci otisku prstu.
Inovativní platební systém navíc vyžaduje takzvané „odhalení života“ – aby mohla být dlaň rozpoznána, musí v ní proudit krev, tedy být „živá“. Pokud patříte mezi jedince s velmi bujnou fantazií, a tak vás a při čtení o biometrické platformě napadlo, že by v budoucnu místo ke krádeži kreditních karet mohlo docházet k odcizení rukou za účelem zneužití finančních prostředků, upozorňujeme, že není třeba se ničeho obávat. Kromě toho, že by taková morbidní platba byla třeba v kavárně trochu nápadná, nelze ji z výše uvedených důvodů realizovat.
Biometrická metoda by mohla nejen radikálně zlepšit platby v obchodech, ale do budoucna také zcela eliminovat fyzické karty, klíče a dokonce i jízdenky a různé vstupenky. Líbilo by se vám něco takového i u nás?