Jak uvařit na výletě bez ohně? Dva solární vařiče k vašim službám
Vypadá to, že starým dobrým kempingovým vařičům odzvonilo, o kotlíku nad ohněm ani nemluvě. Budoucnost outdoorového stravování totiž patří solárnímu vaření. Minimálně tedy do setmění. Některé vařiče dokonce fungují, i když venku uhodí tuhé mrazy a napadne sníh. Kde všude se dají solární vařiče využít?
Úvodní fotografie: gosunstove.com
Vařičů či grilů na solární energii dnes existuje celá řada. Ne všechny však v praxi nakonec splní, co slibují. Vybrali jsme z nich dva praktické pomocníky. Každý využívá sílu slunce trošku jinak, oba ale vypadají velmi slibně.
GoSun: Solární vařič s vakuovou trubicí
První vařič GoSun spatřil světlo světa již před pár lety. V současnosti je k dostání ve dvou variantách - snadno přenosný „Sport“ (váží 3,2 kg a stojí 279 dolarů u výrobce, u nás se dá sehnat ve slevě za 7 999 Kč) a robustnější „Gril“ vhodný spíše na terasu než na cesty.
Předobjednat již lze také model „Dogger“, který se stal s hmotností pouhých 1,1 kg úplně nejmenším a nejskladnějším přírůstkem do rodiny GoSun vařičů.
Všechny vařiče GoSun jsou založeny na použití vakuové skleněné trubice, která absorbuje sluneční záření, jež pomáhá zachytávat okolní parabolická konstrukce pláště. Do trubice se zasunuje vařicí/pečicí zásuvka, v níž se pokrmy připravují při teplotách, které mohou přesahovat i 250 °C.
Žaludky hladových strávníků se musí přizpůsobit počasí
Dosažená teplota i doba přípravy jídla se odvíjí od typu pokrmu a momentální intenzity slunečního záření. Při pražícím slunci například uvaříte párky za 10 minut. Když slunce září méně může to trvat klidně 30 až 50 minut.
Ať už fandíte solárnímu vaření, nebo dáváte přednost opečenému špekáčku nad ohništěm, ušetřit za energie můžete i výběrem levného dodavatele.
Vařič údajně funguje i za mírně podmračeného počasí a je nezávislý na okolní teplotě vzduchu. Jestli kolem leží sníh, prý nehraje roli.
SolSource: Vařicí „satelit“ soustředí paprsky na pánev
Na poněkud odlišné řešení vsadila společnost One Earth Designs se svými solárními vařiči SolSource. Parabolická konstrukce připomínající satelit koncentruje dopadající sluneční paprsky na jedno místo, kam se položí pánev či hrnec pro přípravu pokrmu.
Lahodné pokrmy můžete připravovat od uplynutí jedné hodiny po východu slunce až do jedné hodiny před jeho západem. Stěn „satelitu“ se můžete dotknout, protože rozpálený zůstává pouze povrch na vaření pod pánví.
K dispozici je větší model pro domácí použití za 499 dolarů. Zmenšená varianta vhodná na cesty aktuálně velmi zabodovala na Kickstarteru a měla by být brzy v prodeji (k předobjednání za 149 dolarů v základní variantě, tedy asi 4 000 Kč včetně DPH). Bude vážit 4,5 kg a vejde se do zavazadla o rozměrech středně velké sportovní tašky.