Vše, co potřebujete vědět o topné sezóně 2017
Zima se blíží. A to nejenom do Západozemí, kam se žene s prvními mrazíky horda nemrtvých zombíků vedených bílými chodci v čele s Nočním králem. Kromě fiktivního světa Hry o trůny se ochlazuje také u nás. Topná sezóna 2017 už je v plném proudu. Víte, co spouští zahájení a konec topné sezóny i že za vytápění platí také majitelé bytů, které nikdo přes zimu neobývá?
Letošní účty za energie v porovnání s rokem 2016 zřejmě porostou. Ceny elektřiny se totiž meziročně příliš nehýbaly, začátkem roku jsme zažili mimořádně chladný leden a navíc topná sezóna 2017/18 začíná o několik dní dříve než ta loňská.
Topná sezóna 2017 odstartovala s předstihem oproti r. 2016
Kominíci i teplárny měly letos napilno dřív než loni. Topná sezóna 2017 totiž začala o deset dní dříve než v roce 2016. Zatímco minulý rok jsme si většinu září užívali příjemného babího léta, letos už ze skříní se vytahujeme svetry.
Podle vyhlášky č. 194/2007 Sb. z pera Ministerstva průmyslu a obchodu topná sezóna neboli otopné období trvá od 1. září do 31. května. Radiátory se ale probudí z letního spánku až poté, co průměrná denní teplota venkovního vzduchu v dané lokalitě poklesne pod +13 °C ve dvou po sobě následujících dnech. A zároveň meteorologové neočekávají podle vývoje počasí zvýšení teploty v dalších dnech.
Topná sezóna v Praze začíná jindy než v Brně či Plzni
Radiátory tedy neožívají ve všech českých městech ve stejný den. Zpravidla zahájení topné sezóny nejdříve odstartuje v západních Čechách a ve výše položených oblastech v horách. Postupně se přidávají další obce a nejpozději točí hlavicí termostatu obyvatelé jižní Moravy.
Třeba letos už centrální topení vyhřívalo byty v Liberci od 5. září a v Karlových Varech od 6. září, zatímco Teplárny Brno kvůli rozdílným teplotním podmínkám čekaly se začátkem topné sezóny 2017 až do poloviny měsíce. V Olomouci se radiátory rozjely na plné obrátky až 18. září.
Když se třesete zimou ještě před zahájením topné sezóny
Pokud vám nestačí ani druhý svetr a druhé ponožky, ale místní teplárny stále čekají až teploty klesnou pod magickou hranici 13 stupňů, nabízí vám již zmíněná vyhláška možnost, jak se ohřát i před oficiálním zahájením topné sezóny.
Pokud se na potřebě vytápění shodnou aspoň dvě třetiny konečných spotřebitelů, teplárenské společnosti začnou dodávat teplo i mimo topnou sezónu. Více než polovina domácností v domech s moderními předávacími stanicemi však může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoli.
Výpočet průměrné denní teploty
Průměrná denní teplota venkovního vzduchu se počítá na základě tří měření, které pracovníci v dané lokalitě provedou v 7:00, 14:00 a 21:00. Výsledek ale získáme průměrem čtyř hodnot, protože údaj z deváté večerní hodiny se započítává dvakrát.
Pokud průměrná venkovní teplota vystoupá ve 2 dnech nad 13 stupňů a vypadá to, že se bude držet stejně vysoko i třetí den, může dojít k přerušení dodávek tepla, které se zase obnoví, až bude přituhovat. Stejná situace s dlouhodobějším oteplením v dubnu či květnu pak znamená konec topné sezóny.
Rozúčtování nákladů na teplo se od roku 2016 změnilo
I majitelům bytů, kde se přes celou zimu vůbec netopilo, dorazí faktura za vytápění. Od 1. ledna se totiž změnila pravidla pro rozpočítání nákladů na teplo v bytových domech.
Podle vyhlášky č. 269/2015 Sb. zaplatí nájemník či majitel bytu nejméně čtyři 4/5 průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu, i když jeho radiátor nečinně „prospí“ chladné měsíce.
Platíte za energie více než vaši sousedé?
Otužilé domácnosti dříve mohly ušetřit až 40 % nákladů na topení v porovnání se sousedy, nyní se toto číslo snižuje na 20 %. Nové opatření má zamezit tomu, aby se někteří obyvatelé středových bytů nechali vytápět teplem z okolních bytů, aniž sami otočí termostatem.
Topná sezóna se prodraží i lidem s oblibou „trenkové“ teploty
Nová pravidla nehrají do karet ani spotřebitelům, kteří si potrpí na domácí teplotu blížící se finské sauně.
Kdo v bytovém domě topil „pánu bohu do oken“, zaplatil dříve max. o 40 % vyšší náklady na teplo na průměr ostatních. Vyhláška posunuje horní limit až ke 100 %, takže příznivci trenkové teploty mohou čekat až dvakrát vyšší účty než průměrně vytápějící domácnost v daném domě.