Topná sezona za dveřmi: 4 tipy, jak během zimy neprotopit majlant
Ještě před pár dny si počasí říkalo o letní šaty, kraťasy a sluneční brýle. Proto mohl rychlý nástup deštivého podzimu leckoho zaskočit. Padající listí i teploty navíc značí, že se blíží topná sezona. Přejete si, aby byl váš domov během chladných měsíců příjemně prohřátý, ale zároveň nechcete finančně vykrvácet? Známe čtveřici tipů, díky nimž vás výdaje za topení nezruinují ani nepřipraví o zdraví.
Čekají nás letos tuhé a dlouhé mrazy, nebo bude zima podobně mírná jako několik jejích předchůdkyň v minulých letech? Meteorologové sice výrazný pokles rtuti v teploměru ani návrat doby ledové nepredikují, nicméně na předpověď, která by blíže naznačovala, jakým směrem se počasí bude ubírat, si prozatím netroufají.
Jisté je, že uplynulá zimní období mají pozitivní vliv na ceny energií, alespoň tedy z pohledu spotřebitelů. Mírné počasí a s ním související nižší spotřeba elektřiny či plynu způsobují, že ceny těchto komodit mírně klesají. Výrazné zdražení tak nelze očekávat ani pro příští rok. Topit se ale přesto musí, a proto se jednoduché a účinné tipy, jak účty za prohřátí bytu či domu ještě sesekat, nikdy neztratí.
1. Odstraňte bariéry
Zdá se vám, že topíte dostatečně, což dokazují vaše vysoké účty, ale přesto doma občas mrznete, takže nedáte dopustit na tlusté ponožky od babičky a huňatou deku? Problém může být v rozmístění radiátorů. Pokud jsou některé z nich zakryté nábytkem, ale třeba také těžkými závěsy nebo sušícím se prádlem, logicky od nich nemůžete očekávat maximální výkon.
Pusťe se, pokud je to možné, do drobné úpravy interiéru, jejímž cílem bude odstranit veškeré bariéry, které brání teplu, aby se z topných těles šířilo do prostoru. Nezapomínejte, že radiátor nemá sloužit jako sušák nebo odkládací prostor.
2. Zapomeňte na tropy
Patříte mezi teplomilné jedince, a proto vás letošní umírněné léto příliš neuspokojilo? Pokud ano, neznamená to, že byste svou nespokojenost měli kompenzovat tím, že si tropickou atmosféru vytvoříte přímo v obýváku. Dlouhodobé přetápění totiž neprospěje rodinnému rozpočtu, ale může uškodit také vašemu zdraví, jak potvrzují lékaři. Žijeme v mírném klimatickém pásu, a proto opravdu není nutné, aby se během zimy teplota v bytě pohybovala nad hranicí 23 °C.
Ideálním a nejekonomičtějším řešením je upravit teplotu na míru každé místnosti v domácnosti. Ložnici postačí 18 °C, v obýváku se můžete trochu odvázat a nastavit teplotu třeba na 21 °C. Stejně tak stáhněte topení v místnostech, které každý den nevyužíváte. Mezi jednotlivými prostory pak důsledně zavírejte dveře.
3) Větrejte s mírou
Čerstvý vzduch je potřeba, o tom žádná. Povzbuzuje mozkovou činnost a napomáhá lepšímu dýchání či regeneraci organismu. Přesto v mnoha českých domácnostech, obzvláště v těch panelákových, tvoří rozpálený radiátor nerozlučnou dvojku s oknem otevřeným na ventilačku. Teplo se tak v místnosti ani „neohřeje“ a rovnou mizí pryč. Větrat se sice musí, ale je třeba vědět, jak na to.
Větrání by mělo být krátké, ale o to intenzivnější. Vzduch musí do místnosti proudit oknem otevřeným dokořán, ne pouze tenkou škvírou. Jen tak se vydýchaný vzduch skutečně vymění za ten čerstvý. Takové zimní větrání by mělo trvat alespoň 5 minut a je dobré ho zopakovat alespoň třikrát za den.
4) Odvzdušněte topení
Máte-li pocit, že by uvnitř vašeho obydí mohlo být i tepleji, ale radiátory nepracují tak, jak by měly, na vině může být jejich zavzdušnění. Pokud je v nich vzduch, nefungují topná tělesa na plný výkon, přestože kotel pracuje, jak má. Jak takové topení poznáte? Jeho část, navzdory tomu, že se topí, zůstává chladnější či zcela studená.
Máte podezření, že váš radiátor bude potřebovat odvzdušnění? U nových typů topení je celý postup jednoduchý a spočívá v otočení odvzdušňovacího ventilu, nicméně u starších radiátorů se může jednat o komplikovanější operaci. Pokud si proto nejste jistí svými instalatérskými dovednostmi, požádejte raději o pomoc odborníka.