Ostatní

Jak vybrat nejlepší retenční nádrž?

Zadržování dešťové vody je důležité jako prevence proti suchu, ale navíc ulehčí i vaší peněžence. Ideálním řešením pro šetrné hospodaření s dešťovkou jsou retenční nádrže. Jak vybrat tu správnou?

Jak vybrat nejlepší retenční nádrž?
Jak vybrat nejlepší retenční nádrž?

Co je retenční nádrž a jak funguje?

Retenční nádrž slouží k zachytávání dešťové vody. Jedná se o moderní alternativu ke klasickým sudům, které se umisťují pod okap. Na rozdíl od plechových barelů pojme retenční nádrž větší množství vody a je koncipována tak, aby se v ní voda nekazila. Díky tomu můžete dešťovou vodu použít nejen na zalévání, ale také v domácnosti například na splachování toalety nebo praní prádla.

Když prší, je do nádrže svedena voda ze střechy pomocí okapů. Ještě předtím, než voda vteče do nádrže, jsou odstraněny hrubé nečistoty – větve, listí a kamínky. Pro dočištění vody je možné využít další filtry.

Vybíráme retenční nádrž – nadzemní nebo podzemní varianta?

V první řadě se musíte rozhodnout, zda na zahradu umístíte nadzemní nebo podzemní nádrž na vodu.

Hlavní je správný výběr. Rozhodněte se, zdali pořídíte nadzemní nebo podzemní retenční nádrž.

Výhoda nadzemní nádrže spočívá především ve snadné a levné instalaci, na druhou stranu vám ukousne část prostoru na pozemku a nepůsobí zrovna esteticky. Počítat musíte také s tím, že se v ní voda bude rychleji kazit – tím spíš, když bude umístěna na přímém slunci.

Instalace podzemní nádrže je o poznání složitější a dražší, ale nebude vám zabírat na pozemku místo a udrží dešťovou vodu déle čerstvou. Pokud retenční nádrž umístíte do dostatečné hloubky, nehrozí ani zamrznutí, a tak můžete vodu využívat po celý rok. V dalším textu se budeme věnovat právě výběru podzemní retenční nádrže.

Jaký materiál retenční nádrže je nejvhodnější?

Retenční nádrže se vyrábí z plastu, betonu nebo sklolaminátu. Materiál má vliv na kvalitu a životnost nádrže, její vlastnosti a cenu. Každá varianta má své výhody a nevýhody, ale záleží rovněž na typu podloží a přítomnosti spodní vody. Vysoká hladina spodní vody dokáže narušit uložení retenční nádrže, proto není vždy možné volit ze všech dostupných materiálů.

Voda ze vzduchu: 4 technologie, které mohou pomoci řešit problém s nedostatkem vody

Betonové retenční nádrže

Betonové nádrže na vodu se vyznačují vysokou odolností a nosností. V případě, že se na vašem pozemku nachází spodní voda, jedná se o nejlepší variantu. Stejně tak se betonové retenční nádrže hodí pro instalaci pod příjezdovou cestu a další pojezdové plochy.

Nevýhodou betonových nádrží je jejich vysoká hmotnost, která se promítá do výsledné ceny. Připlatíte si totiž nejen za dopravu, ale také za instalaci nádrže, která vyžaduje jeřáb.

Plastové retenční nádrže

Nejčastější volbou pro zadržování dešťovky u českých domácností jsou plastové nádrže. Vyznačují se vysokou variabilitou a možnostmi využití v rozličných podmínkách. Plastovou nádrž byste měli vybírat opravdu pečlivě a nenechat se zlákat nízkou cenou. Ta obvykle značí nízkou kvalitu či nutnost plastovou nádrž ještě obetonovat, což se v konečném výsledku prodraží.

Retenční nádrž vás zachrání, až přijdou letní sucha

Monolitické plastové nádrže jsou vyrobeny z jednoho kusu plastu a díky tomu vynikají vysokou odolností a dlouhou životností. Nemusíte se obávat praskání ve svarech nebo špatného těsnění.

Svařované plastové nádrže jsou levnější, ale bohužel hrozí jejich praskání v místech svarů. Pro vyšší odolnost nádrže se doporučuje její obetonování.

Samonosné plastové nádrže se hodí pro pozemky s kamenitým podložím, kde se nenachází spodní voda. Často mají žebrování, které zajišťuje tvarovou stálost.

Dvouplášťové plastové nádrže představují vysoce odolné řešení vhodné i pro pozemky se spodní vodou nebo písčitým podložím.

Ceny vybraných samonosných plastových nádrží

Typ

Objem (m3)

Cena (včetně DPH)

NKL4-EK

4,1

21 296 Kč

NKL5-EK

5

22 385 Kč

NKL6-EK

6,1

26 499 Kč

NKL8-EK

8

37 510 Kč

NKL10-EK

10

45 375 Kč

NKL12-EK

12

49 247 Kč

NKL15-EK

15

57 233 Kč

NKL18-EK

18

65 219 Kč

Zdroj: https://ekocis.cz/

Sklolaminátové retenční nádrže

Sklolaminátové nádrže na dešťovou vodu jsou lehké a odolné. Bohužel se ale vyrábí s úzkým hrdlem, což znesnadňuje jejich údržbu. Jsou rovněž náchylné k popraskání a jejich oprava bývá nákladná.

Velikost retenční nádrže – voda by měla vydržet tři týdny

Při volbě objemu retenční nádrže byste měli zohlednit několik parametrů:

Optimální doba, po kterou by voda v nádrži měla vystačit, je tři týdny. Tato doba je doporučována nejen s ohledem na obvyklou četnost deště, ale také čerstvost vody.

Vodné a stočné: Kdo rozhoduje o ceně vody? Proč někde platí domácnosti 2x víc než jinde?

Přibližně si objem nádrže můžete spočítat pomocí jednoduchého vzorce. Na každou osobu v domácnosti by měl připadnout 1 m3 vody na 3 týdny. Každý další kubík vody byste měli přičíst na 100 m2 zahrady, kterou chcete dešťovkou zavlažovat. Pro přesnější výpočet můžete využít některou z online kalkulaček.

Výběr doplňků – nezbytností jsou čerpadla a filtry

Pro přečerpání vody z retenční nádrže se používají různá čerpadla. Nejoblíbenější variantou jsou ponorná čerpadla, která se umístí přímo do nádrže. Jejich výhoda tkví v tichém provozu a ochraně proti běhu na sucho. Levnější variantou je čerpadlo umístěné mimo nádrž. 

Retenční nádrž je důležité opatřit filtrem, aby se zachovala voda čerstvá po několik týdnů. Nejsnazší řešení představuje průtokový filtr, který nevyžaduje pravidelné čištění. Druhou možností jsou sběrné filtry. Tyto filtry odstraní nečistoty o průměru až 0,5 mm. Při využití dešťové vody v domácnostech nebo v automatických zavlažovacích systémech se doporučuje ještě diskový filtr.

Dotace na retenční nádrž

Chcete se také pustit do boje se suchem? Pomůže vám v tom dotace ve výši až 50 % způsobilých výdajů z dotačního programu Dešťovka. Jedná se o dotaci pro vlastníky či stavebníky rodinných a bytových domů na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti a na zahradě.

Výše dotace z programu Dešťovka (vždy max. 50 % způsobilých výdajů)

 

max. fixní část dotace

proměnná část dotace

Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady

20 000 Kč

3 500 Kč/m3 nádrže

Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady

30 000 Kč

3 500 Kč/m3 nádrže

Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody

60 000 Kč

3 500 Kč/m3 nádrže

Zdroj: www.dotacedestovka.cz