Voda ze vzduchu: 4 technologie, které mohou pomoci řešit problém s nedostatkem vody
Problémy s nedostatkem vody jsou v poslední době stále palčivější. Přitom málokdo tuší, že přímo na dosah ruky jí máme více, než protéká ve všech řekách na Zemi. Stačí ji „jen“ extrahovat z atmosféry. Objevte technologie získávání vody ze vzduchu, které tento revoluční způsob získávání vody umožňují.
Vědci ze všech koutů světa se již několik let snaží vyvinout systémy, které by umožnily získávat vodu ze vzduchu i v nepříznivých klimatických podmínkách. V pouštích a jiných neúrodných oblastech zkrátka není možné nechat vodu jen tak zkondenzovat. Problémem je především nižší vzdušná vlhkost, náročnost na přísun energií a tím pádem i neúměrné náklady. Stamiliony lidí na celé planetě tak mají přístup pouze k nechráněné vodě, která může být kontaminovaná. Ta pak přenáší nemoci jako je úplavice, cholera, tyfus, průjem nebo obrna a ročně má za následek více než půl milionu úmrtí.
Řešení by se mělo skrývat v zařízeních na získávání vody z pouštního vzduchu, která budou hlavně jednoduchá, s nízkým rizikem rozbití a energeticky nenáročná.
Indická firma Uravu sází na jednoduchost
Indům se podařilo vymyslet opravdu minimalistické zařízení. Je tvořeno pouze savou látkou, která má za úkol sbírat a zadržovat vzdušnou vlhkost a solárním kolektorem. Ten látku zahřeje natolik, že se voda začne odpařovat. Zařízení tedy nepotřebuje žádný další zdroj elektřiny, stačí mu jen vzduch a paprsky slunce. Panely s látkou se dají navíc velmi snadno přepravovat a mohou být instalovány opravdu skoro kamkoliv.
Každý panel dokáže nasbírat 15 až 20 litrů pitné vody denně.
Architekt David Hertz sklízí úspěchy s kovovými boxy
Davidův systém pro získávání pitné vody ze vzduchu se jmenuje WEDEW. Jde o velké kovové boxy, které kondenzují páru z atmosféry. Napájí se slunečním zářením nebo spalováním biopaliv a využívají tak 100 % obnovitelných energií. Navíc neprodukují karbon. Zařízení má několik různých typů, které se dají využívat pro domácnosti, zemědělství a nebo na pomoc při mimořádných událostech.
Některé typy tohoto zařízení dokáží vyrobit až 1 135 litrů pitné vody.
Vodné a stočné roste. Na elektřině však můžete výrazně ušetřit změnou dodavatele
Čeští vědci jdou s vodou ze vzduchu ještě dál
Projekt českých vědců jde ještě o trochu dál. Nespokojí se jen se získáváním vody ze vzduchu a zaměřuje se také na kultivaci suché pouště v úrodnou půdu. Na vývoji celého systému se podílí Univerzitní centrum energeticky efektivních budov a Fakulta strojní ČVUT v Praze.
Systém Solar Air Water Energy Resource, zkráceně S.A.W.E.R., v první fázi využívá takzvaný desikant. To je materiál, který na svůj povrch váže vodní páru. Venkovnímu vzduchu odebírá vodu a odvlhčený vzduch zase vrací do oběhu. Systém zároveň nasává další venkovní vzduch, který ohřívá na vysokou teplotu, takže je možné z povrchu desikantu vodní páru uvolnit a tím vzduch navlhčit do takové míry, že se dá získat jeho kondenzací poměrně velké množství vody.
S.A.W.E.R. funguje pouze ze sluneční energie a jako vedlejší produkt navíc vytváří teplou vodu na sprchování a chladný vzduch pro klimatizaci budov. První zájemce o zařízení má pak v plánu jej využít jako zdroj pro napajedlo velbloudů. Voda ze vzduchu tak možná bude brzy realitou.
Desikační zařízení zvládne získat až 200 litrů vody za den.
Tím to však nekončí. Svou troškou do mlýna přispěje i Botanický ústav Akademie věd ČR, který vyvíjí systém pro kultivaci pouště. Ten bude využívat část vody získané zařízením S.A.W.E.R. pro fotobioreaktor, který slouží ke kultivaci mikrořas produkujících polysacharidy a zadržujících živiny ve vodě.
Směs vody, řas a živin se pak aplikuje speciálním závlahovým systémem přímo ke kořenům rostlin. Ještě před vysazením rostlin se však půda oživí mikroorganismy, aby byla vhodnější pro pěstování.
Pitná voda v batůžku z nanovláken
Zajímavým způsobem k získávání vody ze vzduchu přistupují vědci z University of Akron. Ti vyvíjejí speciální látku z nanovláken, kterou by v budoucnu rádi využili k výrobě batohů s vnitřní dutou částí, která by byla využita ke shromažďování vody.
Tento způsob dokáže za den ze vzduchu získat až 180 litrů vody na metr čtvereční materiálu.