Domácnost

Jak se zbavit vlhkosti v bytě či domě?

Orosená okna, plíseň na zdech a zatuchlý vzduch. Přesně tak se projevuje nadměrná vlhkost v bytě. Problém s vlhkostí a plísněmi není jen estetický, ale ohrožuje i vaše zdraví, proto byste ho měli řešit co nejdříve. Přečtěte si, jak se zbavit vlhkosti v bytě či domě jednou provždy.

Jak se zbavit vlhkosti v bytě či domě?
Jak se zbavit vlhkosti v bytě či domě?

Vlhkost v bytě trápí především majitele novostaveb a bytů po rekonstrukci. Na vině jsou plastová okna a nedostatečné větrání. Na jednu stranu nám přes skvěle těsnící okna neuniká drahocenné teplo, ale na druhou stranu kvůli jejich těsnosti vzduch v místnostech vůbec neproudí. V řadě případů nadměrná vlhkost v bytě vzniká také kvůli vadné izolaci, zatékání ze střechy nebo prosakování vody ze sklepa. Proto je důležité nejdříve odstranit příčinu tvorby vlhkosti.

Jak vysoká by měla být vlhkost v bytě?

Optimální vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 45–55 %. Vlhkost vzduchu jednoduše změříte pomocí domácího vlhkoměru, který se prodává spolu s pokojovým teploměrem. Investice za pár stokorun vám pomůže odhalit, zda máte ve své domácnosti nakročeno k problému a můžete ho vyřešit ještě jednoduchými preventivními opatřeními.

Pokud je vlhkost ve vašem bytu opravdu vysoká, poznáte to snadno i bez vlhkoměru. Vzduch je těžký a zatuchlý, okna se rosí a stěny začíná pokrývat plíseň. V tu chvíli už jsou potřeba razantní kroky.

Prostor za nábytkem je dobré pravidelně prohlížet, abyste plíseň co nejdříve odhalili.

První krok je správné větrání

Ať už má zvýšená vlhkost ve vašem domě či bytě jakoukoliv příčinu, je prvním opatřením správné větrání. Na to se zapomíná především v zimě, kdy nechceme zvyšovat svoje náklady tím, že budeme vytopenou místnost větrat. Kvůli pár ušetřeným korunám si však zaděláváme na pořádný problém s vlhkostí, kterého se není tak snadné zbavit.

V zimě větrejte krátce a intenzivně, aby se zbytečně neochlazovaly stěny, ale zároveň se vyměnil vzduch v místnosti. Vhodnější je otevřít okna na několik minut dokořán a udělat průvan. V létě můžete nechat okna otevřená neustále.

U novostaveb bojujících s vlhkostí v prvních měsících, než pořádně vyschnou zdiva a omítky, se doporučuje metoda tzv. tepelných šoků. Dům vytopte na vysokou teplotu a rychle vyvětrejte. Tento postup by se měl opakovat alespoň jednou týdně.

První krok je správné větrání

Odstraňte příčinu vlhkosti

Počínající problém se nejdříve začne projevovat na rizikových místech. Mezi ty patří rohy místnosti, prostory za nábytkem, zdi okolo dveří a oken nebo spáry v koupelně, kde se tvoří plíseň. Tyto prostory je dobré pravidelně prohlížet, abyste plíseň co nejdříve odhalili a zlikvidovali.

Příčin nadměrné vlhkosti může být celá řada. U rodinných domů je časté zatékání ze střechy, prosakování spodních vod, poškozená nebo nekvalitně provedená izolace domu nebo netěsné rozvody či kanalizace. Jestliže dříve k tvoření vlhkosti ve vaší domácnosti nedocházelo, pátrejte po těchto příčinách.

Problém s nadměrnou vlhkostí se často projeví po instalaci nových plastových oken. Ty sice potěší kvalitní tepelnou izolací, ale málokdy výrobce majitele nemovitosti upozorní na to, že s novými okny se pojí také odlišný životní styl. Přirozené proudění, které v minulosti obstarala netěsnící okna, se v případě plastových oken zarazí a problém je na světě. Proto je po jejich instalaci důležité pravidelné větrání a omezení tvorby vlhkosti.

Kotelna v bytovém domě: 5 věcí, na co si dát pozor

Jak zabránit tvorbě další vlhkosti?

Velkou část vlhkosti v bytě produkují sami jeho obyvatelé, a proto se s ní potýkají i majitelé nemovitostí, kteří neodhalili žádné závažné závady. Sprchování, vaření, sušení prádla, velké množství pokojových rostlin, akvária… To všechno jsou zdroje vlhkosti, které v kombinaci s těsností plastových oken vytvářejí vodní páru, která se v místnosti sráží a vsakuje se do stěn i vybavení.

Proto je důležité dodržovat pár základních pravidel, abyste vlhkost minimalizovali.

Považujete věšení prádla za nutné zlo? Chytrý kolíček Peggy možná změní váš názor

Plísně se zbavte co nejrychleji

Jestliže se vám již na stěnách, nábytku nebo textilu objevily plísně, je potřeba je co nejrychleji odstranit. Plísně ohrožují naše zdraví a zejména u dětí vyvolávají alergie. V každé drogerii zakoupíte chemické přípravky pro odstranění plísní, ty jsou však vhodné pouze pro menší rozsahy zasažení. Dostupné jsou i ekologické prostředky.

Plíseň před aplikací přípravku v žádném případě neodstraňujte, její spory by se dostaly do vzduchu. Proto je vždy vhodnější likvidovat plíseň za mokra. Při zasažení velkých ploch na zdech je lepší celou malbu nebo tapety strhnout a aplikovat speciální nátěr.

V první řadě však myslete na odstranění příčiny tvorby plísní, jinak se bude problém neustále vracet.

Povolejte na pomoc odvlhčovače vzduchu

Další možností, jak si poradit s vlhkostí v bytě nebo domě, jsou pohlcovače vlhkosti a odvlhčovače vzduchu. Pohlcovač vlhkosti se hodí spíše do menších místností nebo tam, kde problém není tak závažný. Jedná se tablety nebo pytlíčky se speciální látkou, která vlhkost pohltí a voda odkape do kondenzační nádobky.

Povolejte na pomoc odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače nebo vysoušeče vzduchu si poradí i s vlhkostí velkého rozsahu a zároveň mohou fungovat jako čistička vzduchu. Jak vybrat správný přístroj? Především dbejte na dostatečnou kapacitu. Výrobce by měl uvádět velikost místnosti, pro kterou je spotřebič určen nebo se řiďte odvlhčovací kapacitou. Ta se uvádí v litrech vody, které přístroj za jeden den provozu odfiltruje. Podle toho se odvíjí také velikost kondenzační nádrže na vodu, kterou přístroj ze vzduchu odebere. Čím je menší, tím častěji ji budete muset vylívat.

Čističky vzduchu: Jak vybrat tu nejlepší?

Největší rozdíl je znát v prvních dnech používání vysoušeče vzduchu, pak už je pokrok pomalejší.

Porovnání cen pohlcovačů vlhkosti a odvlhčovačů vzduchu

 

Princip

Velikost místnosti

Odvlhčovací kapacita

Objem kondenzační nádrže

Cena

Ceresit Stop vlhkosti Aero

pohlcovač vlhkosti s tabletami

20 m2

neuvedeno

1 l

279 Kč

SILVERCREST SLE 320 C4

elektrický odvlhčovač

20 m2

20 l

5,5 l nebo odvod hadicí

2 990 Kč

ARIE AP-12

elektrický odvlhčovač

36 m2

12 l

3,8 l

4 890 Kč

HAUSER DH-400

elektrický odvlhčovač

30 m2

400 ml

2 l

1 250 Kč

REMKO ETF 360

elektrický odvlhčovač

70 m2

36 l

6,5 l nebo odvod hadicí

13 490 Kč

Tabulka: Srovnání cen vybraných pohlcovačů vlhkosti a odvlhčovačů vzduchu podle srovnávače Heureka, 18. 11. 2019