Google chce připojit celý svět k internetu pomocí obřích balónů a létajících dronů
Když před dvěma lety vypouštěli inženýři od Google do vzduchu první horkovzdušné balony, vůbec se jim nedařilo. Na zem po pár hodinách padaly prasklé plachty s dírami a ostatní vědci se jim za zády smáli. Dnes už balóny vydrží ve vzduchu i půl roku. Ke vzdušné flotile šířící internet se brzo přidají také bezpilotní solární letadla. Přiletí s nimi internetová revoluce do zemí třetího světa?
Pokud čtete tento článek, patříte ke šťastné menšině. Většina obyvatel naší planety, přesněji 4,5 miliard lidí, stále žije jako za starých časů, tedy offline. Internetoví magnáti už ale spřádají plány, jak to změnit. Společnost Google sází na dva odvážné nápady, které míří hodně vysoko, doslova.
Rušno ve stratosféře
Investice do telekomunikačních věží a kabelových sítí zůstávají pro rozvojové země stále přemrštěně drahé. Proto v Googlu zkusili něco nového a trochu šíleného, což prozrazuje i samotný název projektu Loon. Inspirace odkazuje k anglickému slovu baloon, ale také looney, tedy cvok nebo blázen.
Balóny naplněné héliem létají vysoko nad mraky i dopravními letadly v nadmořské výšce 20 kilometrů. Ve svém koši nesou elektroniku na poskytování internetu, solární panely kvůli energii i záložní baterii pro fungování systému během noci, kdy slunce nesvítí.
Laskavě ukliďte váš spadlý balón z mojí zahrady
Stratosférou se prohání větrné proudy s různou rychlostí i směrem. Balóny stratosférické proudy využívají jako autobusové linky, protože pohyby větru v této výšce se dají lehce předpovídat. Změnou letové výšky tak balón chytne vítr, který ho odnese správným směrem, nebo se naopak vyhne proudu, který by ho vychýlil z vytyčeného kurzu.
Protože jeden balon pokryje internetovým připojením kruh s průměrem 40 km, musí balony mezi sebou udržovat určité rozestupy. Inteligentní balóny proto mezi sebou komunikují přes speciální antény. Začátkem letošního roku inženýři vypilovali navigační systém balónové flotily tak, že balóny dokázaly urazit trasu dlouhou 10 tisíc kilometrů a minuly svou cílovou stanici pouze o 500 metrů.
zdrojový odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Loon#/media/File:Google_Loon_-_Launch_Event.jpg
Když balon po 100 až 180 dnech ve vzduchu doslouží, zvláštní tým „sběračů“ jede na místo řízeného dopadu, aby ho odklidil. Ale i technologičtí mágové v Googlu se někdy utnou, proto o děravou plachtu balónu „zakopl“ třeba i jihoafrický farmář v poušti Karoo.
Balónový internet pro všechny
Pokud by chtěli výzkumníci z laboratoře Google X dostat všechny obyvatele naší planety do online světa, museli by podle časopisu New Scientist vypustit do stratosféry 400 tisíc chytrých balónů. To znamená, že každý den by musely vylétnout 4 tisíce nových balónů.
Bez solárních dronů to nepůjde
Proto internetový gigant začíná s testováním solárních bezpilotních letadel neboli dronů Solara 60 vyvinutých společností Titan Aerospace. Firmu před rokem vyfoukl Google dalšímu zájemci a soupeři o nadvládu nad internetem pro masy. Pomalejší Facebook sice vyklidil pole, přesto si tu a tam neodpustí poznámku o sci-fi projektech Googlu, které jsou odsouzeny ke krachu.
Solární letouny se stejným rozpětím křídel jako Boeing 747 (60 metrů) se vynesou opět do výšky 20 km nad zemí, ale vydrží se vznášet stratosférou dokonce 5 let. Drony by proto měly doplňovat balónovou flotilu a nahradit dražší komunikační satelity, které se standardně používají.