Hromadné výpadky elektřiny: Na jihu Čech je řešily stovky montérů
V minulém týdnu se Českem prohnala bouře Sabina, která s sebou přinesla mimořádně silný vítr. I přesto, že podle meteorologů nakonec neměl sílu orkánu, způsobil po celé České republice škody za stovky milionů a odřízl tisíce domácností od dodávek elektrické energie. Podívejte se, jak tuto nepříjemnou situaci řešili montéři z E.ON.
Bouře Sabina řádila v minulém týdnu téměř po celé Evropě a škody, které za sebou zanechala, jsou děsivé. Mimo zničeného majetku a zraněných lidí si na své konto připsala i několik mrtvých. Zároveň také značně zkomplikovala dopravu a způsobila hromadné výpadky elektřiny.
Sabina nejprve udeřila na Britské ostrovy, kde odstřihla od proudu přibližně 539 000 odběratelů a zapříčinila zrušení či odložení spojů letecké, lodní i železniční dopravy. O nic lépe na tom nebyla ani Francie, kde se bez elektřiny ocitlo na 130 000 domácností. V Bavorsku pak stromy spadené na elektrické vedení zkomplikovaly dodávky proudu přibližně pro 50 000 odběratelů.
Situace nebyla jiná ani v Česku. Energetici vyhlásili kalamitní stav pro 10 z 14 krajů a hned v pondělí museli řešit problémy s dodávkami proudu, které postihly přes 300 000 domácností. Výjimkou nebyly ani extrémní nebo netypické krizové situace. Jak si s nimi poradili montéři z E.ON Energie?
Pondělí: Extrémní počasí na některých místech neumožňuje práci v terénu
Nejkritičtější situace byla v pondělí kolem poledne. Na distribučním území E.ON Energie se ocitlo bez proudu přibližně 50 tisíc domácností. Největší problémy byly zaznamenány na Jindřichohradecku, kde elektřina nefungovala přibližně 22 tisícům odběratelů. Na jihu Čech byl vyhlášen kalamitní stav. E.ON proto posílil kapacity jak na dispečinku, tak také v terénu. Ne všude však bylo možné kvůli extrémnímu počasí bezpečně zasahovat.
Posílili jsme kapacity na dispečinku i v terénu. Počasí je ale na mnoha místech extrémní, takže v určitých lokalitách, kde hrozí pády stromů a situace je pro práce v terénu velmi nebezpečná, provádíme jen dálkové manipulace (tedy jen přes dispečink).
- Martina Slavíková, tisková mluvčí E.ON
Bez elektřiny ale nezůstaly jen domácnosti. Bouře Sabine na několik hodin odstřihla od proudu také čerpací stanici odpadních vod ve Velešíně, která se nachází přímo nad vodní nádrží Římov. Ta slouží jako rezervoár pitné vody a hrozilo, že odpadní vody ji znečistí. Aby E.ON krizové situaci zabránil, musel do čističky ve Velešíně poslat náhradní zdroj elektřiny.
Ve večerních hodinách pak následovalo rozšíření kalamitního stavu. Mimo Jihočeského kraje a Vysočiny byl vyhlášen i v Jihomoravském kraji. Na druhou stranu se však podařilo snížit počet domácností bez elektřiny, a to o 14 000. Bez proudu tedy na distribučním území E.ON zůstalo asi 19 000 odběratelů.
Na Jižní Moravě se počet domácností odříznutých od dodávek elektrické energie podařilo snížit z přibližně 16 000 na 4 500. Pracovníci řešili problémy například na Znojemsku (Jevišovice, 660 domácností bez proudu) či Břeclavsku (Lednice, 320 domácností bez proudu). Na Zlínsku se bez proudu muselo obejít asi 750 domácností, z toho nejvíce na Kroměřížsku – 660 odběratelů.
Na Vysočině bylo v pondělí večer bez elektřiny asi 3 300 domácností, nejvíce na Třebíčsku. O něco horší pak byla situace na jihu Čech, kde bez proudu zůstalo asi 9 500 odběratelů. V 19 hodin se však musely práce v terénu zastavit a montéři znova pokračovali hned v úterý ráno.
Úterý: Kalamitní stav trvá
V úterý ráno nadále trval kalamitní stav pro Jihočeský, Jihomoravský kraj i Vysočinu. Bez proudu bylo v tomto okamžiku na distribučním území E.ON přibližně 20 000 domácností. E.ON evidoval 58 poruch na vysokém napětí a na 200 poruch na nízkém napětí. V nejvíce postižených lokalitách proto zrušil naplánované práce, které souvisely s výměnou elektroměrů nebo Řádem preventivní údržby, a všechny dostupné pracovníky zapojil do obnovy dodávek elektřiny.
K desáté hodině byl odvolán kalamitní stav v Jihomoravském kraji a ke dvanácté na Vysočině. Postupně se také podařilo snížit počet domácností bez elektřiny, a to z 9 500 na 4 400. Stále však zbývalo mnoho poruch, které bylo nutné odstranit, často i na špatně přístupných místech, konkrétně například v oblastech Pohorská Ves, Malonty či Bělá.
Další místa, kde se pracovalo na opravě distribučního zařízení byly:
- Horní Planá,
- Bujanov,
- Vyšší Brod,
- Český Rudolec,
- Studená,
- Chelčice na Strakonicku,
- Číčenice,
- Vodňany,
- Němčice na Prachaticku.
Kolem šesté hodiny už trval kalamitní stav pouze v okrese Český Krumlov. Podařilo se také vyřešit většinu poruch – na jihu Moravy byly evidovány 4 problémy s vysokým napětím, které se dotýkaly několika desítek domácností. Díky intenzivní práci techniků se však podařilo je do večera odstranit. Na Vysočině byla v tuto chvíli už jen jedna porucha dotýkající se jediné domácnosti, konkrétně chaty. Na Zlínsku vznikla nová porucha na Kroměřížsku, ta se však vyřešila převedením napájení z jiného okruhu, takže domácností se příliš nedotkla. V pozdějších večerních hodinách pak došlo ke zrušení kalamitního stavu i v okrese Český Krumlov.
Středa: Ve večerních hodinách už bylo odstřihnutých domácností minimum
Ke středečnímu ránu E.ON evidoval přibližně 780 odběrných míst bez elektřiny. Téměř 500 z nich bylo v Pohorské Vsi a okolí, kde od rána pracovaly posílené čety. Šlo o poruchu na 2,5 km dlouhém úseku vedení vysokého napětí, který se musel kompletně opravit. E.ON proto postiženým domácnostem poskytnul elektrocentrály. Další odstřihnuté domácnosti se nacházely na Boleticku, konkrétně v obcích Olšina a Pasečná. Ve večerních hodinách však byla většina z těchto odběratelů k elektřině připojena, i když někteří prozatím formou elektrocentrál a trafostanic, protože opravy dále pokračovaly.
Opravy na distribučních územích E.ON v číslech |
---|
Do oprav bylo na celém distribučním území denně zapojeno na 400 montérů a techniků. |
V terénu bylo 38 dodavatelských firem. |
E.ON na „námrazoměrných“ stanicích, které měří i sílu větru, zaznamenal vítr o rychlosti až 110 km. |
Ke středečnímu odpoledni E.ON vyčíslil škody na jednotky milionů. |