Raketa Falcon Heavy už brzy poprvé vyletí do vesmíru. Poveze Muskovu Teslu Roadster
Když Elona Muska omrzí staré auto, nejede s ním na vrakoviště. Ojetou káru raději pošle do vesmíru. V roce 2020 stejně bude Tesla Motors vyrábět nový model Tesly Roadster a zrovna neměl co strčit jako atrapu nákladu do rakety Falcon Heavy při jejím prvním letu. Ostatní používají přebytečné ocelové bloky, ale to je pro Muska strašná nuda. Poprvé poletí Falcon Heavy do vesmíru koncem ledna.
Úvodní fotografie: SpaceX/Flicker
Donedávna byla prioritou SpaceX tajná mise Zuma, kdy na zakázku americké vlády měla firma vynést satelit s neznámým účelem kamsi na oběžnou dráhu Země. Misi Zuma SpaceX splnil 7. ledna, kdy hned po odstartování nosné rakety Falcon 9 přerušil z důvodu utajení vysílání letu.
Nyní už nemá nic stát v cestě prvnímu letu nové rakety Falcon Heavy, která se stane nejsilnější raketou současnosti. Ze startovací rampy 39A na mysu Canaveral ve státě Florida má vyletět koncem tohoto měsíce.
1. let Falcon Heavy bude epická podívaná, slibuje Elon Musk
Nová raketa SpaceX vznikla vlastně spojením tří raket Falcon 9. Postranní rakety se již do vesmíru dříve podívaly, pouze prostřední zesílená konstrukce Falconu 9 si ještě nesáhla na hvězdy.
Anketa
SpaceX by rád recykloval i Falcon Heavy, proto je naplánována zpáteční cesta postranních raket do Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral. Prostřední raketa se má vrátit do Atlantského oceánu na autonomní plovoucí plošinu pojmenovanou Of Course I Still Love You.
Počítačová simulace prvního letu rakety Falcon Heavy (návrat prostřední rakety na pevninu byl aktuálně nahrazen přistáním na plovoucí plošině)
Podle slov Elona Muska půjde o napínavou podívanou, protože prý existuje velké riziko, že se Falcon Heavy nedostane ani k oběžné dráze Země, anebo při návratu způsobí masivní explozi nad Atlantikem.
Falcon Heavy poletí s největší kravinou, jakou si představíte
U prvních testovacích letů raket se většinou nepřepravuje žádný skutečný náklad, ale kvůli simulaci nosné kapacity je třeba raketu nějak zatížit. Většinou se využívají ocelové či betonové bloky, jenže to Elonovi připadá jako nuda k uzoufání.
Atrapou nákladu bude v případě Falcon Heavy Muskova osobní červená Tesla Roadster. Jde o verzi vyrobenou v roce 2008, která dosahuje dojezdu 393 km na jedno nabití.
Šéf SpaceX už si ale určitě připravuje místo v garáži na novou Teslu Roadster, která se začne vyrábět v roce 2020 a má nabídnout neuvěřitelný dojezd 1000 km.
Dříve než odtajnil Musk, co vlastně Falcon Heavy poveze, aby trochu našponoval netrpělivou veřejnost, sdělil jim skrze novináře, že nová raketa ponese do vesmíru tu největší kravinu, jako si dokážete představit. Když všechno půjde po másle, bude kapsule se „starým“ elektromobilem vypuštěna na oběžnou dráhu Marsu.
Tesla Roadster jako prima dárek pro ufony
Musk se také nechal slyšet, že by byl rád, kdyby Teslu Roadster bezcílně plující vesmírem jednou objevili mimozemšťané. Koneckonců, proč se uskromňovat s reklamou na elektroauta jen na jednu planetu či galaxii, když máte pod palcem hejno raket, které se vrací skoro jako bumerang?
Nejsilnější raketu současnosti překoná jen raketa z programu Apollo
Saturn V dostal prvního člověka na Měsíc a dokázal vynést k nízké oběžné dráze země 140 tun nákladu. Proti Saturnu V jsou současné rakety tak trochu ořezávátka, protože nejsilnější raketa, která dnes létá, Delta IV Heavy, unese necelých 29 tun.
Falcon Heavy má k nízké oběžné dráze vynést 63,8 tun. Taková nálož by z nové rakety SpaceX udělala nejsilnější raketu současnosti. Nicméně, ani konkurence nespí na vavřínech, a NASA i Číňané vyvíjejí rakety, které překonají nosnost Falconu Heavy.
Na nosnost Saturnu V si ovšem zatím troufá pouze SpaceX. Jeho inženýři totiž pracují na multifunkčním raketoplánu BFR, který by měl vynést k nízké oběžné dráze Země 150 tun (u opětovně použitelné rakety), nebo dokonce 250 tun, pokud by se BFR nemusel vracet zpátky.
Start Falconu Heavy vzdá poctu Davidu Bowiemu
Přestože první let Falconu Heavy byl už v roce 2011 původně plánován na rok 2013, nová raketa SpaceX se odlepí od země asi zhruba rok od smrti amerického zpěváka Davida Bowieho, který zemřel 10. ledna 2016. Falcon Heavy neponese věnec se stuhou popsanou Vzpomínáme, ale na počest Bowieho bude hrát Tesla Roadster schovaná v jeho nákladním prostoru Bowieho píseň Space Oddity.