Se SpaceX ke hvězdám a na Mars: 7 zajímavostí o vesmírných plánech Elona Muska
Tušili jste, že kromě pochybností a někdy i posměšků ze strany odborníků, šéf SpaceX schytal i jeden plivanec od ruského vesmírného inženýra? Sen Elona Muska o sestrojení znovu použitelných raket a zlevnění vesmírného cestování mnozí považovali za nemožný. Nyní už SpaceX recyklovanou raketu Falcon 9 vyslal na oběžnou dráhu a zpět. Budou vám vaše děti díky SpaceX psát z Marsu?
Úvodní fotografie: SpaceX
Nejspíš jste zachytili informaci, že firma SpaceX uspěla ve snaze z velké části „recyklovat“ již jednou použité rakety i vesmírné lodě. Mrkněte se na 7 zajímavých faktů, které zas tak často omílány v médiích nejsou.
1) Rusové neprodali rakety pro kolonii vegetariánů na Marsu a tak se zrodil SpaceX
Než v roce 2002 založil Elon Musk společnost SpaceX, pohrával si s myšlenkou vytvoření kolonie s 80 tisíci obyvateli na Marsu. Živili by se zde pouze rostlinami, které na Rudé planetě vyrostly ve skleníku. Projekt dostal jméno Mars Oasis.
K uskutečnění tohoto plánu ale potřeboval někoho, kdo v raketě dopraví na Mars zpočátku aspoň semínka, která tam vyklíčí. Rakety z dílny NASA stály příliš mnoho, proto podnikl Musk tři výlety do Ruska, kde je chtěl koupit levněji.
Anketa
Po mnoha hodinách jednání a přípitcích vodkou se ale Musk a Rusové nedokázali dohodnout na přijatelné ceně pro obě strany. Při jedné schůzce dokonce jeden z ruských inženýrů na Muska a jeho kolegu plivnul, protože jimi opovrhoval. Po třech neúspěšných návštěvách Moskvy ale Elon dospěl k závěru, že nejlepší bude, když si rakety vyrobí sám.
2) SpaceX je jen zkratka
Celé jméno firmy, která se chce stát low cost "aerolinkou" vesmírného cestování, zní Space Exploration Technologies Corp.
3) Co má raketa Falcon společného s vesmírnou lodí Hana Sola?
V názvech technologií a zařízení SpaceX snadno odhalíte, že společnost řídí lidé odkojení sci-fi příběhy. Rakety Falcon si vypůjčily jméno z Hvězdných válek, kde vesmírné plavidlo Falcon Millenium řídil Han Solo.
Vesmírné koráby Dragon neodkazují k drakům z populární série Hry o trůny, ale k písni „Puff the Magic Dragon“. Tak Musk poslal vzkaz všem kritikům, kteří jeho snahy o sestrojení znovu použitelných raket zprvu odsoudili do říše pohádek.
Motory Falconu 9 se jmenují Merlin. Tady nejde o vzdání holdu čaroději krále Artuše, ale zase o poctu Hvězdným válkám, kde se objevuje Falcon (Milenium). Česky to znamená sokol.
Motory raket Falcon 1 nesou jméno Kestrel a motory raket Falcon 9 i Falcon Heavy Merlin. V obou případech jde o dva ptáky z čeledi sokolovitých. Kestrel je poštolka obecná, z latiny Falco tinnunculus a Merlin se do češtiny překládá jako dřemlík tundrový, latinsky Falco Columbarius.
Multifunkční raketoplán BFR by měly pohánět motory Raptor. Tady není souvislost se sokolem/falconem nijak skrytá, protože raptor je v češtině dravec.
Autonomní přistávací plošiny, které se plaví oceány a poskytují místo pro návrat raket Falcon na zeměkouli, nesou jména Just Read the Instructions (Prostě si přečti návod) a Of Course I Still Love You (Samozřejmě, že tě stále miluju). Nejde o žádné vzkazy technikům SpaceX či Muskově bývalé manželce, ale o jména vesmírných lodí z knih skotského sci-fi spisovatele Iaina M. Bankse.
4) SpaceX láme jeden rekord za druhým
Jaká prvenství už firma SpaceX získala?
- květen 2012: 1. soukromá společnost, která poslala svou kosmickou loď (Dragon) k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)
- prosinec 2013: 1. soukromá firma, která vynesla družici na geostacionární dráhu (35 786 km nad rovníkem)
- prosinec 2015: 1. úspěšné přistání 1. stupně orbitální rakety (Falcon 9) na pevnině
- duben 2016: 1. úspěšné přistání na autonomní přistávací plošině v oceánu.
- duben 2017: již jednou použitá raketa (Falcon 9) opět vzlétla do vesmíru a vrátila se zpět na Zemi
- červenec 2017: poprvé opětovné použití kosmické lodě (Dragon)
K těmto „zářezům“ by tým ze SpaceX jistě rád přidal i prvenství v letu na Mars s lidskou posádkou i bez ní. Bez astronautů by k Rudé planetě měl letět BFR v roce 2022, s nimi pak o 2 roky později.
5) Rakety Falcon 9 mají 95,7% úspěšnost
Poprvé vzlétla raketa Falcon 9 k oblakům v červnu 2010. Během následujících 7 let se „sokolí rakety“ vydaly do vesmíru 46krát. Pouze dvakrát skončil start fiaskem.
V červnu 2015 trval 19. let Falconu 9 pouze 2,5 minuty. Pak došlo k explozi kvůli prasklině, jež způsobila výbuch nádrže s tekutým kyslíkem. V září 2016 při zkušebním testu explodovala raketa na startovací plošině při doplňování paliva.
6) Milion Marťanů má umožnit přežití lidstva
Nechceme vás strašit, ale mnoho vědců včetně Stephena Hawkinga je přesvědčeno, že lidé na zeměkouli to mají dříve či později spočítané a přežije jen ten, kdo vezme krample na jinou planetu. Podle Hawkinga musíme začít s kolonizací další planety do 100 let, jinak je s námi konec.
Dlouhodobým cílem SpaceX je udělat z lidstva víceplanetární druh. Proto by chtěl Musk na Mars poslat nejméně milion lidí, aby se společnost čerstvých Marťanů stala soběstačnou. Optimistický odhad SpaceX počítá s dosažením tohoto cíle někdy kolem roku 2060.
Chtěl bych umřít na Marsu, ale ne během přistávání.
- Elon Musk, šéf SpaceX, Tesla Motors, Neuralink, předseda SolarCity aj.
7) Tisíce družic poskytnou internet na Zemi a možná i na Marsu
Nejenomže se SpaceX hodlá pustit tam, kam se dosud žádný člověk nevydal (Mars), ale jeho šéf by rád zajistil nejdřív Američanům a poté celému světu super rychlý internet. Postará se o to 4425 družic, které chtějí koumáci ze SpaceX vypustit mezi lety 2019 až 2024.
Musk se několikrát nechal slyšet, že rychlost internetového signálu je v USA pozadu za jinými rozvinutými zeměmi, a musí se s tím něco udělat. Družice šířící to nejcennější, co dnešní společnost má (pořád mluvíme o internetu) vynesou na oběžnou dráhu opětovně použitelné rakety Falcon 9.
Z některých narážek Elona Muska lze vyvodit, že podobné hejno družic s internetem by mohlo obíhat také Rudou planetu. Navíc satelity kolem Země i Marsu by spolu komunikovaly.
Nejkratší vzdálenost mezi Zemí a Marsem dělá 3 světelné minuty. Takže byste mohli používat Snapchat, pokud na něm budou lidé ujíždět i v budoucnosti.
- Elon Musk, šéf SpaceX, Tesla Motors, Neuralink, předseda SolarCity aj.
Mobilní aplikace Snapchat je velmi podobná u nás známějšímu Instagramu. Jde tedy o aplikaci na posílání fotek svým přátelům.
Kromě šíření dobra (zase máme na mysli internet) má ale tato snaha i velmi prozaický důvod. Poskytování rychlého internetu pro masy se jeví jako podnikání s velkým ziskem. I proto má SpaceX mnoho konkurentů, kteří mu mohou vypálit rybník a ukrást velkou část trhu.
Zatím se zdá, že společnost OneWeb, která se chystá dodat internet zákazníkům ze svých družic už během roku 2019, je o pár kroků napřed.