Aktuality

Vzdělání dětí je nejlepší investice do ochrany přírody

Každý týden vám budeme představovat projekty soupeřící v soutěži E.ON Energy Globe. Toulcův dvůr a Včelí stráž soutěží v kategorii Vzdělávání. Přečtěte si o jejich inspirativních aktivitách v oblasti ochrany životního prostředí a vzdělávání dětí.

Vzdělání dětí je nejlepší investice do ochrany přírody
Vzdělání dětí je nejlepší investice do ochrany přírody

Toulcův dvůr – originální statek v srdci Prahy

Toulcův dvůr je neziskové sdružení, které už 25 let vede děti i dospělé k zodpovědnému vztahu k přírodě a společnosti. Sídlí v pražské Hostivaři v nádherném komplexu venkovských budov, kde se návštěvníci ocitnou na dosah přírodě, i když jsou na okraji pulzujícího hlavního města. Areál ročně navštíví přes 100 tisíc osob z řad veřejnosti, škol i firem. Vstup je zdarma.

Elektřina z citronu: Zkuste doma rozsvítit malou ledku pomocí zásob z lednice

Zábava a ponaučení i pro nejmenší

Cílem je poskytnout dětem i dospělým zážitek, aby si mohli vytvořit vztah k životnímu prostředí. Děti mohou v areálu statku řádit na louce, využívat ekozahradu, sad, chodit do lesní školky nebo prozkoumat farmu s původními českými plemeny. Koně na statku pomáhají také při hipoterapii.

Toulcův dvůr nabízí rozmanité výukové programy, které jsou určeny pro děti od nejútlejšího věku. „Dlouhodobě patří k velmi vyhledávaným a oblíbeným aktivitám, kromě výukových programů (na které přijde 17.000 dětí ročně), zážitkově-edukativní akce pro širokou veřejnost. Jsou to například Dny zvířat, Dožínky, Jarmarky či Hostivařský masopust, který patří mezi první obnovené v Praze již v roce 1995,“ říká PR manager Toulcova dvora Jakub Moravec.

Moderní přístup k problémům současnosti

Aktivity Toulcova dvora se však neomezují jen na přenesení konceptu venkova do velkého města. Sdružení adresuje i palčivé otázky dnešní doby – jak nakládat s odpady, chránit biotopy nebo pěstovat plodiny šetrněji. O těchto tématech neučí pouze děti, ale pořádají také semináře a školení pro firmy a veřejnost. Na letošních oslavách 25. výročí založení Toulcova dvora participovalo 22 dalších organizací a firem, které návštěvníkům ukazovaly alternativy a možnosti, jak žít šetrně každý den. „Mezi hosty byly nejen vysoké školy či neziskové organizace, ale i technologické společnosti s mnoha chytrými řešeními,“ uvádí Moravec.

Do budoucna je v plánu rozšíření prostorů

V současném areálu Toulcova dvora již není mnoho prostoru pro další rozšiřování aktivit. Přesto má sdružení do budoucna plán, jak odpočinkově-vzdělávací komplex dále rozvíjet. „Rádi bychom získali do správy 30 hektarů dnes zanedbané plochy v tzv. Trojmezí a dali jí tvář a náplň. Projekt na proměnu jsme již představili zástupcům města i městských částí při oslavách 25. výročí,“ uzavírá Moravec.

Kdo si hraje, nezlobí a může se ledacos naučit. Lego přináší novou vzdělávací stavebnici

Včelí stráž – boj za budoucnost včel

O ochranu včel usiluje Včelí stráž, kterou tvoří děti po celé České republice. Vymírání včelstev trápí celý svět. Problémem nejsou jen nemoci, ale také změny v pěstovaných plodinách. Nedostatek včel však neznamená pouze úbytek medu, ale především fakt, že včely nestíhají rostliny opylovat. Malá včelička je ve světovém ekosystému mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát. Bez včel bychom téměř nic nevypěstovali.

Včelí stráž – boj za budoucnost včel

Kroužky pro děti i vzdělávací semináře pro veřejnost

Děti ze spolku Včelí stráž tzv. Včelaříci, se učí, jak se starat o včely, chránit hmyz, a tím i přírodu. O včelařství není v posledních letech takový zájem, a tak sdružení popularizuje tento obor již mezi dětmi, aby se měl o naše včelstva v České republice do budoucna kdo starat.

Sdružení Včelí stráž má na kontě řadu akcí, které slouží k šíření osvěty. Spolek pořádá celostátní soutěže, besedy, přednášky a semináře, ale i dětské tábory nebo populárně-naučné akce pro veřejnost jako například Medobraní. V neposlední řadě vychovává Včelí stráž budoucí včelaře. „V našich včelařských kroužcích (zřízených, nebo vedených přímo členy Včelí stráže) se každý rok učí včelařit cca 250-350 dětí,“ říká místopředseda spolku Jiří Cafourek.

Energy globe: Včelí stráž vychovává budoucí včelaře

Do boje i pomocí moderních technologií

Včelaříci se učí nejen starat o včely, ale jejich úkolem je šířit povědomí o problémech opylovačů mezi veřejností. Do boje za záchranu včel se vrhají i pomocí moderních technologií. V minulém roce dokončili dvaceti dílný seriál VČELAŘÍCI na youtube, který poskytuje náměty na vznik a vedení včelařských kroužků. Všech 20 dílů bylo vytvořeno i v anglickém překladu, aby je mohly využít i včelařská sdružení ve světě.

A to není jediná online aktivita. Včelí stráž provozuje také e-learningový kurz MLADÝ VČELAŘ a celkem administruje sedm webových stránek a facebookových skupin, které se starají o propagaci včelařství mezi desítkami tisíc návštěvníků. Například projekt ADOPTUJ SI VČELU dává možnost stát se virtuálním včelařem a přispět na péči o včely.

Více akcí do budoucna

„Naše aktivity se snažíme rozšiřovat každoročně,“ udává výhled do budoucnosti Cafourek. A to nejen v České republice – Včelaříci se zapojují i do mezinárodní spolupráce. Vytváření propagačních a vzdělávacích materiálů v angličtině tomu velmi pomáhá a včelařské kroužky se účastní i mezinárodních setkání. Včelí stráž se podílí také na projektu v Africe, kde členové spolku učí tamní obyvatele včelařit.

„Plastoví rybáři“ pomohli v Rotterdamu vybudovat plovoucí park z recyklovaného odpadu

Soutěž E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje již od roku 2008 české projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. Soutěž probíhá v pěti kategoriích – Stavba, Firma, Produkt, Vzdělávání a Obec. Díky soutěži se zviditelní projekty, které využívají inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí. Hlasujte pro nejlepší nápady a vyhrajte elektrokolo a další zajímavé ceny.