Aktuality

Inovativní produkty šetrné k životnímu prostředí

Tento týden vám představíme poslední dva projekty soupeřící v soutěži E.ON Energy Globe. V kategorii Produkt bojuje ReFork nahrazující jednorázové plasty a aplikace Nesnězeno, která zachraňuje neprodané porce jídla v restauracích. Podívejte se, jak tyto inovativní projekty fungují.

Inovativní produkty šetrné k životnímu prostředí
Inovativní produkty šetrné k životnímu prostředí

ReFork – konec jednorázovému plastovému nádobí

Projekt ReFork přichází s řešením aktuálního globálního problému s enormní spotřebou plastů. Nahrazuje jednorázové plasty rozložitelným materiálem – výrobky ReFork jsou vyráběny primárně z dřevní směsi a přírodního pojiva na bázi škrobů, které vznikají jako odpad při primární výrobě. Díky tomu produkty odpovídají principům cirkulární ekonomiky, jež má za cíl využívat odpad jako zdroj. Unikátní materiál se rozkládá zpět na biomasu, a proto nezatěžuje planetu.

V současné době je firma vybavena zejména na výrobu obalového materiálu a má v plánu nahradit jednorázové plastové nádobí a kelímky. „Náš materiál se v přírodě rychle rozkládá a jsme připraveni na aplikaci na obalový průmysl a gastronomii,“ říká marketingový ředitel ReFork Ondřej Vomela. Materiál najde v budoucnu nejspíš širší využití, i když sami autoři přiznávají, že některé trhy nemůžou obsáhnout – například v automobilovém průmyslu ho nelze využít.

Výhody produktů ReFork

Materiál pro výrobu produktů ReFork je 100% rozložitelný, protože se skládá pouze z přírodních surovin. Základem je odpad, který vzniká při zpracování dřeva a zemědělských surovin – z toho důvodu není nutná těžba ropy, z níž se vyrábí konvenční plasty. Díky využití odpadního materiálu je možné snížit cenu výroby na úroveň běžných plastů. „Největší výhodou našeho materiálu je, že pro produkci koncových produktů používáme stejnou technologii jako v případě konvenčních plastů. To nás činí připravenými pro globální expanzi,“ uvádí Vomela.

Recykluj a cestuj! V Římě zaplatíte za jízdu v MHD plastovými lahvemi

Výrobky ReFork navíc přináší vysoký uživatelský komfort a jsou zdravotně naprosto bezpečné. Cílem je do budoucna obsáhnout celé portfolio obalového materiálu a zcela nahradit jednorázové plasty v gastronomii. Firma má v plánu vyrábět rozložitelné krabičky na jídlo, příbory, brčka, kelímky na nápoje, lahve na vodu, hračky, kosmetické obaly, tašky, fólie a další.

ReFork – konec jednorázovému plastovému nádobí

Budoucnost je bez plastů

ReFork buduje kolem svého projektu komunitu lidí, kteří jsou zapáleni pro stejnou ekologickou myšlenku. Každý může projekt také finančně podpořit pomocí zakoupení EFK tokenu.

V rámci Evropské unie se připravují restrikce, které do budoucna počítají s úplným zákazem jednorázových plastů. Z toho důvodu je nutné hledat náhradní řešení. Společnost ReFork je na změny připravena – dala si za cíl do konce roku 2023 obsadit 10 % evropského trhu s jednorázovými plasty.

První stavebnice Lego s doplňky z rostlinných plastů je větrná turbína s motorem

Aplikace Nesnězeno pro záchranu jídla z restaurací

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde končí jídlo z restaurací, kaváren a cukráren, které se nestihne prodat? Bohužel se vyhodí a jsou to tisíce porcí denně. Proti vyhazování jídla ze stravovacích zařízení se rozhodl bojovat projekt Nesnězeno pomocí mobilní aplikace na záchranu jídla. Za projektem stojí Jakub Henni a Michaela Gregorová.

Aplikace Nesnězeno je výhodná pro obě strany. Restaurace nabídnou jídlo se slevou, což jim zvyšuje šanci, že se porce ještě stihne prodat a nebudou ji muset vyhodit. Zákazník si objedná se slevou jídlo, které však nijak neztrácí na svojí kvalitě. Navíc se zároveň šetří životní prostředí a omezí se plýtvání jídlem.

Za tři měsíce přes 5000 zachráněných porcí

Aplikace Nesnězeno funguje tři měsíce a prodalo se přes ní 5300 porcí jídla, které by se jinak vyhodily. Zatím je zapojeno na dvě stovky podniků. „Proces je pro podniky jednoduchý, stačí se zaregistrovat zde: https://nesnezeno.cz/novy-podnik, my pošleme přihlašovací údaje do systému a podnik může začít prodávat zbylé porce. Prostředí systému je jednoduché a intuitivní,“ říká autor projektu Jakub Henni.

Vzdělání dětí je nejlepší investice do ochrany přírody

Aplikace je každým dnem oblíbenější. „Nejvíce nabídek je momentálně okolo 15. hodiny, kdy restaurace doprodávají zbylé obědové menu. Nabídky se ale objevují i večer, 1–2 hodiny před zavírací dobou či dopoledne. Denně máme několik tisíc aktivních uživatelů aplikace, průměrně se zachrání stovka porcí denně. Oblíbené podniky vyprodají 9 z 10 nabídnutých porcí,“ popisuje Henni.

Aplikace Nesnězeno pro záchranu jídla z restaurací

Jak aplikace Nesnězeno funguje

Aplikace ukáže uživatelům v okolí podniky, které nestihly prodat všechno jídlo. Zbylé porce se nabízí se slevou minimálně 30 %. Přímo v aplikaci si zákazník jídlo zamluví a ještě ten den vyzvedne. Díky tomu se prodá jídlo, které by se jinak muselo ze zákona vyhodit. To šetří nejen peníze, ale i životní prostředí. Aplikaci Nesnězeno už si stáhlo přes 30 000 uživatelů a zájem roste rychle. „Města spouštíme systematicky podle zájmu podniků a uživatelů, je těžké vyvážit nabídku a poptávku a předejít tak zklamání jedné ze stran – uživatelů či podniků,“ vysvětluje Henni. Do budoucna plánují autoři rozšířit aplikaci po celé republice.

mobilní aplikace na záchranu jídla Nesnězeno

Soutěž E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje již od roku 2008 české projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. Soutěž probíhá v pěti kategoriích – Stavba, Firma, Produkt, Vzdělávání a Obec. Díky soutěži se zviditelní projekty, které využívají inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí. Hlasujte pro nejlepší nápady a vyhrajte elektrokolo a další zajímavé ceny.