Génius, nebo blázen? Možná obojí, Elon Musk je ale především vizionář a úspěšný podnikatel
Elon Musk patří k současným společenským celebritám srovnatelným s filmovými hvězdami. Jeho životopis připomíná divokou jízdu. Je neuvěřitelné, kolik svých zdánlivě bláznivých nápadů dokázal úspěšně zrealizovat a ještě na nich pohádkově zbohatnout. PayPal, Tesla, SpaceX, za tím vším stojí Elon Musk, jeden z nejbohatších lidí světa, posedlý workholik, vynálezce a nadšený vizionář.
Autor úvodní fotografie: JD Lasica z Pleasanton, CA, US (Elon Musk) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons
Elon Musk si dokonce v pár filmech zahrál sám sebe. Je neustále pod drobnohledem novinářů, vystupuje v různých televizních pořadech a miliony fanoušků na sociálních sítích pozorně sledují každé jeho slovo.
Nešetří jej ani kritika. Někomu vadí, že se kvůli práci málo stará o svých 5 dětí, jiní by jej pro jeho svérázné vystupování a ambiciózní plány nejraději odvolali z čela společností, které vede. Velkou roli však hraje také závist, málokomu se povede splnit si tak odvážné sny. Navíc Elon Musk začínal úplně od nuly.
Životopis Elona Muska: O vesmír a vědu se zajímal už od dětství
Elon Musk se narodil 28. června 1971 v Jihoafrické republice, matka pocházela z Kanady, otec byl Jihoafričan. Už od dětství byl jiný než ostatní děti, díky čemuž se ve škole stal oblíbeným terčem šikany.
Když mu bylo deset let, rodiče se rozvedli a Elon s mladším bratrem zůstali s násilnickým otcem. Období dospívání tak trávil ponořený do vědy a světa počítačů. Poprvé na sebe upozornil návrhem počítačové hry, za který dostal od počítačového magazínu i finanční odměnu. V sedmnácti letech odešel úplně bez peněz do Kanady, kde se živil vším možným. Dokážete si představit, že se dnes slavný miliardář živil uklízením v kotelně?
Později začal studovat na univerzitě, nejprve obchod a později také fyziku. Společně se svým bratrem založili softwarovou společnost Zip2, kterou v roce 1999 prodali s obrovským ziskem. Ještě tentýž rok pak spoluzakládal společnost X.com, předchůdce dnešního PayPalu, jejíž pozdější prodej přinesl na Muskovo konto další tučnou sumu.
Musk založil SpaceX, aby zlevnil lety do vesmíru
Peníze z předchozího podnikání Elon Musk použil na založení společnosti SpaceX v roce 2002. Cílem firmy je snaha o snižování nákladů na vesmírné cestování. Elon Musk už sní o kolonizaci Marsu.
Z dílny SpaceX pochází raketové nosiče Falcon 1 a 9, nosná raketa Falcon Heavy i kosmická loď Dragon, na jejíž druhé generaci se stále pracuje a v roce 2019 by měla odstartovat i s posádkou.
SpaceX, která často spolupracuje s NASA, posbírala již mnoho úspěchů a řadu prvenství (např. první soukromá firma, která úspěšně vyslala kosmickou loď k Mezinárodní vesmírné stanici). Ačkoli se Muskově vesmírnému projektu nevyhýbají ani různá selhání, výbuchy a technické kolapsy zařízení, společnost se stále snaží zvyšovat počet startů a snižovat náklady díky opakovanému používání některých částí a technických komponentů svých raket.
Anketa
Hyperloop: Na začátku sci-fi, brzy běžná realita
Elon Musk se netají tím, že nechce vědecký a technologický rozvoj zbytečně blokovat patenty. S ostatními se klidně podělí o své myšlenky i technologie. Podobně to bylo s nápadem na hyperloop, vysokorychlostní transportní systém.
Přepravní kapsle by se potrubím mohla teoreticky prohánět rychlostí až 1300 km/h. Elon Musk představil tuto myšlenku světu, ale sám se vývoji zařízení původně věnovat nechtěl. Po pár letech ale změnil názor a začal s budováním vlastního hyperloopu.
Co vyrábí Tesla? Nejen elektroauta, ale i baterie a solární tašky
Přestože dnes se zdá, že automobilka Tesla by bez Elona Muska nemohla existovat, excentrický podnikatel se do jejího čela dostal až v roce 2008. Dokonce ji ani nezakládal.
Nápad na výrobu elektrických vozů dostali dva kamarádi a inženýři Marc Tarpening a Martin Eberhard. Teslu založili v roce 2003 a rok později navštívili Muska v jeho kanceláři ve SpaceX, aby ho požádali o investování do jejich projektu. Musk souhlasil a výměnou za poskytnutí finanční injekce se stal ředitelem správní rady automobilky.
Začátky Tesly nebyly vůbec lehké. Jako první vyjel na silnice v roce 2008 elektrický sporťák Tesla Roadster. Světem zrovna otřásala ekonomická krize, takže luxusní auta zrovna nefrčela, a po pár měsících sháněl Musk peníze, aby odvrátil bankrot firmy. Dnes Tesla vyrábí 7000 elektrických vozů týdně (Modely S, X a 3) a její elektromobily zná celý svět.
Již nějakou dobu se však automobilka potýká s nejrůznějšími obtížemi a Elon Musk v roli výkonného a organizačního ředitele společnosti prý bez prášků na spaní vůbec nespí. Kupí se problémy s akcionáři, samovolnými požáry aut a vlna kritiky se snesla také na do očí bijící nedokonalosti v dílenském zpracování vozů.
Každou chvíli se mluví o tom, že automobilka opět stojí před krachem, čemuž nepomáhá ani samotný Musk svými kontroverzními výstupy v médiích a na sociálních sítích. Kromě elektrických bouráků Tesla vyrábí také baterie pro domácnost nebo solární střešní tašky.
Elon Musk: Vyvolání démona, mimozemšťané a další zajímavosti
- Za nejvážnější hrozbu pro budoucí přežití lidstva považuje Elon Musk rozvoj umělé inteligence (na kterém se ale prostřednictvím svých investic i sám podílí). Zasazuje se o zavedení nějaké formy regulace a vytvoření vyspělé umělé inteligence přirovnává k „vyvolání démona“.
- Považuje za nepravděpodobné, že by jinde ve vesmíru nebyl život. Není si však jistý úrovní inteligence těchto životních forem.
- Se svojí první manželkou Justine měli 6 dětí. První syn náhle zemřel několik týdnů po narození. Později měli ještě trojčata a dvojčata. Manželství vydrželo osm let (2000 – 2008).
- Druhou manželku, herečku Talulah Riley, si vzal hned dvakrát. Ani jedno jejich manželství dlouho nevydrželo.
- Později se jeho přítelkyní na nějaký čas stala americká herečka Amber Heard (bývalá manželka Johnnyho Deppa). Aktuálně (léto 2018) se Elon Musk vídá s kanadskou umělkyní a hudebnicí Grimes (vlastním jménem Claire Boucher).