Domácí bezpečnostní dron do Always Home Cam pro vaši domácnost
Ohlídat spolehlivě domácnost, průmyslové objekty nebo jiné prostory může být někdy docela oříšek. I když se bezpečnostní služby snaží pracovat na maximum, instalují kamery a alarmy po celém objektu, někdy ani to nestačí. Novinkou je bezpečnostní dron od Amazonu, který dokáže domácnost uhlídat sám a upozornit na nezvané hosty. Je stále v pohybu a monitoruje tak každý kout.
Vlastníkem je společnost Ring
Amazon je gigantickou společností, která vlastní řadu dalších firem. Jednou z nich je například Ring, jež se dlouhodobě zabývá prodejem bezpečnostních zařízení. V jejich nabídce zákazník najde například zvonky s videozáznamem, bezpečnostní kamery a další elektronické systémy. Domácí dron, s názvem Always Home Cam, je však úplnou novinkou.
Mohlo by se zdát, že jde jen o další chytrou elektroniku do domácnosti, která je nenáročná a nabízí spoustu nových funkcí, pravdou ovšem je, že i tyto produkty s sebou nesou kontroverzi.
Uživatelé z USA totiž v minulých letech upozornili na nepříjemnou skutečnost. Do jejich zařízení se nabourali neznámí hackeři a měli tak po určitý čas přístup do jejich soukromí. Společnost Ring své produkty hájila v prohlášení s tím, že uživatelé nejspíše použili slabé heslo a k pochybení z jejich strany nedošlo. Nabízejí totiž také dvoufázové ověření, které většina uživatelů nevyužila. O tom, jak je tedy současný produkt Always Home Cam bezpečný se stále vedou diskuze.
Představení produktu
Bezpečnostní dron funguje jen v interiéru, v exteriéru se nedokáže orientovat a především nemá vybavení, aby odhodlala povětrnostním vlivům. Běžně je připojen na základnu, kde se také nabíjí. Vybaven je hlavně kamerou, která s rozlišením 1080p pořídí kvalitní záznam, který pomocí aplikace neustále odesílá do vašeho telefonu nebo jiného chytrého zařízení.
Vše, co zákazník potřebuje, je tedy chytrý dron a vlastní zařízení, na kterém jej bude sledovat, ať už je to mobilní telefon, tablet či počítač. Jediné, co aplikace vyžaduje, je připojení k internetu, proto se může k jednomu zařízení připojit i celá domácnost.
Odtud také pramení obavy některých uživatelů. Dron je totiž pohyblivý a zaznamenává každý kout domu. Data odesílá do online prostoru, kde by se ho potenciálně mohla zmocnit cizí osoba, pokud se jí podaří prolomit bezpečnostní systém. V tomto případě jde jen heslo k přihlášení do aplikace.
Základní funkce
Běžné bezpečnostní kamery mají jen omezenou pohyblivost a často také prostor, který se nazývá jako „mrtvý úhel“. V takovém místě není záznam pořízen a nezvaný host ho tak může využít. Naproti tomu Always Home Cam se vždy vypojí ze stanice a ve vzduchu kontroluje předem nastavená místa, která jste uvedli v aplikaci. Může to být celý dům, ale také jen některé části. Dron vzlétá díky vrtulím, a to většinou ve chvíli, kdy zaznamená pohyb nebo zaslechne nezvyklý zvuk. Aplikace v chytrém zařízení vás okamžitě upozorní a vy můžete sledovat, jak dron prostor zkontroluje. Pro ještě větší efektivitu ale výrobci doporučují využívat i několik dronů najednou.
Jako nevýhoda se může jevit absence mikrofonu a kamera tak není schopna nahrávat zvuk. Kromě toho po připojení do doku automaticky vypíná nahrávání, tudíž vás upozorní až ve chvíli, kdy se ve vašem domě nebo bytě skutečně něco děje. Pokud by nezvaný host o kameře věděl, bude pro něj také jednoduché se jí zbavit, je totiž hlasitá a nápadná. Kromě toho také není voděodolná.
Společnost Ring také upozorňuje, že se jedná jen o doplněk k bezpečnostnímu vybavení, které nabízí a nejvyšší ochrany objektu tak můžete dosáhnout, pod dron využijete společně s alarmem a dalšími kamerami.
Federální komunikační komise
V roce 2021 měl být produkt uveden na trh. Představení na webových stránkách Ring však netrvalo dlouho. Ukázalo se totiž, že společnost Ring ještě stále nemá povolení od Federální komunikační komise.
Jedná se o instituci, která na území USA dohlíží na technologické inovace. Jelikož zařízení Always Home Cam neustále nahrává a uchovává záznam, pracuje s citlivými soukromými údaji, tak je třeba, aby tato vládní organizace ověřila, že je s daty šetrně zacházeno. Koronavirová krize však zpomalila funkci i této instituce, a proto je otázkou, kdy se nového bezpečnostního dronu dočkáme. Společnost Ring už ale uvedla, že při uvedení produktu na trh počítá s cenou 250 amerických dolarů, což je v přepočtu kolem 5400 korun českých. Kdy by se mohl dron dostat na evropský trh je zatím ve hvězdách.
Výhody |
Nevýhody |
---|---|
|
|