Struny jako hudba minulosti: Seznamte se s digitální kytarou Kurv Guitar
Toužíte celý život hrát na kytaru, ale rodičům se nepodařilo vás v dětství přimět k pravidelné docházce do „lidušky“ nebo na soukromé hodiny, kde byste se naučili „sladké dřevo“ ovládat? Jestli toho, že jste nevynaložili dost píle, abyste dokázali zkrotit struny a předvádět drsné kytarové riffy, dnes zpětně litujete, přinášíme vám tip, jak to napravit.
Zdroj fotografie: Kurv Music
Pokud jste v minulosti své hudební touhy realizovali maximálně u interaktivní hry Guitar Hero nebo prostřednictvím živelného drnkání na imaginární kytaru, pak vás projekt Kurv Guitar, který londýnský startup Kurv Music úspěšně odstartoval na crowdfundingovém portálu Kickstarter, určitě nenechá chladnými.
Zapomeňte na struny
Ačkoliv Kurv Guitar slibuje přinést nový prožitek z vyluzování tónů a akordů, kytaru na první pohled příliš nepřipomíná. V první řadě zapomeňte na struny, netradiční hudební nástroj tvoří ergonomický „hmatník“ s osmi políčky, který se ovládá dotykem prstů, a chytré elektronické trsátko. Systém je propojen s aplikací ve vašem smartphonu či tabletu, prozatím je Kurv Guitar kompatibilní s produkty společnosti Apple.
Kurv Guitar můžete dle aktuálního rozpoložení proměnit v kytaru akustickou, elektrickou i basovou. Hmatník, který si hráč pohodlně připne na dlaň, snímá jednak práci jednotlivých prstů, ale také další kinetické podněty a gesta: švihnutím zápěstí do strany můžete změnit oktávu, pohybem dolů či nahoru lze přepínat mezi režimem jednotlivých tónů či akordů a zatřesením ruky vykouzlíte naléhavý vibrato efekt.
Návod na AC/DC, Nirvanu i Coldplay
Zástupci startupu Kurv Music, kteří se rekrutovali z řad hudebních nadšenců a vývojářů chytrých aplikací, pro hráče připravili přehledné tabulky, díky nimž si mohou zahrát některý z šesti desítek klasických kytarových hitů. Kdo si troufá, ten se může pustit do komponování vlastní tvorby. Inteligentní aplikace zároveň zaznamenává vývoj hudebních dovedností a poskytuje majiteli systému Kurv Guitar intuitivní feedback.
Anketa
Pokud bydlíte na samotě nebo máte tolerantní sousedy, můžete Kurv Guitar zapojit do zesilovače a uspořádat pořádný koncert. Ale jestliže nechcete své okolí rušit, bezestrunná kytara vám umožní si potichu jamovat do sluchátek, takže si díky skladnosti celého zařízení zahrajete prakticky kdekoliv.
Crowdfundingový limit překonán
Kurv Guitar již na Kickstarteru podpořily bezmála tři stovky donátorů. Společnost Kurv Music chtěla na počátku získat alespoň 30 000 liber (přibližně 1 100 000 korun). Projektu se podařilo tuto hranici překonat a nashromáždit přes 44 000 liber (cca 1 620 000 korun). Do konce kampaně ovšem zbývá ještě 17 dnů, a proto se dá očekávat, že výsledná suma bude ještě vyšší.
Cena za nejzákladnější dostupnou sestavu Kurv Guitar začíná na 150 librách (přibližně 5 500 korunách) a postupně roste podle počtu hmatníků, trsátek a přístupových kódů pro stažení mobilní aplikace. První zásilky s digitální kytarou by k zájemcům měly dorazit v září letošního roku.
Vezmete mě do kapely? Hraju na Kurv Guitar
Zarytí příznivci klasických kytar, kteří své hráčské umění roky pilovali zavření v hudebních zkušebnách, možná budou nad Kurv Guitar skřípat zuby. A ne úplně neopodstatněně: díky digitální kytaře se „hudebníkem“ může stát skutečně každý, kdo má ruce a dostatek trpělivosti. Hra na Kurv Guitar totiž nevyžaduje znalost not ani hry na skutečný nástroj. Protiargumentem pro ty, kteří by chtěli lamentovat, že se Jimmy Hendrix musí obracet v hrobě, je fakt, že jde zkrátka jen o zábavu.
Startup Kurv Music chce zájemcům o netradiční kytaru především dát možnost užít si pocit z hraní a trochu se vžít do role hudební hvězdy. Otázky, zda má koncept Kurv Guitar potenciál spustit hudební revoluci, jsou předčasné. Je ale pravděpodobné, že podobné výdobytky zůstanou spíše doménou amatérů, kteří se díky nim mohou, alespoň zdánlivě, přiblížit svým hudebním modlám.