Cesty do Moskvy nebo sponzorování hokeje. Jak se také bojuje o tendr v Dukovanech?
Výstavba reaktoru v Dukovanech bude projekt v ceně stovek miliard. Firmy, které mají zájem projekt uskutečnit, dělají všechno pro to, aby připadl právě jim. Jak se společnosti snaží zvýšit svoje šance na vítězství v tendru? Způsoby se výrazně liší, v praxi se může jednat i o sponzorování hokeje.
Původně bylo pět vážných zájemců
V souvislosti s dostavbou jaderného bloku v Dukovanech se ještě na konci roku 2020 skloňovala jména pěti různých zájemců – čínské CGN, ruského Rosatomu, severoamerické společnosti Westinghouse, francouzské EDF a jihokorejské firmy KHNP. Aktuálně to vypadá, že Česká republika osloví pouze tři zájemce. Číňané ani Rusové se podle všeho na dostavbě Dukovan podílet nebudou.
Přitom právě Čína patřila z pohledu lobování za získání projektu k těm nejaktivnějším. Již v roce 2016 čínští zástupci v rámci navrhování společných česko-čínských projektů neúspěšně požadovali přislíbení, že některá jejich firma dostane zakázku na výstavbu jaderné elektrárny v ČR bez výběrového řízení. V té době, mimochodem nedlouho po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, ani nebylo jasné, že půjde zrovna o Dukovany.
Čína vyřazena jako první
Česko-čínské vztahy však nevzkvétaly tak rychle, jak někteří politici zhruba před pěti lety věřili. Prezident Miloš Zeman, velký zastánce spolupráce s touto mocností, v roce 2020 prohlásil, že Čína nesplnila své sliby ohledně investic. Pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva vnitra, ministerstva zahraničí nebo tajných služeb označila Čínu a Rusko za rizikové uchazeče, kteří by mohli ohrožovat bezpečnostní zájmy státu. Čína byla i na základě těchto informací na začátku letošního roku z účasti v tendru vyloučena. Rusko ale nadále zůstávalo ve hře.
Vrbětice jako konec ruských šancí na Dukovany?
Tento stav přestal platit v dubnu, kdy byly zveřejněny detaily ruské špionážní akce ve Vrběticích. V důsledku těchto událostí byl z účasti v tendru na nový blok v Dukovanech vyloučen ruský Rosatom. Ten přitom patřil k horkým favoritům. Firma má s reaktory o požadovaném výkonu zkušenosti, navíc ji podporovali důležití političtí představitelé. Hlavní poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý se opakovaně vydal do Moskvy, kde jednal také s šéfem firmy Rosatom Alexejem Lichačovem.
Prezident Miloš Zeman dokonce při návštěvě Dukovan v roce 2017 prohlásil, že by nebyl proti tomu, aby Rusové zakázku na rozšíření jaderné elektrárny dostali bez výběrového řízení. K podobnému modelu přistoupilo Maďarsko u elektrárny Paks.
Korejci se snaží přinášet peníze do celého kraje
Aktuálně plánuje česká vláda zaslat bezpečnostní dotazník jen třem zbylým uchazečům, tedy francouzské EDF, kanadsko-americkému Westinghousu a jihokorejské KHNP. Jakým způsobem bojují za výhru v tendru tyto firmy? Nejviditelnější je pravděpodobně snaha Korejců. Ti se nijak netají tím, že se na Dukovany soustředí již od roku 2016.
Firma se v regionu zapojuje do celé řady společenských aktivit. Na Třebíčsko opakovaně přijížděli pomáhat pod záštitou KHNP korejští dobrovolníci. Společnost pomáhala regionu s překonáním pandemie koronaviru – při první vlně přispěla 1,5milionovým darem, při druhé přivezla místním obcím statisíce roušek. Kromě toho je KHNP generálním partnerem třebíčského hokejového klubu. Místní stadion od roku 2018 nese jméno KHNP Arena.
Šéf EDF na schůzce v Praze
Přípravu nepodceňují ani Francouzi. Viceprezident EDF Vakis Ramany v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že firma má o projekt vážný zájem a již nyní na přípravách spojených s dukovanským projektem pracuje 100–150 zaměstnanců. O významu projektu pro EDF svědčí i cesta generálního ředitele do Prahy. Jean-Bernard Lévy se v listopadu loňského roku setkal s premiérem Andrejem Babišem, ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a rovněž s Danielem Benešem, šéfem českého ČEZu.
Američané tentokrát na pilu příliš netlačí
Před deseti lety, když měl Westinghouse zájem o zakázku na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, jezdili do Prahy čelní američtí představitelé. Zdůrazňovali kvalitu svých technologií a spojenecké vazby. Teď se dá Westinghouse označit za nejpasivnějšího uchazeče. Do značné míry to s tendrem na dostavbu Temelína souvisí – Westinghouse utratil nemalé peníze, vynaložil spoustu úsilí a tendr se nakonec zrušil.
Westinghouse navíc v roce 2017 prošel bankrotem. Firmu vytáhl z ekonomických potíží kanadský investiční fond Brookfield Business Partners. Westinghouse nejspíš nechce riskovat účast v dalším neperspektivním tendru a čeká, jak se situace vyvine. Američané počítají s tím, že se tendru zúčastní, ale dosud se omezili především na výzvy k tomu, aby bylo výběrové řízení transparentní a zohledňovalo národní bezpečnost. Možná nyní po vyřazení Rusů se americká strategie změní.
Se vším mohou zamíchat parlamentní volby
Jakým způsobem bude tendr probíhat a kdo se ho nakonec zúčastní, nelze momentálně s jistotou říct. Vládní představitelé již několikrát avizovali, že finální oslovení uchazečů učiní až příští vláda. Ta vzejde z říjnových parlamentních voleb. Na rozuzlení největšího tendru v historii Česka si tak musíme ještě chvíli počkat.
Jaderná elektrárna Dukovany v loňském roce oslavila 35. narozeniny. Podívejte se na příběh této elektrárny.