Startup AquaQube vyčistí vodu z kohoutku nejlépe na světě. Firmu vede 23letá Češka
Pijeme dokonale čistou vodu z kohoutku? Ani náhodou, protože ve vodě zůstávají bakterie, viry a část hormonů či pesticidů i po zpracování životodárné tekutiny v čističkách. Tento problém řeší unikátní zařízení pro domácnosti od českého startupu AquaQube, který vede jen 23letá studentka Tereza Dřímalová. V čem je revoluční čistička jedinečná na celém světě?
Úvodní fotografie: AquaQube
Firmu AquaQube založilo duo otce a dcery, Jiřího a Terezy Dřímalových, v roce 2016. Jiří Dřímal, který pracuje také jako profesor fyziky, měl zkušenosti s čištěním vody z průmyslových podniků. Jeho firma Lifetech se specializuje právě na čistotu vody u firemních zákazníků.
Stejný postup využívají i průmyslové čističky, ale stojí mnohem víc
Jenže technologie a postupy z průmyslu vyžadují více času, peněz i prostoru, než si mohou dovolit domácnosti, které nechtějí pít nekvalitní vodu.
Zařízení na čištění vody od AquaQube je malé a dodá 750 ml vody bez nečistot za 45 sekund. Jiné výrobky na světovém trhu tohle neumí.
AquaQube využívá pokročilé oxidace, která zbaví tekutinu bakterií, virů, hormonů, zbytků léčiv i pesticidů.
Běžné čističky nezbaví vodu bakterií ani všech zbytků pesticidů
Klasické čističky vody, které posílají pitnou vodu do kohoutků domácností, se nedokáží zbavit bakterií, virů, ani úplně odstranit pesticidy, hormony či léčiva (např. antibiotika a antidepresiva).
V kohoutkové vodě stále zůstává 10 % hormonů a léčiv i 20 % pesticidů, na které jsou běžné čističky krátké. AquaQube je nejenom zničí, ale vyrobí zároveň aktivní vodu. To znamená, že rozpuštěný aktivní kyslík ve vodě zajistí delší čerstvost omyté zeleniny nebo ovoce.
Aktivní voda se dá navíc využít jako vhodná dezinfekce na dětské plastové hračky či lahvičky na pití pro děti. Revoluční výrobek nevyžaduje žádnou instalaci a funguje pouze stisknutím jediného tlačítka.
Navzdory vysoké pořizovací ceně 9 999 Kč plus 100 Kč měsíčně za novou náplň do zařízení je tento způsob při porovnání s jinými (reverzní osmóza, záření UV lampou) po 5 letech nejlevnější metodou čištění vody pro domácnosti.
Levněji sice pořídíte filtry s aktivním uhlím, ale ty nevyrobí aktivní vodu. Inovativní čistička od AquaQube dosahuje o 10 % až 25 % lepších výsledků v kvalitě vody než ostatní alternativy.
Anketa
Na Kickstarteru se AquaQube nedařilo, ale firma přilákala investory
Brněnský startup AquaQube se pokoušel získat peníze na rozjezd sériové výroby přes kampaň na Kickstarteru na konci roku, ale získal pouze 14 % cílové částky.
Nicméně i neúspěšný kickstarterový pokus přilákal firmě několik zahraničních investorů, takže AquaQube nyní zvažuje různé nabídky. Ředitelka Dřímalová odhaduje, že hotový produkt by mohl být dostupný na trhu během druhé poloviny roku 2018.
V současnosti startup pracuje i na vyvinutí zařízení, které by umožnilo také čištění tekoucí vody v potrubí, takže by ho mohly využít třeba nemocnice či restaurace.
Uvažujeme i o tom, že by zákazník mohl díky AquaQube pít čistou vodou podle jeho specifických potřeb. Měl by možnost upravit si třeba chuť nebo přidat určité minerální látky, které mu chybí.
- Tereza Dřímalová, CEO AquaQube