Vše o elektřině

7 tipů, jak ušetřit peníze za vodu a její ohřívání

Víte, že 20 % výdajů za energie běžné domácnosti spolyká ohřev teplé vody? Podívejte se na 7 praktických tipů, které dokáží čtyřčlenné rodině ušetřit 5 až 8 tisíc ročně na účtech za vodu a její ohřev. Skvělé věci umí správně vybrané šetřiče vody. Ideální je nakombinovat je s triky, které nestojí ani korunu. Přesvědčte se, že ani větší úspora vody neznamená ztrátu pohodlí.

7 tipů, jak ušetřit peníze za vodu a její ohřívání 3 fotky v galerii
7 tipů, jak ušetřit peníze za vodu a její ohřívání

1) Zastavte Niagarské vodopády

Voda nemá důvod tryskat jako bezedná fontána, pokud si zrovna čistíte zuby, nanášíte šampon nebo mydlíte ruce. Zastavujte ji vždy, když ji nepotřebujete.

Při hygienické očistě totiž většinou spotřebujete teplou vodu, která je mnohem dražší než studená. Zatímco za kubík studené vody zaplatíte asi 80 Kč, kubík teplé vody stojí 200 až 450 Kč.

Kolik je to vlastně ten kubík vody? Odpověď najdete v našem slovníku pojmů To mě zajímá!

2) Správně nastavený bojler zachrání před plýtváním penězi i vodou

Každá domácnost potřebuje bojler s jinou velikostí zásobníku. Se 150 až 200 litry si v pohodě vystačí čtyřčlenná rodina. Naopak dvojice využije 80 až 100 litrů, větší bojlery už jsou pro páry zbytečný a drahý luxus. Optimální teplota bojleru se pohybuje mezi 55 až 60 ˚C. Zamezí se tak přílišným tepelným ztrátám a výrazně se omezí i tvorba vodního kamene.

Kam s ním? Právě kvůli unikajícímu teplu je vhodné umístit bojler co nejblíže místu odběru teplé vody. Ideální vzdálenost by neměla přesáhnout 2 metry.

3) Zlikvidujte kapající kohoutky a vyberte účinný šetřič vody

Slabě kapající kohoutek může za den bezúčelně vypustit do odpadu zhruba 25 litrů za den, silně kapající dokonce 55 litrů. V Česku za 100 litrů studené vody zaplatíte asi 8 Kč. Slabě kapající kohoutek vám za rok udělá díru do peněženky ve výši 730 Kč a silně kapající vás vyjde dokonce na 1606 Kč ročně. Proto rozmařilé pokapávání rychle zarazte.

Druhým krokem, jak uhasit žízeň kohoutku po vodě, je pořízení perlátoru, který sníží průtok vody. Klasickým perlátorem proteče podle tlaku vody 13 až 18 litrů za minutu, ale specializované perlátory dokáží proud vody regulovat podle potřeby bez ztráty komfortu.

Třeba u šetřiče vody Watersavers si můžete navolit průtok na 4, 6, 8, 10, 12 nebo 14 l/min. Díky properlení bublinkami a tomu, že voda teče po obvodu dutého válce, vůbec nepoznáte, že vody teče méně.

4) Při praní nezkoušejte vařit

Oběd si během otáčení bubnu s prádlem klidně ukuchtit můžete. Ale vyhýbejte se praní při vysokých teplotách, kdy se voda pomalu „vaří“. Moderní pračky zvládají bez problémů vyprat i na 30 ˚C či 40 ˚C.

Vývoj šel dopředu i při výrobě praček, proto dnes už jen minimum prádla vyžaduje praní na předpírku. Když budete v obchodě váhat nad novou pračkou, vyberte zařízení s energetickou třídou A+ nebo vyšší. Pračka s třídou A+ spotřebuje o 25 % méně energie než její kamarádka třídy A.

5) Dvoutlačítková toaleta ještě neznamená, že šetříte

I když můžete splachovadlo na vaší toaletě zmáčknout na dva různé stupně, ještě to neznamená, že šetříte vodou. Zhruba 75 % lidí totiž i u dvoutlačítkových záchodů používá velké tlačítko za všech okolností.

Chytré šetřiče vody pro toalety ale pustí pouze tolik vody, kolik je ke spláchnutí potřeba. Stejně funguje i WC STOP od Watersavers,díky kterému můžete na běžné toaletě spotřebovat až o 70 % vody méně.

Watersavers - šetřiče vody sleva

6) Mytí nádobí v myčce ušetří jen čas, nikoli peníze

Pro menší domácnost, kde žijí tři lidé, nemá vůbec smysl uvažovat o myčce a úspoře energie. Myčka se vyplatí možná tak 4 a více lidem v jednom domě. V opačném případě je lepší mýt nádobí v zašpuntovaném dřezu.

Naopak mytí pod tekoucí vodou, i pokud máte doma kohoutek se spořičem, spotřebuje podobné množství vody jako myčka. Pokud jste zvyklí umývat nádobí pod tekoucí vodou, spořič se určitě vyplatí.

7) 10 minut ve sprše spolyká stejně vody jako napuštěná vana

Naložení se do plné vany nemusí být nezbytně větším žroutem vody než sprchování. Záleží na tom, jak dlouho si pod sprchovou hlavicí pobudete. Pokud pod tekoucím proudem strávíte více než 10 minut, rovnou si můžete lehnout do vany plné vody.

Anketa

Kolik stojí každodenní 5minutová sprcha za rok?

Efektivnost sprchy samozřejmě vylepší úsporná hlavice, která sníží průtok vody. Ještě levnějším řešením je pořídit si redukci průtoku, kterou namontujete mezi baterii a sprchovou hadici. Toto zařízení koupíte u Watersavers za 3 stovky, což se 4členné rodině vrátí zhruba za 2 týdny. Dovolí totiž odstupňovat průtok vody od 4 až po 14 litrů za minutu tak, abyste docílili maximální úspory bez ztráty komfortu.

Pokud vás úsporná řešení od Watersavers, která potěší přírodu i vaši peněženku, zaujala, můžete si je nyní pořídit výhodněji. Pokud si vyberete produkty v e-shopu Watersavers a v košíku do příslušného políčka uvedete slevový kód ELEKTRINA, získáte na celý nákup slevu ve výši 10 %. Při nákupu nad 1 500 korun navíc ušetříte za poštovné.