Ceny elektřiny 2020: Analytici čekají zdražení energie pro domácnosti o 5 až 6 %
Loni zažily mnohé domácnosti šok při pohledu na nové zálohy za elektřinu pro rok 2019. Účty jim narostly o 8 až 10 %. Oslovení odborníci na český trh s energiemi se shodují, že další vlna zdražování nás nemine ani v roce 2020. Navíc, jeden z expertů se domnívá, že hlavní "sezóna" růstu cen elektřiny přijde až v letech 2021 a 2022. Jaké důvody stojí za touto predikcí?
Ilustrativní obrázek. Zdroj: Adobestock
Čtveřice analytiků, které jsme oslovili, odhaduje, že cena elektřiny pro domácnosti se v roce 2020 zvýší zhruba o 5 %. Jde o predikci na základě vývoje na energetických burzách, na trhu s emisními povolenkami a zároveň nikdo z odborníků nečeká žádné cenové kotrmelce v regulované části ceny za elektřinu, která bude zveřejněna regulátorem trhu ERÚ koncem listopadu.
Elektřina od ČEZ zdražuje. Pocítí to i odběratelé
„ČEZ, hlavní tuzemský výrobce elektřiny, bude v roce 2020 prodávat silovou elektřinu v průměru o cca 17 - 18 % výše než letos. To se podle mého názoru musí projevit v nárůstu ceny pro spotřebitele. Za předpokladu, že se regulovaná složka elektřiny meziročně výrazně nezmění, by konečná cena elektřiny pro domácnosti mohla v příštím roce stoupnout i o vyšší jednotky procent,“ popisuje situaci na českém trhu s elektřinou Jan Raška, analytik z Fio banky.
„Na velkoobchodní burze se dodávka elektřiny na rok 2019 prodávala průměrně za 34 euro/MWh, na rok 2020 průměrně za 40 euro/MWh, tedy zhruba o 18 % dráže. Energetickým společnostem zdražovaly také další náklady, například cena lidské práce apod.
Pokud dodavatel nebyl prozíravý a nenakoupil elektřinu s předstihem, když byla levnější, pravděpodobně bude muset svým odběratelům zvednout poplatky. Celková cena elektřiny pro domácnost potom může vzrůst zhruba o 6 %, což znamená stokoruny ročně navíc, pokud domácnost elektřinou netopí,“ vyčísluje zdražení elektřiny v roce 2020 Petr Woff, analytik portálu KupníSíla.cz.
Dodavatelé, jež se dříve báli zdražit, to učiní nyní
Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů (ANDE) upozornil na to, že někteří dodavatelé kvůli obavě z odlivu zákazníků ještě letos nezvýšili své ceníky, i když ceny na burze šly loni strmě nahoru: „Obchodníci budou ještě se zpožděním do koncových cen pro domácnosti promítat vysoký nárůst burzovních cen z minulého roku. Hlavní náraz už ale máme za sebou, zvýšení cen ke konci tohoto roku a počátkem r. 2020 se promítne do konečných účtů za elektřinu zhruba do 5 %.“
Co může vyhnat cenu elektřiny nahoru?
„S cenou elektřiny hýbe zejména cena emisní povolenky (CO₂) a cena černého uhlí. V roce 2019 (leden až polovina září) se cena povolenky zvýšila o téměř 7 % (v roce 2018 se cena CO₂ zvýšila o cca 220 %) a měla na růst ceny elektřiny zásadní vliv. Důvodem je fakt, že projekt obchodování s povolenkami (EUETS) je politické dítě, a potom co celý systém přestal plnit svou funkci, když pokles ceny povolenky na nulu nevedl ke snížení emisí, politici v Bruselu přistoupili k jeho resuscitaci. Výsledkem je omezení nabídky a růst ceny povolenky.
Kromě komodit ovlivní cenu elektřiny na burze např. neplánované odstávky výrobních kapacit, zejména klasických elektráren (uhelných a jaderných), k čemuž došlo v minulých letech v Belgii a Francii. Pokud by ve Francii opět došlo k velkým neplánovaným odstávkám jaderných elektráren, jistě by to zvýšilo cenu elektřiny i v ČR,“ uvedl Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.
Jiří Gavor predikuje, že výrazné zdražení elektřiny přinesou až roky 2021 a 2022: „V roce 2020 se zřejmě burzovní ceny nebudou výrazně měnit. V roce 2021 už ale očekávám nárůst, který bude dále gradovat v roce 2022 jako důsledek odstavení německých jaderných bloků a poklesu nabídky ve středoevropském regionu.“
Naopak, Petr Woff zmínil i některé události, které by mohly tlačit i na zlevnění elektřiny: „Cenu elektřiny bude nadále ovlivňovat především poptávka, respektive stav celé ekonomiky, konkrétně případná stagnace německého a následně českého hospodářství, důsledky eventuálního brexitu, nacionalistických obchodních válek apod.“