5 důvodů, proč poroste cena elektřiny
Zdražování elektřiny se jen tak nevyhneme. Přečtěte si jednotlivé důvody, proč si budeme muset za elektřinu výrazně připlatit.
1. Rostoucí cena emisních povolenek
Cena emisních povolenek dosáhla v minulých týdnech nového historického rekordu. Za tunu vypuštěných emisí musely firmy zaplatit více než 27 euro. Podle Evropské komise je to ale stále málo a hodlá emisní povolenky stahovat z trhu a tím dále zvýšit jejich cenu. Analytická skupina Berenberg proto odhaduje, že se cena povolenek do roku 2020 z letošních 30 eur zvýší až na 65 eur za tunu. Emisní povolenky zdražují výrobu elektřiny především z uhelných elektráren.
2. Uzavírání jaderných elektráren
Německo postupně uzavírá své jaderné elektrárny, další státy v tom budou pokračovat. Důvodem bude nejen politické rozhodnutí, ale také končící životnost jaderných bloků.
Jaderné elektrárny postavené v minulosti byly schopné vyrábět čistou a dostupnou elektrickou energii. To už ale dnes neplatí. Ukazuje se, že po tragédii ve Fukušimě prudce narostla cena zabezpečovacích zařízení a výstavba jaderných elektráren se značně prodražuje, což také ukazuje i britský jaderný projekt Hinkley Point C.
Plánuje se, že se veškerá elektřina z těchto bloků bude vykupovat za 92,5 libry za MWh, což je téměř dvojnásobek toho, za kolik se elektřina prodává na energetické burze. Garantovaná cena bude navíc každoročně zvyšována o inflaci. Dražší elektřinu z jaderných zdrojů tak zaplatí britští spotřebitelé a firmy.
3. Uzavírání uhelných elektráren
Už v roce 2038 chce Německo kromě jaderných elektráren uzavřít také uhelné elektrárny. K Německu se chce i přidat Finsko, které se chce uhlí zbavit už v roce 2029. Další státy nejspíše nebudou tak radikální, ale budou se snažit, aby se uhlí spalovalo co nejméně. V současnosti se však jedná o jeden z nejrentabilnějších zdrojů výroby elektřiny, který bude muset být nahrazen nestabilními obnovitelnými zdroji nebo plynem, jenž je nejen výrazně dražší, ale posiluje také závislost na Rusku.
Elektřina bude zdražovat. Zjistěte, jak na ní můžete ušetřit už teď
4. Podpora obnovitelných zdrojů
Česko v minulosti intenzivně podporovalo obnovitelné zdroje energie. Podpora nejenže nebyla nastavena rozumně, ale také umožnila vzniknout korupčnímu prostředí, ve kterém dominovali „solární baroni“. Výsledek je, že spotřebitele a firmy vyjde podpora obnovitelných zdrojů do roku 2030 na jeden bilion korun. Další kontroverzní podpoře obnovitelných zdrojů se nejspíš nevyhneme, neboť stát na ně plánuje vypsat aukce.
Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková navíc varuje, že novým „solárem“ se může stát podpora bioplynu, která je podle ní velmi špatně nastavená. „Pod kouřovou clonou Temelína se vyrábí dotační akce, pravděpodobně daleko hrůznější než boom fotovoltaik. Proč hrůznější? Cena za toto dílo zkázy může přijít občany, daňové poplatníky, i na dvojnásobek dostavby Temelína. Fotovoltaika nás stojí ročně 27 miliard korun, biometan může čerpat podstatně více. U zrodu jsou totiž stejní architekti projektu, kteří pracovali na projektu fotovoltaik,“ uvedla Vitásková.
5. Kapacitní zdroje
Podpora obnovitelných zdrojů energie výrazně zatěžuje přenosovou síť. Ta proto potřebuje masivní investice, aby nápor zvládala. Navíc dochází k rozvoji takzvaných kapacitních zdrojů, které vyrábějí elektřinu v situaci, kdy jí není dostatek.
S dalším rozvojem obnovitelných zdrojů energie budou kapacitní zdroje stále potřebnější, což by mohlo výslednou cenu elektřiny ještě více zdražit.