Světlo na konci tunelu? Cena elektřiny na burze prudce klesá
Krátkodobé ceny elektřiny na burze se prudce propadají. Zatímco ještě počátkem prosince vystoupaly až k 400 eurům za MWh, nynější cena se pohybuje kolem 80 - 90 euro za MWh.
Domácnosti si mohou ulevit. Krátkodobé ceny na burze, označované jako SPOTové, se prudce propadly o 70 %. To má vliv na kontrakt na dodání elektřiny pro rok 2022, který prudce propadl z hodnoty kolem 300 euro na současných 145 euro za MWh. Ceny na burze jsou přitom zásádní pro dodavatele elektřiny, kteří zde energii nakupují a poté prodávají samotným spotřebitelům.
Elektřina zlevňuje, změnou dodavatele lze výrazně ušetřit
Důvodem k pádu bylo nejspíše přesycení evropského trhu kapalným plynem (LNG) ze Spojených států. Cena plynu totiž v minulosti narostla natolik, že se ho vyplatilo dovážet nejen z USA, ale také například i z Austrálie. Výprodeje na trhu také akcelerovalo rozhodnutí Evropské komise zařadit plyn, ale i jadernou energetiku, mezi čisté zdroje energie.
Pro spotřebitelé to znamená jediné. Situace na energetickém trhu se stabilizuje. K dalším cenovým šokům v cenících dodavatelů proto nemusí v budoucnu vůbec dojít. „Ze situace budou jednoznačně benefitovat domácnosti. Očekáváme, že v jarních měsících budou znovu dodavatelé o zákazníky soutěžit akvizičnímu a retenčními ceníky. Spotřebitelé budou moci změnou dodavatele ušetřit ještě více,“ uvádí Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz. Situace podle něj je zřejmá především u plynu, který se propadl ještě více.
Evropu však čekají ještě další složité období v roce 2023, kdy má dojít k uzavření všech jaderných elektráren v Německu. Problémem na trhu jsou také zdražující emisní povolenky, které se prodávají přibližně za dvojnásobek oproti cenám v minulém roce. Emisní povolenky kupříkladu vůbec nereagovaly na zlevňujcí elektřinu a plyn a prodávají se za cenu přes 80 euro za tunu CO2.
Dodavatelé zatím nezdražili
Nové ceníky dodavatelů, které se týkají roku 2022 a upravují i regulované ceny pro tento rok, žádné výrazné zdražení nepřinesly. ERŮ a Ministerstvo průmyslu přitom varovaly před zdražováním o desítky procent. Většina dodavatelů přitom představila své ceníky v listopadu minulého roku a nijak je zatím neměnila.
„Nejisté období, kdy se zdražovalo o desítky procent v rámci jednoho měsíce, končí. Na druhou stranu se ale výrazného zlevnění nejspíše nedočkáme a novým normálem u silové elektřiny bude cena kolem 3000 Kč za MWh, což je přibližně dvojnásobek oproti akvizičním ceníkům do října minulého roku,“ zakončuje Les.