Cena emisních povolenek trhá rekordy, bude dále růst
Cena emisních povolenek stoupá na nové rekordy, stejně jako cena elektřina. Polsko nechce situaci tolerovat a vyzvalo k zastavení obchodování.
Emisní povolenky zamíříly na nové rekordy. Cena vyšplhala na 90 euro za tunu CO2, poté však spadla k 80 eurům, už ale znovu roste. „Rostoucí ceny emisních povolenek se promítají do elektřiny, která postupně zdražuje,“ uvádí Michal Les, produktový specialista.
Situace se dotkne cen u dodavatelů, kteří již brzy situaci promítnou do cen pro spotřebitele. „Dodavatelé nejen výrazně zdražili elektřinu a plyn, ale ohlásili další vlnu zdražování v lednu příštího roku. Ceny mohou růst až o 30 %,“ dodává Les.
Elektřina prudce na burze zdražuje. Zajistěte si stále výhodné ceny dodavatelů pomocí srovnání cen
Systém kritizuje Polsko
Systém emisních povolenek kritizuje především Polsko, které vyzvalo unijní země, aby přestaly obchodovat se systémem emisních povolenek a začaly pracovat na jeho reformě. Polsko je stále uhelnou velmocí, jehož energetika má vysoký podíl spáleného uhlí při výrobě elektřiny.
Rostoucí cena emisních povolenek zapříčinuje, že právě výroba elektřiny z plynu přestává být rentabilní. Pro výrobu 1 MWh elektřiny z uhlí je potřeba přibližně jedna povolenka.
Obrázek: Cena emisních povolenek od ledna letošního roku
„Systém se stal obrovskou hrozbou pro Polsko a vede k bezprecedentnímu nárůstu cen energií, což představuje hrozbu pro energetickou bezpečnost Polska a celé Evropské unie,“ uvádí se ve čtvrteční rezoluci.. Právě ona vedla k tomu, že cena povolenek klesla k 80 eurům na tunu, než začala znovu zdražovat.
Zatímco země V4 by chtěly společně systém povolenek reformovat, v případě západních evropských zemí je názor opačný. Evropská komise chce systém povolenek dokonce rozšířit například na nákladní automobily. Dlouhodobě má v plánu také počet povolenek omezovat a tím zvyšovat jejich cenu. V takovém případě nemusí být ani prolomení cen kolem 100 euro za tunu vidinou vzdálené budoucnosti.
Povolenky se dotýkají i plynu
Emisní povolenky představují problém také pro výrobu elektřiny z plynu, kde se promítají přibližně 25 % na celkové ceně elektřiny. Rostoucí ceny plynu, ale také povolenek, jsou hlavními faktory, proč na burze dochází k prudkému cenovému šoku a elektřina zdražuje.
Významným důvodem rostoucích cen povolenek jsou také spekulace ze strany velkých finančních společností. V Česku se kupříkladu objevila firma CO2IN, jehož měna je navazáná právě na cenu povolenek. Právě větší zájem povolenek popohání jejich cenu nahoru.
Řešení pro spotřebitele? Nespekulovat
Nikdo neví, jak se cena elektřiny bude vyvíjet. „Je potřeba uvést, že Němci plánují uzavření svých jaderných elektráren v roce 2023, na evropském trhu proto bude chybět další elektřina. Spotřebitelům proto nedoporučujeme spekulovat na jakýkoliv pokles cen, ale zajistit si výhodnější ceny při tříleté fixaci,“ uvádí Michal Les.
Důvodem jsou právě kontrakty na budoucí dodávky elektřiny. „Zatímco při dodávce elektřiny okamžitě je potřeba zaplatit kolem 200 - 250 euro za MWh, dodávky pro rok 2025 se pohybují kolem 80 euro za MWh,“ zakončuje Les.