Bezdrátová elektřina už není sci-fi: Kdy zahodíme nabíječky a zástrčky?
V blízké budoucnosti už nebudete muset přemýšlet nad tím, jestli jste včera nezapomněli dobít baterii vašeho mobilu. Poslat elektrický proud „vzduchem“ totiž nedokáží jenom kouzelníci. Bez čar ale s pomocí magnetického pole to už v roce 2007 dokázali vědci z americké univerzity MIT. Stanou se bezdrátové spotřebiče standardem každé domácnosti stejně jako bezdrátový internet?
Představte si svět bez drátů. Zapomeňte na nabíječky pro mobily nebo notebooky. Televizi ani jiné elektrospotřebiče už není třeba cpát poblíž zásuvek nebo neustále zakopávat o spleť prodlužovacích šňůr. Bude vám stačit jeden elektrický zdroj v domě, který skrze magnetické pole posílá energii všem elektrickým přístrojům i vašemu elektromobilu zavřenému v garáži. Takže se rozlučte i se špatnou kávou z benzínové stanice.
Elektrickou revoluci začal vybitý mobil rušící vědcův spánek
O přenosu elektřiny vzduchem snil už Nikola Tesla před více než 100 lety. Teslovy plány v té době ztroskotaly. Jeho sen se podařilo realizovat až chorvatskému profesorovi Marinu Soljačičovi z MIT (Massachusettský technologický institut), který snil o tom, aby se už konečně mohl vyspat. Třetí den za sebou ho totiž ze spaní vyrušilo pípání vybitého mobilního telefonu jeho manželky. Jak by to bylo krásné, kdyby se ten zpropadený přístroj nabíjel sám a nebudil ho ze spaní? A cíl, proč si obstarat bezdrátovou elektřinu, byl na světě.
Rozespalý vědec nakazil svou myšlenkou další kolegy z MIT a v roce 2007 dosáhl jejich projekt WiTricity (spojení slov wireless, bezdrátový, a electricity, elektřina) svého prvního úspěchu. Žárovka nenapojená do elektrických rozvodů ležela uprostřed místnosti a najednou se rozsvítila. Později se jim povedlo dodat energii bez drátů i do mobilů, notebooků, televize či LED světel. Jak to dokázali?
(Foto: witricity.com)
Kouzelný trik se jmenuje magnetická rezonance
Vědci při svém experimentu použili dvě elektromagnetické cívky. První cívka funguje jako vysílač neboli zdrojový rezonátor. Když je připojená do elektrické sítě vytváří magnetické pole. Cívky v blízkosti přijímače si z pole odebírají elektřinu, protože předměty schopné rezonovat při stejné frekvenci si mezi sebou mohou vyměňovat energii.
Přenos elektřiny zatím probíhá na vzdálenosti několika metrů. Zdolání větších vzdálenosti představuje výzvu pro další badatele i Soljačičův tým.
Bezdrátová elektřina
Elektrická energie je přenášena bez použití drátů z vysílače na přijímač pomocí rezonance v magnetickém poli.
Jak bude vypadat bezdrátová domácnost?
Zdrojový rezonátor najdete nejspíš instalován ve stěnách domu nebo v podlaze, aby mohl vytvořit dostatečně velké magnetické pole, ze kterého se budou napájet všechna domácí zařízení včetně elektromobilu. Na realizaci bezdrátové elektřiny pro elektricky poháněné automobily v současnosti pracují inženýři z japonské firmy Toyota. Televizi budete moci postavit prakticky kamkoli, protože nebude třeba hledat nejkratší cestu k zásuvce. Mobilní telefon ve vaší kapse se začne nabíjet, kdykoli se vrátíte domů a projdete přes práh.
Nebezpečné magnetické pole nebo naděje v oblasti medicíny?
Univerzitní projekt WiTricity se později proměnil v nadějnou start-upovou firmu. Její zástupci vyvracejí obavy z možných zdravotních následků pro lidi žijící uvnitř magnetického pole. Magnetické vlny na nízké frekvenci, jakou potřebuje k provozu bezdrátová elektřina, na nás nemají žádný účinek. Z magnetického pole Zeměkoule, ve které žijeme odjakživa, taky nikdo nemá strach.
Bezdrátová elektřina by naopak v oblasti zdraví mohla pomoci. WiTricity ve spolupráci s lékaři se pokouší vyvinout umělou srdeční pumpu, která by pacientům s poškozeným srdcem umožnila vyhnout se dobíjení energie srdeční podpory přes kůži.
Ve WiTricity věří, že děti, které vyrostou za pár let, už uvidí zásuvky a dráty vedoucí elektrický proud pouze jako exponát při návštěvě historického muzea. Doktorka Katie Hallová z průkopnické společnosti tvrdí: „Děti nebudou chápat, proč o elektřině mluvíme jako bezdrátovém zdroji, protože nic jiného než bezdrátovou elektřinu ani nebudou znát.“