Technologie

„Gigatovárna“ firmy HE3DA zahájí sériovou výrobu revolučních baterií letos na jaře

Ostrý start továrny Magma Energy Storage (MES) v Horní Suché na karvinsku se plánoval na konec roku 2019. Výrobní linky této gigatovárny na baterie HE3DA se nakonec spustí až letos na jaře, slibuje Radomír Prus, hlavní investor projektu. Dle jeho slov se bateriová technologie stane základním stavebním prvkem pro budoucí přestavbu světové energetiky. Jakou kapacitu má 2. typ baterií HE3DA?

„Gigatovárna“ firmy HE3DA zahájí sériovou výrobu revolučních baterií letos na jaře
„Gigatovárna“ firmy HE3DA zahájí sériovou výrobu revolučních baterií letos na jaře

Úvodní fotografie: Baterie HE3DA během testů odolnosti. Zdroj: HE3DA, reprofoto: Youtube

Od baterií HE3DA, které vynalezl český vědec Jan Procházka, mnozí čekají velké věci. Zástupci stejnojmenné firmy jistě věří, že díky vynálezu velkokapacitní 3D baterie (High Energy 3D Accumulator = HE3DA) se Česká republika má šanci stát průmyslovou velmocí ve výrobě baterií.

Jurík: Překvapila nás energetická účinnost bateriových systémů

Baterie HE3DA v kostce

baterie HE3DA vyrobená v továrně Magna Energy Storage

Z baterií se možná stane zlatý důl, tvrdí analytici

Navíc právě tomuto sektoru mnozí analytici včetně odborníků z think tanku Rocky Mountain Institute (RMI) v americkém Koloradu předpovídají doslova raketový boom v blízké budoucnosti. Podle nich se do roku 2023 ztrojnásobí celosvětové výrobní kapacity Li-On baterií na 1,3 terrawatthodin (TWh).

Rozšíření výroby by mělo zároveň tlačit na snížení výrobních nákladů a cenově tak zpřístupnit nejen průmyslové a domácí akumulátory pro skladování energie, ale také třeba nákup elektromobilů.

Víte, že baterie HE3DA obstály i v technologické soutěži pod hlavičkou NASA? To mě zajímá!

Kritikové naopak poukazují na to, že média chrlí zprávy o různých revolučních bateriových technologiích téměř jako Baťa cvičky nebo Samsung mobily, a málokterá „přelomová“ baterie dokázala přenést ohromující výsledky z laboratorního prostředí i do sériové výroby. Podobné obavy se někdy objevovaly také v souvislosti s bateriemi HE3DA. Od roku 2017 probíhaly v malém závodě v pražských Letňanech zkušební testy s výrobním procesem baterie 1. typu.

Baterie je proti první generaci z Letňan výrazně menší a lehčí. A to díky nové, odlehčené konstrukci. Rovněž obal již není z plastu, ale z hliníku, což ještě zvýší jak životnost tak nehořlavost . Baterie je vnitřně odizolovaná tak, aby splňovala kritéria pro vysokonapěťová zapojení.

- web společnosti HE3DA, aktuální informace z prosince 2019

Továrna HE3DA v Horní Suché začne s 200 MWh za rok, cílem je 15 GWh

Na karvinsku společnost HE3DA vybudovala větší závod pojmenovaný Magma Energy Storage (MES), kde se letos na jaře začne se sériovou výrobou baterií 2. typu pro velkokapacitní úložistě. Baterie pro automobilový průmysl budou následovat s odstupem dvou let.

V roce 2020 se počítá s výrobní kapacitou 200 MWh. Do konce roku má být dosaženo hranice 1,2 MWh za rok a cíl pro následujících 5 let je stanoven na 15 GWh.

Tesla chce s obřím bateriovým úložištěm Megapack konkurovat paroplynovým elektrárnám

Pro srovnání, Teslí gigatovárna v Nevadě má aktuálně výrobní kapacitu 35 GWh. I když při jejím otevření v roce 2016 sliboval Elon Musk dosažení 150 GWh v letošním roce. Ten sice teprve začal, ale i tak tato předpověď zrovna nevypadá jako snadno dosažitelná meta.

Bude Čína určovat tempo ve výrobě baterií?

Analytici z BMI očekávají do roku 2025 boom výroby Li-On baterií, které postupně vystřídají jiné bateriové technologie. Zhruba polovina již postavených nebo plánovaných výrobních kapacit do roku 2023 bude patřit Číně.

Hyundai ukázala nový elektrický autobus pro 70 pasažérů. Trend v dopravě ale určuje Čína

Pokud ostatní regiony podcení rychlý technologický vývoj, může se opakovat podobná situace jako na trhu se solárními panely. Většina energie z fotovoltaik nyní pochází právě z Číny, která do tohoto sektoru dříve nalila velké množství investic.

Žádná země není v lepší pozici stát se supervelmocí v oblasti obnovitelné energie než Čína. Aktuálně jde o největšího výrobce i exportéra solárních panelů, větrných elektráren i elektrických vozidel na světě. Tím se Čína dostává do čela světové energetické transformace.

- Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA), A New World: The Geopolitics of the Energy Transformation

Zdroje: HE3DA, Breakthrough Batteries, Magna Energy Storage, Armádní noviny