Technologie

3D tisk ve stavebnictví: 5 Nejzajímavějších staveb

O domech postavených pomocí 3D tisku se stále mluví a každou chvíli je představen nějaký ambiciózní projekt. Ne všechny se nakonec podaří realizovat, ale mnoho zajímavých a perspektivních staveb již stojí.

3D tisk ve stavebnictví: 5 Nejzajímavějších staveb
3D tisk ve stavebnictví: 5 Nejzajímavějších staveb

Zastánci 3D tisku ve stavebnictví jej propagují jako rychlejší, levnější a udržitelnější alternativu tradičním metodám. Ačkoli skeptici stále pochybují, společnost SmarTech Publishing, která se zaměřuje na analýzu vývoje tržních trendů, předpovídá odvětví 3D tisku ve stavebnictví kontinuální růst až na 40 miliard dolarů do roku 2027. Většina výstavby a investic do rozvoje této stále poměrně nové technologie se koncentruje v Číně a především ve Spojených arabských emirátech a dalších blízkých zemích, které se stávají živou laboratoří těchto experimentálních budov. Stavební společnosti z celého světa zaměřené na 3D tisk se nyní doslova předhánějí o zakázky v bohaté Dubaji, jejíž představitelé vidí v 3D tisku budoucnost města. Jejich cílem je, aby již v roce 2030 byla čtvrtina nově stavěných domů realizována pomocí 3D tisku. V Evropě naráží 3D stavby na problém neexistence technických norem a s tím související byrokratické překážky. I přes tyto komplikace zde však v posledních letech vyrostlo několik pilotních staveb.

Představuje 3D tisk domů řešení pro rozvojové země? Domek můžete chudé rodině koupit i vy!

1. Největší vytištěná budova na světě (2019, Spojené arabské emiráty)

Dvoupodlažní budova s největším objemem, kterého se zatím při stavbě pomocí 3D tisku podařilo docílit, byla nedávno slavnostně otevřena ve Spojených arabských emirátech v oblasti Al Warsan. Stavba je dokonce oficiálně zapsána v Guinessově knize rekordů. Budova je vysoká 9,5 m a nabízí rozlohu 640 m2. Podle zveřejněných údajů ji stavělo o polovinu méně pracovníků, než kolik by bylo třeba při konvenční výstavbě. Zároveň vzniklo o 60 % méně odpadu a přibližně o 60 % klesly také celkové náklady. Stavba vznikla přímo na místě pomocí 3D tiskárny a splňuje všechny místní konstrukční normy. Budova měla otestovat možnosti tiskárny, projekt proto zahrnoval i různé křivky a neobvyklé tvary konstrukce. Na stavbě se podílela společnost Apis Cor patřící k nejvýznamnějším hráčům v oboru, která na sebe výrazně upozornila v roce 2017 stavbou malého sympatického domku kruhového půdorysu nedaleko Moskvy.

 

Domek od Apis Cor z roku 2017 si můžete prohlédnout v článku:

3D tisk ve stavebnictví: Levné bydlení v domech brzy budoucností?

2. Gaia: Dům v souladu s přírodou (2018, Itálie)

Italská stavební společnost WASP (World Advanced Saving Project) vyvíjí a prodává 3D tiskárny. Zaměřuje se také na vlastní projekty s důrazem na ekologické materiály a trvalou udržitelnost ve stavebnictví. Gaia je dům o rozloze 30 m2 postavený z hlíny a rostlinného odpadu ze zpracování rýže. Vzorový dům vytiskli přímo na staveništi v italském Massa Lombarda. Plánují zde tímto způsobem postavit celou vesnici.

3. Bod: První 3D tištěná stavba v Evropě (2018, Dánsko)

Dánská společnost COBOD International (dříve 3D Printhuset) oznámila rozdělení firmy a změnu názvu společně s představením svého nového projektu, který označuje jako první 3D tištěnou stavbu v Evropě. Fakticky není úplně první, ale má se jednat o první úředně schválenou a povolenou stavbu svého druhu na starém kontinentu. Zároveň také přichází s novou výkonnou tiskárnou BOD2, která zvládne tisknout rychlostí 1 m za vteřinu. Drobný domek BOT (zkratka Building on Demand) neobsahuje žádné přímé stěny, rovnými prvky jsou pouze okna a dveře. Dokonce i jeho základy jsou částečně vytištěny pomocí 3D tiskárny.

4. Vila jako hrad, která má odolat i zemětřesení (2016, Čína)

Stavba vily o rozloze 400 m2 trvala pouhých 45 dní. Tímto projektem na sebe upozornila čínská společnost Huashang Tengda, která při výstavbě používala vlastní systém tisku. Stala se tak v některých ohledech dokonce konkurentem pro Winsun, který je lídrem čínského 3D stavebnictví. Stěny vily tvoří 20 tun betonu o tloušťce 250 mm, díky čemuž má být stavba mimořádně odolná a očekává se, že by vila měla být schopna odolat zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály.

V Číně vytiskli 1. autobusovou zastávku z 3D tiskárny na světě za 2 hodiny

5. Futuristický kancelářský komplex v Dubaji (2016, Spojené arabské emiráty)

Tento zvláštní soubor budov slouží jako sídlo dubajské Nadace budoucnosti (Dubai Future Foundation) a nazývá se příznačně jako kancelář budoucnosti. Slouží především jako místo setkávání pro návštěvy z celého světa. Jedná se o plně funkční komplex vybavený veškerými sítěmi a klimatizací. Projekt navrhla společnost Gansler. O zhotovení se postaral čínský Winsun, který jednotlivé díly vytiskl ve své šanghajské továrně a poté převezl do Dubaje. Projekt snížil mzdové náklady na pracovníky při výstavbě o 50 až 80 % ve srovnání s konvenčním postupem a stavební odpad o 30 až 60 %. Tisk stavebních dílů trval 17 dní, instalace na místě zabrala asi 2 dny. Tento projekt odstartoval dubajskou stavební 3D revoluci a v regionu vyústil v obrovskou vlnu zájmu o tuto technologii.

-----

Zdroje: https://www.thenational.ae, https://www.3dwasp.com, https://cobod.com, http://www.hstdgm.com, https://www.dubaifuture.gov.ae