V Číně vytiskli 1. autobusovou zastávku z 3D tiskárny na světě za 2 hodiny
Moderní technologické trendy se nevyhýbají ani autobusovým zastávkám. Drobnější stavby už navíc nepředstavují pro 3D tisk žádný problém a jsou vyzkoušené po celém světě. V Číně nedávno vyrobili originální zastávku z recyklovaných surovin, která zaujme na první pohled. Na nic si nehraje, nezapře ani stavební materiál, ani výrobní technologii. Proč chtějí Číňané nyní prorazit výrobou WC z 3D tisku?
Úvodní fotografie: Winsun
Pozoruhodná stavba je prý dokonce světově první autobusovou zastávkou ve veřejné dopravě, která byla vyrobena technologií 3D tisku. Našli byste ji v čínském městě Fengjing (oblast Jinshan, Šanghaj) známém svojí historií, kulturou a netradiční polohou na vodě.
Za projektem stojí společnost Winsun, která se zaměřuje na realizaci stavebních konstrukcí pomocí 3D tisku a také recykluje stavební odpad a suť tak, aby byly suroviny opětovně použitelné při nové výstavbě.
Žádné plýtvání zdroji! Zastávka je vyrobená z recyklovaného betonu
Zpráva o vybudování této zastávky vzbudila velký zájem médií, možná dokonce větší než u samotných cestujících, kteří prý často ani neví, o jakou kuriozitu se jedná, ani to, že celá zastávka byla vyrobena na 3D tiskárně za pouhé dvě hodiny a včetně instalace a stěhování na místo práce zabrala jen 1 noc.
Samotný design zastávky působí na první pohled docela chladně vzhledem k přiznanému betonovému povrchu.
Konstrukčně se jedná o jakýsi rámeček, který vzdáleně připomíná mnohonásobně zvětšenou betonovou tvárnici pro ztracené bednění otočenou na bok. Na struktuře povrchu jsou patrné jednotlivé vrstvy vznikající při dávkování materiálu tryskou 3D tiskárny.
Anketa
Winsun se chce stát jedničkou ve výrobě veřejných toalet z 3D tisku
Místní zastupitelé jsou z potenciálu technologie 3D tisku ve stavebnictví natolik nadšeni, že rozhodně nechtějí zůstat jen u autobusové zastávky. Plánují využít 3D tisk pro stavbu různých budov od hotelu až po veřejné toalety.
Zamýšlené projekty se intenzivně zaměřují také na ekologické aspekty výstavby a užívání budov i veřejného prostoru. Velký důraz je kladen na implementaci zeleně, a to i přímo do samotných staveb.
Společnost Winsun chce prorazit na světový trh právě výrobou veřejných záchodů z 3D tisku. Prý jsou schopni postavit veřejné toalety během noci téměř kdekoli a dokonce zajistí i automatickou recyklaci a zlikvidování "produktů", které po návštěvě toalet zbydou po lidech. Lidský "odpad" tedy nemá mít žádný vliv na okolní prostředí, takže WC od Winsunu lze umístit opravdu všude.