Vše o elektřině

Kde složí hlavu první „Marťané“? NASA vybrala nejlepší návrhy domů pro kolonizaci Marsu

Elon Musk by rád poslal na Rudou planetu milión pozemšťanů už v roce 2024. Americká vesmírná agentura (NASA) sice plánuje vyslat vesmírné dobrodruhy na Mars až o 9 let později, ale už nyní zvolila 5 nejlepších nápadů na obytné kapsle pro první Marťany. Tvůrci si prý u návrhů dali záležet, aby jejich obyvatelé po delší době nedostali chuť se navzájem pozabíjet. Prohlédněte si jejich výtvory.

Kde složí hlavu první „Marťané“? NASA vybrala nejlepší návrhy domů pro kolonizaci Marsu
Kde složí hlavu první „Marťané“? NASA vybrala nejlepší návrhy domů pro kolonizaci Marsu

Foto: NASA/ SEArch+ a Apis Cor

Na Marsu sice najdeme vodu a jeden den trvá jen o necelých 40 minut déle než na naší rodné planetě, ale jinak to není žádná procházka růžovou zahradou. Extrémně řídká atmosféra planety téměř nechrání před solární radiací ani před vysokými změnami teplot mezi dnem a nocí. Kvůli nízkému atmosférickému tlaku by tady lidské orgány bez skafandru praskly.

3D tiskárny vyplivnou domy vytisknuté z lokálních surovin Marsu

Týmy, které se účastnily soutěže pořádané NASA, proto musely k modelování obydlí pro Marťany využít speciální software, jenž hlídal technické detaily (potřebnou tloušťku zdí, utěsnění tlakových komor atd.) Soutěžící tedy nemohli jen ohromit „hezkými obrázky“.

jeden z návrhů obydlí na Marsu

Výsledná vizualizace musela obsahovat 92 m² obytné plochy a výbavu pro život 4 astronautů na Marsu po dobu 1 roku. Týmy také dostaly za úkol zkonstruovat obydlí pomocí technologie 3D tisku a stavební materiál hledat převážně na Marsu. Z klání nakonec vyšla vítězná pětice, která si rozdělí odměnu 100 tisíc. V další fázi soutěže je čeká vytisknutí modelových budov v měřítku 1 : 3.

Elon Musk a SpaceX chce poslat lidi na Mars v r. 2024 a umožnit cestování raketami na Zemi

Tým Zopherus sází na marťanský beton

První místo patří nápadu, kde se do přistávacího modulu vejde 3D tiskárna i míchačka na marťanský beton. Po přistání modul vypustí na povrch Marsu sběrné rovery, jež se pustí do hledání ledu, vápna a kamenů pro výrobu betonu. Tímto mixem se naplní tiskárna.

Pouze menší části (okna, tlakové uzávěry, záchody aj.) bude třeba dovézt ze Země. Jakmile modul vytiskne jednu budovu, vysunou se jeho pavoučí nohy a odpochoduje si to na další vhodné místo, kde se celý proces opakuje. Snadno tak na Rudé planetě může vyrůst malá vesnice.

Jak to dopadlo s žárovkou, kterou její výrobci vyslali svítit vysoko nad oblaka, až 30 km nad zemský povrch? Chci vědět víc!

Válce proti marsotřesení od týmu AI Spacefactory

Designéři z New Yorku navrhli válcovitý včelí úl Marsha (z angličtiny MARS HAbitat, obydlí na Marsu) s cílem maximálně vytěžit obytný prostor. Jelikož každá budova zůstane rozdělená do čtyř pater, neměli by si astronauti tolik lézt na nervy. Tvar úlu prý také nejlépe odolá „marsotřesením“.

Materiál pro 3D tisk se skládá z čedičových vláken získaných z kamenů Rudé planety a obnovitelných bioplastů extrahovaných ze zdejších rostlin.

Proč kromě kosmonautů obývá Mezinárodní vesmírnou stanici také často spousta myší? To mě zajímá!

Šikovné robotické rameno týmu Kahn-Yates

Skupina z Mississippi přišla s nápadem vyrobit prefabrikované jádro, odkud se vynoří obří robotické rameno odpovědné za rozprostírání tiskové hmoty po obvodu, čímž vzniknou základy a zdi. Vnější stěny propustí dostatek světla, aby kolem obytné kapsle mohla vyrůst malá zahrádka, která kromě relaxace pomůže i s čistěním vzduchu.

Na povrchu Rudé planety často hrozí písečné bouře. Podle týmu na 3. místě právě lasturovitá konstrukce domu nejlépe ochrání jeho obyvatele před řáděním takových živlů.

Létající mozek bude pomáhat astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici

Dvě Kinder vajíčka od týmu SEArch+ a Apis Cor

Obydlí dalšího týmu z New Yorku se snaží maximalizovat ochrannou vrstvu proti radiaci a kosmickému záření. Budova proto stojí na svahu. Nejsilnější je ochranný kryt v místech, kde lidé budou trávit nejvíce času, např. ložnice.

Obytná jednotka se vyloupne nafouknutím schránky podobné gigantickému obalu na Kinder vajíčko.

Anketa

Jaký jev na obloze se chystá uměle vytvořit japonský startup pro další olympijské hry v roce 2020?

Nafukovací iglú od týmu Northwestern University

U posledního řešení nejdřív postaví autonomní roboti základnu. Nad ní nafouknou obyvatelnou schránku s regulovaným tlakem připomínající iglú se dvěma vchody. Na celou parabolickou strukturu pak připlácnou rovery 3D tiskem poklop chránící proti nehostinným podmínkám na Marsu.

Zdroj: NASA a Dezeen