Létající mozek bude pomáhat astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici
Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se může těšit na neobvyklého člena posádky. Přibude k nim interaktivní mobilní společník „CIMON“, první forma umělé inteligence, která se na stanici objeví. Zjednodušeně jej popisují jako létající mozek a jeho úkolem bude pomáhat s experimenty během nadcházející mise Horizons pod hlavičkou evropské vesmírné agentury ESA.
Úvodní fotografie: Airbus
CIMON (Crew Interactive Mobile CompanioN) původně vznikl jako koncept asistenčního systému financovaný společností Airbus ve spolupráci s IBM. Proto CIMON využívá podobné technologie jako asi nejchytřejší počítač na světě IBM Watson.
Význam „létajícího mozku“ se však změnil poté, co projekt převzalo Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR) a začalo na něm pracovat na padesát výzkumníků z různých společností a univerzit.
Výsledkem je unikátní zařízení kulovitého tvaru o průměru 32 cm a hmotnosti okolo 5 kg. CIMON je vyrobený z plastu a kovu a zkonstruován pomocí technologie 3D tisku.
Kulatý robot má zkoumat vliv dlouhých vesmírných misí na posádku
CIMON má být společenský, interaktivní pomocník, který by měl být schopen rozpoznávat různé lidi podle hlasu a obličeje. Prostřednictvím komunikace s posádkou bude sledovat, co s lidmi dlouhý pobyt ve vesmíru dělá. Výzkumníci pak chtějí získaná data využít k zavedení vhodných opatření pro snížení stresu při pobytu ve vesmíru a k řešení „ponorkové“ nemoci mezi posádkou.
Tento podivný společník bude volně létat po stanici ve společnosti astronautů, kterým pomůže s plněním běžných úkolů. Na své 8palcové obrazovce může zobrazovat různé instrukce a nabízet řešení pro případné problémy.
Předpokládá se, že by měl také plnit funkci systému včasného varování pro technické závady, jeho role tak bude i bezpečnostní. Na stanici se určitě nikde neztratí, kromě mnoha jiných naprogramovaných znalostí totiž jeho paměť obsahuje i přesné plány modulu Columbus, tedy vědecké laboratoře, jež je součástí ISS.
Anketa
Ve stavu beztíže se ve stabilní poloze dokáže pohybovat rychlostí až 1 m/s. Umí získávat nové znalosti, stále se zlepšovat a učit.
CIMON a astronauti budou společně skládat Rubikovu kostku
První misi odslouží CIMON v omezeném režimu. O testování v reálným vesmírných podmínkách, která proběhne od června do října 2018 v rámci mise Horizons, se bude starat německý geofyzik Dr. Alexander Gerst. Ten mimo jiné plánuje na stanici společně s CIMONem hledat řešení při skládání Rubikovy kostky.
Dále jsou naplánovány experimenty s krystaly a také větší lékařský experiment, který využije CIMONa jako chytrou létající kameru.