Rok 2021 bude ve znamení zdražování elektřiny, domácnosti ale mohou stále ušetřit
Velcí dodavatelé v posledních měsících zlevňovali. Vše ale může být v dohledné době jinak a rok 2021 se zapíše možná tím, že spotřebitelům opět začala elektřina zdražovat. Domácnosti ale mají stále mají možnost si nízké ceny elektřiny zafixovat a šetřit až tisíce korun ročně.
Rok 2020 byl z hlediska vývoje cen elektřiny značně dynamický. Odstartoval nejdříve prudkým zdražením elektřiny. Zvyšovaly jak ceny u dodavatelů, tak samotné ceny u takzvané regulované složky, kterou určuje Energetický regulační úřad.
Vše se ale změnilo v březnu, kdy světovou ekonomikou otřásl koronavirus a ceny silové elektřiny, ale i plynu, prudce zamířily dolů. Po uklidnění začaly ceny pozvolna růst, stále se však nedostaly na své předkoronové hodnoty a dodavatelé je začali postupně zohledňovat ve svých cenících.
V roce 2021 už ale bude všechno jinak. Pokud už k výraznému vyhrocení pandemické situace nedojde, pak se spotřebitelé musí v tomto roce připravit na zdražování elektřiny. Důvody můžeme hledat především ekonomické. Centrální banky po celém světě se snažily řešit ekonomickou depresi prudkou měnovou expanzí, což se projevilo například na cenách emisních povolenek, které dosáhly nového rekordu a jejich cena přesáhla 33 euro za tunu CO2.
Emisní povolenky výrazně znevýhodňují výrobu elektřiny z uhlí, ale také plynu. Tyto zdroje přestávají být rentabilní. Jaderné elektrárny se přitom postupně v Evropě uzavírají, obnovitelné zdroje nemohou fungovat za tržních podmínek, což tlačí růst ceny silové elektřiny nahoru.
„Vzhledem k tomu, že trh s emisními povolenkami vznikal na základě regulatorních požadavků a je jimi i nadále zásadně ovlivňován, je odhadování jeho vývoje ještě záludnější než u ostatních komodit. V dlouhodobém horizontu, v souladu s regulatorními cíli, lze očekávat nárůst ceny emisních povolenek,“ uvádí Jiří Mlynář, hlavní nákupčí elektřiny ve společnosti E.ON Energie.
To vše vytváří prostředí k dalšímu zdražování elektřiny v tomto roce. Se změnou dodavatele, která vám průměrně může ušetřit kolem 3000 korun, se tak vyplatí neotálet. V dalších měsících by se totiž mohla vyplatit výrazně méně.
Srovnejte si dodavatele a ušetřete změnou tisíce korun ročně
Regulovaná složka poklesla
Na druhou stranu ale spotřebitele potěšil samotný Energetický regulační úřad, který snížil regulovanou složku elektřiny pro tento rok o 1,7 %. Regulovaná složka přitom tvoří 40 % celkových nákladů elektřiny a patří do ní například distribuční poplatky, náklady za činnost OTE nebo i podpora obnovitelných zdrojů energie.
Je to ale jen pro tento rok. V dalších letech totiž ERÚ očekává prudké zvyšování distribučních poplatků z důvodu vyšších investic distribučních společností. V roce 2022 by tak měla regulovaná složka elektřiny opět vzrůst.