Lithium nad zlato. Bude se cenný kov ve velkém těžit i na českém Cínovci?
Největší naleziště lithia, jehož popularita kvůli využití při výrobě baterií neustále narůstá, se nacházejí v Bolívii, Chile či Argentině. Vědci ovšem díky průzkumným vrtům zjistili, že se v oblasti Cínovce může nalézat téměř 6 procent světových zásob ceněného kovu. Zahájení těžby poblíž hranice s Německem je proto na spadnutí. Co by těžba lithia Česku mohla přinést?
Těžba lithia v Bolívii. Autor úvodní fotografie: Robin Hammond.
Lithium není pro lidstvo žádnou novinkou, zanedlouho ostatně alkalický kov oslaví 200 let od svého objevení. K němu došlo v roce 1817 a stál za ním švédský chemik Johann Arfvedson. Přestože první prodejní verzi Li-Ion baterie využívající lithium představila společnost Sony už před pětadvaceti lety, zažívá nyní prvek skutečnou renesanci.
Lithium
Stříbřitě lesklá látka (chemická značka Li), která patří do skupiny alkalických kovů. Jedná se o velmi lehký a měkký kov s velice nízkou hustotou, který je značně reaktivní a dobře vede elektrický proud i teplo. Lithiové baterie a akumulátory patří k perspektivním prostředkům pro dlouhodobější uchování elektrické energie a s rozvojem elektrotechnologií zájem o ně stále silně roste
Může za to boom elektromobility, který má na svědomí především společnost Tesla a její vizionářský šéf Elon Musk, ale také enormně zvýšená poptávka po systémech, které by umožňovaly skladovat energii z obnovitelných zdrojů. Lithium je nezbytnou součástí výroby baterií pro elektromobily, které nyní mění podobou automobilového průmyslu. A proto cena lithia i zájem o něj neustále stoupají.
Kromě futuristických elektromobilů a sofistikovaných akumulátorů se však lithium využívá pro výrobu baterií do mobilních telefonů či notebooku, a tak s ním lidé přicházejí do styku takřka každý den.
Nenápadná krušnohorská oblast skrývá bohatství
Cínovec je relativně nenápadná horská osada v Krušných horách. Obec, kde trvale žije pouze necelá stovka obyvatel, se nachází v okrese Teplice v Ústeckém kraji. Nedaleko příhraniční osady se nalézá hraniční přechod Cínovec–Zinnwald, skrze nějž vedla před vstupem České republiky do EU jedna z nejvýznamnějších tras pro kamiony putující z českého území do Německa a naopak.
Cínovec nedostal své jméno náhodou. Drsná sudetská oblast proslula tím, že se v okolí nalézají významná podzemní ložiska cínu. První cínové artefakty, které vznikly s využitím místních zásob, pocházejí už z pravěku, ale dolování kovu pokračovalo i ve středověku a pozdějších dobách.
Pro současné těžaře je však mnohem atraktivnější přítomnost lithia, kterého se v okolí Cínovce nachází úctyhodné množství, propočty geologů ukázaly, že se zde mohou nacházet miliony tun lithia, jehož cena na světových trzích raketově roste. Cena jedné tuny lithia se nyní pohybuje okolo 10 000 dolarů (cca 240 000 korun).
Bude se o české lithium zajímat i Elon Musk?
Úspěšné pátrání po ložiscích lithia zahájili čeští geologové a jejich pozitivní nález zanedlouho vyvolal masivní zájem těžebních společností, které vycítily, že na ně v Krušných horách čeká velká příležitost.
Průzkumné vrty na Cínovci prováděla společnost Geomet, která je součástí australského těžebního holdingu European Metals. Ten se na základě povzbudivých výsledků průzkumu netají tím, že by se do těžby lehkého kovu na českém území rád pustil. Austrálie ostatně vedle latinskoamerických zemí a Číny patří mezi přední světové vývozce lithia.
Jestli by české lithium putovalo třeba do elektromobilů Tesla, prozatím není jisté. Samotná těžba by se ale v každém případě pozitivně odrazila na české ekonomice. Tržní hodnota předpokládaného objemu lithia ukrytého v Krušnohoří se pohybuje v řádech bilionů korun.
Dobývání lithia posvětilo i ministerstvo
Těžbě lithia v Ústeckém kraji dalo v roce 2015 zelenou i Ministerstvo životního prostředí, které stanovilo, za jakých podmínek by dolování mělo probíhat, aby nepoškozovalo krušnohorskou přírodu a neohrozilo některé druhy zvířat, které v lokalitě žijí, jako je například chráněný tetřívek obecný. Samotná těžba by mohla odstartovat už v roce 2018.
Pokud by se Cínovec stal centrem středoevropské těžby lithia, mohlo by dojít ke zlepšení situace v regionu, který trpí vysokou nezaměstnaností. Vznikla by nová pracovní místa a do Česka by díky nebývalému zájmu o lithum mířil zahraniční kapitál.
Na druhé straně by se na Ústecku zhoršila dopravní situace, neboť tamní infrastruktura není připravená na nápor, který by způsobila přeprava vytěženého kovu. Část získaného lithia by proto z České republiky dále do světa putovala po železnici.