Super baterie od Tesla Energy slibují energetickou revoluci: Dočkáme se?
Zakladatel společnosti Tesla Motors, Elon Musk, začátkem května odtajnil svůj nový smělý plán. Chce osvobodit odběratele z područí distribučních společností. Energetickou „svobodu“ má umožnit kombinace solárních panelů a bateriového systému Powerwall, který dokáže uskladnit přebytečnou energii na noc nebo zamračené dny. Co chytrá baterie umí?
„Na obloze najdeme šikovný fúzní reaktor, který se nikdy neporouchá. Měli bychom ho více využívat,“ představuje svou vizi šéf Tesla Motors, Elon Musk. Muž, kterého média překřtila na živého Iron Mana, postavil své podnikání na elektromobilech, pohrával si s komerčními lety do vesmíru a teď vsadil na vylepšení baterií pro skladování energie.
Technické parametry baterie Powerwall:
- Možnost umístění: na zeď venku nebo uvnitř domu
- Kapacita: 7 kWh nebo 10 kWh
- Účinnost: 92%
- Výkon: 2 kW
- Napětí: 350 až 450 Voltů podle stupně nabití
- Záruka: 10 let
- Rozměry: výška 1,3 m; šířka: 0,86 m; délka 0,18 m
- Hmotnost: 100 kg
- Provozní teploty: od -20 ˚C do +43 ˚C
- Cena: 3000 dolarů pro 7kWh verzi, 3500 dolarů pro 10kWh verzi
- Využití: 10kWh verze jako záložní zdroj, 7kWh verze pro denní čerpání elektřiny
- Alternativa pro komerční využití: Powerpack s kapacitou
Samotná technologie nepředstavuje nic nového pod sluncem. Jde o dobíjecí lithium-iontovou (Li-on) baterii. Odběratele zachrání před temnou hodinkou v případě nečekaných výpadků proudu nebo mu dovolí čerpat vlastní levnější elektřinu ze zálohy v časech, kdy ostatní odebírají drahý proud ve vysokém tarifu.
Soumrak centralizované elektrické sítě se zatím nechystá
Největší zázraky ale vykouzlí ve spojení se solárními střešními elektrárnami. Domácnost může přes den „sklízet“ bezplatnou energii ze slunce. Nadbytečné kilowatty ale nemusí prodávat zpátky do sítě. Majitel Powerwallu si je schová na spotřebu elektřiny během noci nebo deštivých dnů. Teoreticky se proto může úplně odpojit od rozvodné sítě.
Jenže z jedné baterie vykřešete pouze výkon na úrovni 2 kilowatt. To znamená, že se můžete rozloučit z možností, že budete třeba naráz vařit vodu ve varné konvici a zároveň opékat toasty v toustovači. Výkon Powerwallu utáhne sotva provoz jedné žehličky. Vyřešíte to malou domácí sbírkou baterií od Tesly. Dohromady se dá spojit až devět samostatných kusů, ale budete muset sáhnout hluboko do kapsy.
Domácí baterie od Tesly stojí stejně jako půlka ojetého auta
Když cenu v dolarech převedeme na české koruny včetně DPH, dostaneme se na 89 tisíc za 7kWh model a na cca. 104 tisíce Kč u 10kWh Powerwallu. V české kotlině zatím ekonomicky nedává smysl si novinku od Tesla Energy pořizovat. I v kontextu USA se zařízení vyplatí jen ve státech, kde lidé platí vysoké ceny za elektřinu a neobejdou se bez zásob opalovacího krému (např. Hawai nebo Kalifornie).
Přesto Tesla cenami domácích baterií pozitivně šokovala experty, kteří před odkrytím novinky tipovali, že sumy za zařízení se budou točit kolem hranice 5 000 dolarů.
Powerwall působí jako Apple energetického průmyslu
Jaké další výhody nabízí baterie od Tesly ve srovnání s konkurencí? Podobné systémy vám většinou zaberou půlku sklepa a navíc jejich instalace i údržba vyžaduje pozorné oko technika. Powerwall stačí vytáhnout z krabice a funguje téměř okamžitě.
První prezentace baterií Powerwall pro domácnosti a Powerpack pro podniky (pouze v angličtině)
Vývojáři produktu si navíc hodně pohráli s designem. Elon Musk asi zdůraznil, že si nepřeje, aby dostal nějakou nevzhlednou bednu, ze které čouhají hory drátů. Powerwall se vyrábí v zářivých odstínech červené, modré, šedé a bílé. Musk ho přirovnal ke „krásnému sochařskému dílu, které si rádi doma pověsíte na stěnu.“
Energetická revoluce na spadnutí? Spíš první krok ke změně
Baterie Powerwall a její dvojče s vyšší kapacitou pro průmyslové potřeby, Powerpack, mohou ulehčit život lidem v odlehlých částech světa, kde elektrické rozvody vůbec nevedou nebo v rozvojových zemích s nestálou dodávkou proudu. Optimisté věří, že rozvojový svět může přeskočit fázi klasických elektrických sítí stejně jako ve vývoji telekomunikací, když některé státy přešly rovnou na mobilní telefony a vůbec si neprožily éru pevných linek.
Ve vyspělých státech se distributoři elektřiny na ztrátu svého živobytí zatím připravovat nemusí. Powerwall nyní řadí díky své ceně spíš k luxusnímu zboží. Jenže vývoj domácích baterií se nezastaví u první verze Powerwallu. Vzpomeňte si na dobu „technopravěku“, kdy počítače zabíraly celou místnost, nebo kdy se notebookem mohli chlubit jen úspěšní businessmani. Přece jenom není to tak dávno.
Uplyne krátký čas a na trh zaplaví cenově dostupnější, menší a funkčnější domácí baterie pro uskladnění energie. Strmý pokles v cenách i velikosti solárních panelů sledujeme už dnes.