10 zajímavostí ze života Nikoly Tesly. Víte, na co potřeboval každý večer 18 ubrousků?
Lidstvo má štěstí, že se Nikola Tesla nestal knězem, jak si přál jeho otec. Mnozí považují Teslu za největšího génia všech dob, a to i přesto, že velká část jeho výzkumu dodnes podléhá utajení. V osobním životě byl velký podivín. Kvůli úzkostlivé čistotnosti by vám jen velmi nerad podával ruku. Proslul však vynálezy, díky kterým dnes existují televize nebo mobilní telefony.
1. Budoucí „Pán blesků“ se narodil během silné bouřky
Nikola Tesla se narodil kolem půlnoci 10. července 1856, jak jinak než během divoké letní bouřky. Porodní bába to pokládala za špatné znamení. Bála se, že se malý Nikola stane dítětem temnoty, ale jeho matka prorocky prohlásila: „Ne, bude dítětem světla!“ Teslova matka byla celkově pozoruhodná osoba. Djuka Tesla mimořádně vynikala v ručních pracích a známá byla také svými zlepšováky a vynálezy do domácnosti. Navíc po ní prý Tesla zdědil prostorovou představivost.
2. Tesla se zázračně uzdravil z cholery
Nikola Tesla se jako náctiletý nakazil cholerou a byl na tom velmi špatně. Prakticky na smrtelné posteli sdělil svému otci, který si z něj přál mít kněze, že se uzdraví, pokud jej nechá studovat fyziku a matematiku. Zoufalý otec souhlasil a Teslův zdravotní stav se skutečně začal zlepšovat.
3. Ve své době byl za podivína, nejspíš ale trpěl obsedantně kompulzivní poruchou
Teslovo chování se vyznačovalo mnoha zvláštnostmi. Pravděpodobně v důsledku zkušeností s cholerou byl chorobně čistotný a děsil se jakékoli špíny. Každý večer utíral zařízení svojí jídelny pomocí 18 ubrousků a večeřel zásadně v bílých rukavicích. Také byl posedlý číslem 3. Naopak nesnášel šperky nebo kulaté předměty. Obzvláště jej zneklidňovaly perly. Dokonce prý jednou poslal svoji sekretářku domů, když přišla s perlovým náhrdelníkem. Také se nerad dotýkal druhých lidí. Když už někomu musel podat ruku, šel se pak co nejdříve umýt. Denně mu prý stačily jen dvě hodiny spánku, rád si ale zdřímnul během odpoledne.
4. Tesla stojí za nápadem bezdrátového internetu a mobilních telefonů
Nikola Tesla už v roce 1901 experimentoval s bezdrátovým přenosem informací. Přišel s nápadem, jak tyto informace shromažďovat, kódovat, měnit jejich frekvenci a vysílat do zařízení, které by bylo možné držet v ruce - tedy podobně, jak mobily fungují dnes. V praxi však konkrétně Teslovo zařízení nebylo nikdy sestrojeno ani testováno, stejně tak jako mnoho dalších skvělých nápadů.
5. Měl fantastickou paměť a prostorovou představivost
Tesla si prý dokázal zapamatovat celé knihy a různé obrazy do nejmenších detailů. Říká se také, že byl obdařen nepředstavitelně přesnou a intenzivní prostorovou představivostí, která pro něj znamenala velkou psychickou zátěž do doby, než se ji naučil prakticky využívat. V dětství jej díky tomu také sužovaly děsivé noční můry. Později mu tyto schopnosti umožnily detailní 3D vizualizace jeho vynálezů ještě před jejich sestrojením. Mnohé ze svých vizí ale Tesla nosil uložené jen v hlavě a nikdy je nedal na papír.
6. Mark Twain vděcí Teslovi za úlevu od zácpy
S Teslovým životem se pojí i různé kuriózní historky. Pomocí svých přístrojů dokázal svého kamaráda Marka Twaina zbavit zácpy během pouhých několika minut. Když se Twain postavil na plošinu Teslova vysokofrekvenčního oscilátoru, měl pak problém vůbec doběhnout na toaletu. Zařízení bylo ostatně přezdíváno jako stroj na vyvolání zemětřesení, což mohli během experimentů zakusit také obyvatelé Manhattanu. Celkově ale není Teslův přínos na poli medicíny a lékařské techniky příliš známý, ačkoli Tesla přímo sestrojil různé léčebné přístroje včetně rentgenových.
7. Trávil život po hotelích
Nikola Tesla měl v průběhu života málokdy stabilní domov a vystřídal řadu hotelů po celém Manhattanu. Když byla jeho kariéra na vrcholu, mohl si dovolit bydlet i v luxusním hotelu Waldorf Astoria, kde se spřátelil s mnoha slavnými a bohatými lidmi. Tesla se ale při svém bádání nikdy nezajímal o zisk, věda měla podle jeho přesvědčení sloužit především zájmům celého lidstva. Proto na svých vynálezech nikdy nezbohatl a navzdory svým vlivným přátelům zemřel nakonec v laciném hotelovém pokoji zcela bez peněz.
8. Mnohé z jeho vynálezů jsou stále tajné
Ačkoli Tesla zemřel v roce 1943, některé jeho vynálezy a experimenty stále podléhají utajení, o které se postarala vláda USA. Po Teslově smrti byl všechen jeho majetek zabaven. K části věcí se sice později dostala jeho rodina, ale velká část výzkumu zůstává i nadále v trezoru.
9. Americká vláda si během 1. světové války myslela, že němečtí špióni používají Teslovo zařízení
Tesla postavil na Long Islandu v New Yorku obří přenosovou věž. Tzv. Wardenclyffova věž měřila přes 55 m a měla sloužit k bezdrátové komunikaci, ale také k experimentům s bezdrátovým přenosem energie a získávání elektřiny „ze vzduchu“. K samotné věži se váže celá řada mnohdy protichůdných příběhů. Jedním z nich je, že se místní úřady během první světové války obávaly, že Němci používali věž pro rádiové vysílání, a proto ji v roce 1917 nechali vyhodit do povětří. Podle některých názorů se ale jedná o krycí historku a ve skutečnosti se na destrukci věže podílel sám Tesla, aby mohl zužitkovat alespoň materiál na placení dluhů, když samotný projekt zkrachoval. Pozůstatky věže dnes slouží jako Teslovo muzeum, které je financováno z příspěvků lidí a daru ve výši 1 milion dolarů od ředitele Tesla Motors Elona Muska.
10. Bez Teslových vynálezů by dnešní svět vypadal úplně jinak
Teslovy experimenty v mnoha aspektech ovlivnily dnešní moderní technologie i náš každodenní život. Fluorescenční osvětlení, rentgenové přístroje, rádia, televize, mobilní telefony, to vše máme také díky Teslovi. Možná nejlépe to vystihla slova pronesená na ceremoniálu v roce 1917, když Tesla obdržel Edisonovu medaili: „Stačí říct jen toto. Kdybychom odstranili výsledky práce pana Tesly, kola průmyslu by se přestala točit, elektrické vozy a vlaky by se zastavily, města by upadla do tmy, mlýny by nečinně stály. Ano, tak daleko sahá jeho práce, že se stala základem dnešního průmyslu.“
Teslovo jméno nesou mnohé firmy a organizace
To, že Teslův odkaz je opravdu výjimečný, dokazuje také množství firem, byznysů a institucí, které nesou jeho jméno. Mezi ty nejznámější jednoznačně patří:
- Tesla, česká značka elektroniky založená v roce 1946. Proslavila se například výrobou malého stolního rozhlasového přijímače Tesla 308U Talisman a kotoučového magnetofonu Sonet Duo. Aktuálně je Tesla generálním dodavatelem stacionární mikrovlnné telekomunikační sítě pro Armádu ČR.
- Tesla Motors, Inc., americká automobilka založená v roce 2003. Do povědomí veřejnosti se dostala přibližně v roce 2008, kdy představila svůj první sportovní elektromobil Tesla Roadster. První várka tohoto modelu čítající 100 kusů se vyprodala během 3 týdnů.
- Nikola Corporation, technologická společnost založená roku 2014 v americkém Utahu. Zabývá se výrobou nákladních vozů poháněných vodíkem, reálně však z jejich továren zatím žádné automobily nevyjely. Aktuálně je vše ve fázi příprav a někteří novináři se nemohou ubránit dohadům, zda Nikola Corporation bude novou Teslou, a nebo jde o byznysový model, který se později ukáže jako více méně podvodný.
- Ericsson Nikola Tesla, chorvatská pobočka výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson. Společnost je největší specializovaný poskytovatel moderních telekomunikačních produktů, řešení a služeb ve střední a východní Evropě.