Spotřeba elektřiny při těžbě Bitcoinu: Hrozí nám ekologická katastrofa?
Ceny kryptoměn znovu atakuje svoje nová maxima. Cena té nejpopulárnější – Bitcoinu, přesáhla už 50 tisíc dolarů. Bitcoin už celkově spotřebovává přes 0,6 % veškeré elektřiny a odborníci varují před vážnými ekologickými důsledky.
Ještě před pár lety o Bitcoinu věděli jen skalní počítačoví nerdi. S růstem popularity následoval výsměch ze strany velkých investorů a komerčních bank. To byla minulost. Nyní cena Bitcoinu atakuje nová maxima. A nejbohatší lidé světa začínají masivně Bitcoin nakupovat. Výsledkem je enormní růst ceny. Zatímco ještě v říjnu minulého roku se cena jednoho Bitcoinu pohybovala kolem 10 000 dolarů, nynější cena už přesáhla 50 000 dolarů.
Bezpečnost především
V takové situaci je těžba (matematické ověřování jednotlivých transakcí) kryptoměny opět velmi výnosná. To se také projevuje na trhu grafických karet, kterých je kritický nedostatek. Návratnost investice do "grafáren" je v případě těžby jen několik měsíců s možností poté hardware prodat za stejnou či i vyšší cenu, než je cena nákupní.
Energetická katastrofa?
Vlivem rostoucí těžby roste také i celková spotřeba elektřiny pro tuto činnost. Objevují se proto kritické názory, že rostoucí spotřeba elektřiny kvůli těžbě je dlouhodobě neudržitelná.
Univerzita v Cambridgi například vydala analýzu, podle které těžba bitcoinu spotřebuje více elektřiny, než je spotřeba celé Argentiny. Že si Bitcoin žádá hardwarový výkon pro ověřování transakcí, který spotřebovává elektřinu, je podle Josefa Tětka ze společnosti TopMonks, (Stackuj.cz) žádaná vlastnost. „Čím více výpočetního výkonu je dedikováno těžbě Bitcoinu, tím je Bitcoin bezpečnější a spolehlivější. A čím bude Bitcoin hodnotnější a čím více hodnoty s ním bude svět převádět, tím vyšší úroveň bezpečnosti potřebuje,“ uvádí.
Podle něj se tak jedná o mýtus, že Bitcoin představuje ekologickou hrozbu. „Bitcoin představuje nejlepší naději na odluku peněz od státu, což kvituji velmi pozitivně. Těžaři mají motivaci hledat co nejlevnější zdroje elektřiny - často to jsou jinak zbytečně propálené zdroje, jako např. elektřina z obnovitelných zdrojů v peaku, či tzv. gas flares,“ říká s tím, že nelze říct, že by Bitcoin mohl být „příliš“ nebo naopak „málo“ energeticky náročný. „Jednoduše spotřebovává tolik elektřiny, kolik je zapotřebí k jeho uspokojivé funkci (respektive těžaři jsou dlouhodobě vždy ekonomicky racionální a těží, když se jim to vyplatí),“ dodává.
Spotřeba elektřiny na úrovni Francie
Výzkumníci z Cambridge také varují, že při současných cenách je rentabilní těžba Bitcoinu i při trojnásobné náročnosti na ověřování, tedy až trojnásobné spotřeby elektřiny. Velká část této elektřiny je získávána z neekologických zdrojů – uhlí či plynu a způsobuje tak i růst emisí. „Ano, současná cena je zhruba 10 tisíc dolarů za minutu a obecně je rentabilita na 30 tisících dolarů za minutu. Každé čtyři roky se ale tato suma zmenší automaticky na polovinu. Aby Bitcoin spotřebovával pořád stejně elektřiny jako nyní, musel by každé čtyři roky zdvojnásobit svou cenu. Jinými slovy, i kdyby stál Bitcoin za 40 let miliardu korun, nespotřebovával by ani tolik, co nyní. Současná spotřeba je výsledkem levné elektřiny a drahého Bitcoinu,“ uvádí Dominik Stroukal z CEVRO Institutu.
Jakmile se jedno číslo v této rovnici podle něj změní, změní se i výsledná spotřeba. „Obecně platí, že v budoucnosti bude mít Bitcoin spíš opačný problém a bude spotřebovávat méně elektřiny, než kolik bychom možná chtěli, aby byl stále bezpečný,“ podotýká Stroukal. Prakticky tedy nezáleží na počtu transakcí, které jsou kryptoměnou prováděny. Bitcoin obslouží tisíc transakcí nebo jednu jedinou za stejné peníze. „Pokud by se v budoucnu měl Bitcoin více používat vliv na cenu by byl minimální. Obecně se často ve studiích pouze protáhne křivka do budoucnosti, aniž bychom diskutovali motivaci, kterou těžaři k pálení elektřiny mají. Tou je odměna v Bitcoinech, které vyrostly na ceně, proto se jim to vyplatí. Cena Bitcoinu určuje množství propálené elektřiny, ne naopak,“ zakončuje.