Domácnost

Solární tašky jsou nejdostupnější v historii. Proč si je pořídit?

Rádi byste si vyráběli vlastní elektřinu, ale solární panely na střechu se vám nelíbí? Řešením mohou být solární tašky. Na první pohled ani nepoznáte, že se liší od běžných tašek a svým výkonem se vyrovnají klasickým solárním panelům. Navíc je teď pořídíte za nejnižší ceny v historii.

Solární tašky jsou nejdostupnější v historii. Proč si je pořídit?
Solární tašky jsou nejdostupnější v historii. Proč si je pořídit?

Jaké jsou výhody solárních tašek?

Hlavní výhodou solárních tašek je jednoznačně jejich design a elegantní vzhled. Ať už vám připadají fotovoltaické panely nevzhledné, nebo hledáte uspokojivé řešení do památkové zástavby, solární tašky vám vyřeší oba problémy. Solární panely jsou integrovány do střešní krytiny, a běžným pohledem na střechu tak není vůbec poznat, že se jedná o solární elektrárnu.

Zatímco v začátcích měly solární tašky nižší výkon než běžné panely, v dnešní době mohou v některých případech pracovat dokonce s vyšší účinností. Jejich tenkovrstvé provedení může efektivněji využívat odražené světlo, a tak obvykle fungují lépe i v případě horšího počasí nebo zastínění střechy. Fotovoltaické tašky se navíc vyznačují vysokou tvrdostí oproti běžné střešní krytině.

Musk láká na novou solární střechu od Tesly. Vyjde mu 3. pokus jak uspět na trhu s FVE?

Jako první přišla se solárními taškami Tesla

Tesla je vedoucí společností na trhu inovací a nejinak je tomu i v případě solárních tašek. Tesla je představila v roce 2017 a hned je vyprodala na rok dopředu. Ani vysoká cena a dlouhá čekací doba zákazníky neodradily. Tesla však nebyla schopna vysokou poptávku uspokojit. K tomu se přidaly ještě problémy se ziskovostí, a proto se masová výroba solárních tašek na čas dala k ledu.

Na konci roku 2019 představila Tesla třetí generaci solárních tašek – Solarglass, která vychází asi o 40 % levněji než o dva roky starší předchůdce. Na webu společnosti pro USA je uvedeno, že se jedná o levnější řešení, než si udělat běžnou střechu a na ni umístit solární panely. Zlevňování elegantního řešení domácí výroby elektřiny není podle Muska u konce. V budoucnu by podle něj měly být solární tašky o 80 % levnější než běžná střešní krytina. Náklady by mimo jiné měla snížit rychlá instalace. Musk usiluje o to, aby se pokrytí střechy solárními taškami zvládlo za pouhých 8 hodin.

Technologie solární tašky

Rozvoj prodejů střešních tašek však u Tesly brzdí problémy s bezpečností, které se vyskytly u solárních panelů. Společnosti Walmart vyhořelo kvůli vadným solárním panelům od Tesly sedm prodejen. To hází negativní světlo i na solární tašky. Situaci ještě dále zkomplikovala pandemie koronaviru, která brzdí výrobu i instalace na střechy rodinných domů.

Obecně je však problém solárních tašek také v technologiích: Technologie si stále prochází pilotním testováním své živostnosti a provozní náročnosti. Výrobci mají stále před sebou výzvu v podobě nižší investiční ceny a zajištění nízkých provozních nákladů, například při opravě některé z tašek. Při výběru fotovoltaické střešní krytiny je vždy dobré se zeptat svého prodejce, jakým způsobem je řešena výměna jedné tašky při jejím poškození. U některých výrobců tato otázka ještě není dostatečně vyřešena. Bývá komplikované identifikovat přesně tašku, která je potřeba vyměnit a následně na výměnu bývá zapotřebí rozebrat značnou část střechy, vysvětluje Vít Pokorný ze společnosti E.ON Energie.

Solární tašky Tesla jdou na dračku. Naše konkurence je v háji, zní silácky z Tesly

Na kolik instalace solárních tašek vyjde?

V České republice solární tašky od Tesly tak jako tak nejsou k mání, a proto je potřeba porozhlédnout se po jiných výrobcích. Dobrá zpráva je, že jejich počet na trhu se poslední dobou zvyšuje. Díky tomu klesá cena instalace střešní krytiny s integrovanými solárními panely. To potvrzuje i Vít Pokorný: Solární tašky se určitě začnou více rozšiřovat, už dnes vidíme, že solární tašky vyvíjí nejenom výrobci fotovoltaický panelů, ale častěji také samotní výrobci střešních krytin. Na českém trhu už je několik domácností, které se takovouto střechou mohou pyšnit. Nicméně očekávám, že k masivnějšímu rozšíření těchto krytin na českém trhu bude docházet až nejdříve za 2-3 roky.

Za několik posledních let klesla cena solárních tašek na polovinu. Tím se téměř dostala na částku, kterou byste zaplatili za kvalitní střešní krytinu a instalaci solárních panelů.

Příklad kalkulace solárních tašek

roční základní spotřeba

předpokládaný výkon

cena

dotace

cena po odečtení dotace

6,5 MWh

4,56 kWp

565 499 Kč

150 000 Kč

415 499 Kč

Zdroj: příklad kalkulace Lindab Solar Roof, 3. 6. 2020
 

Například instalace střechy s fotovoltaickými taškami o výkonu 4,56 kWp pro rodinný dům, kde bydlí čtyřčlenná rodina se spotřebou elektřiny 6,5 MWh, s uložením přebytků do baterií, by vyšla na 565 tisíc korun včetně montáže a DPH. Výhodou je, že na pořízení solárních tašek si můžete žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám, stejně jako je tomu u běžných panelů. V tomto konkrétním příkladě by dosáhla dotace maximální výše a to 150 tisíc korun.

Při porovnávání výhodnosti solárních tašek s běžnými panely si dávejte pozor na přepočet výkonu. Ten se vyjadřuje v jednotce Wattpeak (Wp). V případě panelů je ale obvykle uváděn výkon na 1 panel se standardizovaným rozměrem 1,6 m2. U solárních tašek se setkáte spíše s výkonem přepočteným na 1 m2.

Ceny solárních tašek se liší od cen panelů.

Hlavním důvodem cenových rozdílů mezi jednotlivými technologiemi je podle Pokorného to, že výroba fotovoltaických tašek není zdaleka tak masivní jako výroba samotných fotovoltaických panelů. Navíc tašky nejsou na trhu dostatečně otestovány. Výrobci neustále vyvíjejí nové modely tašek. Trh pro tyto tašky tak není stále stabilizovaný natolik, aby některý z výrobců mohl začít masivněji vyrábět jeden model tašky a snížit tak své náklady na minimum, dodává Pokorný.

Jak využívat solární energii v domácnosti?