Budoucnost osobní přepravy? Rodinné auto Stella Vie jezdí čistě na solární energii
Někteří nazývají Stella Vie nejefektivnějším rodinným vozem všech dob. Automobil pro pět osob je ale na první pohled nepřehlédnutelný také díky svému osobitému futuristickému vzhledu. Budoucnost předznamenává provozem s nulovými emisemi a chytrými funkcemi. Má solární vůz také nějaké vady na kráse?
Úvodní fotografie: TU Eindhoven, Bart van Overbeeke
Za návrhem tohoto vozu stojí „Solární tým“ Technické univerzity z Eindhovenu složený ze studentů různých oborů. Solární tým v jiné sestavě již v roce 2013 zvítězil s prvním prototypem zvaným „Stella“ v soutěži World Solar Challenge ve třídě solárních vozidel (a poté opětovně i v roce 2015 s vozem „Stella Lux“). Po soutěži jezdili studenti s vozidlem po světě, aby na čtyřech kontinentech živě představili budoucnost mobility.
Na střeše vozí 5 m2 solárních panelů
Ve vozidle je zabudovaný inteligentní navigační systém s mnoha funkcemi. Stella Vie najde nejefektivnější cestu a dokonce ukazuje, kolik energie se ušetří ve srovnání se standardním vozidlem poháněným fosilními palivy.
Automobil také pomáhá s parkováním. Pomocí výškové mapy, údajů o počasí a mapy pravděpodobnosti parkování zavede svého řidiče k parkovacímu místu s maximálním dopadem slunečních paprsků v dosahu cíle cesty.
Auto samo vybízí řidiče k energeticky efektivnější jízdě pomocí světelného systému, kterým upozorňuje např. na příliš intenzivní brzdění nebo naopak akceleraci. Solární automobil je vybaven inteligentním nabíjecím a vybíjecím systémem, který sleduje jak ceny energií, tak plány řidiče pro nalezení optimálního času pro nabíjení i vybíjení vozu.
Slunce protáhne dojezd až na 1000 km
Přebytečná energie může být použita pro napájení domu nebo dodána do sítě. Na jedno plné nabití by měl automobil za letního slunečného dne ujet až 1000 km.
Ptáte se, co se bude dít, když se zatáhnou mraky? Studenti ze Solárního týmu už připravují odpověď. Pod hlavičkou společnosti Lightyear pracují na novém voze One, který zkombinuje elektrický a solární pohon.
Zatímco v prosluněném Španělsku budete moci kroužit sem a tam několik měsíců bez nabíjení, v zemích s věčně zamračenou oblohou (např. Skotsko) „elektrosolární hybrid“ nabijete stejně jako klasický elektromobil.
Jestli se jim to podaří, uvidíme v roce 2019, kdy by mělo hotové vozidlo One poprvé vyjet z garáže a ukázat se veřejnosti.
Jaké má Stella Vie mouchy?
Slavnostní představení nového konceptu Stella Vie nepřineslo jen nadšení publika. Vyvolává také četné diskuse a nedůvěru v deklarované parametry vozidla. Podle designérů tkví úspěch jejich projektu v extrémně lehké konstrukci využívající karbonová vlákna a hliník, ale také v mimořádně propracovaném aerodynamickém tvaru, na kterém se od posledních prototypů výrazně zapracovalo.
Zlí jazykové také nevěří, že by cestování ve Stella Vie mohlo být pohodlné. Vzhledem ke snížené výšce auta musí být minimálně nastupování a vystupování pro hůře pohyblivého člověka poměrně obtížné.
Anketa
Tuto nevýhodu však mají kompenzovat dostatečně velké dveře a rukojeti pro usnadnění vstupu do vozidla. Uvnitř má na cestující čekat prostorný a čistý interiér s ergonomicky tvarovanými sedadly pro pohodlnou jízdu. Kritiku ale schytala také příliš úzká kola nevhodná pro jízdu mimo rovný a hladký terén.
Designéři se s tímto novým modelem letos opět chystají zúčastnit soutěže World Solar Challenge, která se bude konat na podzim v Austrálii.