Silová elektřina 2021 a 2022: Domácnosti si prudce připlatí
Ceny silové elektřiny na konci roku 2021 letí raketově vzhůru. Výjimkou není zdražení silové elektřiny o desítky procent. Na vině jsou rostoucí ceny elektrické energie na burze, padly dokonce historické rekordy. Se zdražováním by měly domácnosti počítat i v příštím roce.
Ceny silové elektřiny na burze trhají rekordy
Silová elektřina se v současné době obchoduje na Pražské burze za 125 eur/MWh. To je oproti loňskému roku nárůst zhruba o 200 %. Již v první polovině září bylo milníkem překonání hranice 100 eur/MWh, které nastalo poprvé v historii Pražské burzy. Na začátku října se velkoobchodní cena za megawatthodinu elektřiny přehoupla dokonce přes 160 eur. Během posledních dnů došlo k mírnému propadu, ale elektřina se stále obchoduje zhruba za trojnásobné ceny oproti loňskému podzimu.
Srovnejte si ceny elektřiny a zjistěte, kolik můžete ušetřit
Ceníky změnily již desítky dodavatelů
Kvůli rostoucím cenám na burze zdražily již desítky dodavatelů na českém trhu. Největší nárůst lze pozorovat především v cenících fixovaných produktů. Například od 1. října zdražil dominantní dodavatel ČEZ silovou elektřinu u produktů s fixací pro nové zákazníky. Dosud stála jedna kilowatthodina silové elektřiny u produktu Elektřina na 2 roky 2,64 Kč v nejrozšířenější distribuční sazbě D02d. V novém ceníku činí cena 4,30 Kč, to znamená, že silová elektřina podražila o více než 60 procent.
Zatímco během loňského roku mohli odběratelé těžit z nízkých cen energií díky celosvětové pandemii koronaviru, v tom letošním bude muset sáhnout hlouběji do peněženky prakticky každá domácnost.
Dodavatelé energií krachují
Ostatně prudký nárůst cen na burze už dostal do potíží první firmy a nejedná se o malé hráče. 13. října oznámil největší alternativní dodavatel Bohemia Energy, že nedokáže dostát svým závazkům a vyhlásil krach. Asi milion odběratelů elektřiny a plynu si tak během půl roku musí najít nového dodavatele – do té doby jim energie bude obstarávat tzv. dodavatel poslední instance.
Silová elektřina tvoří jen část faktury
Při sledování změn v cenících dodavatelů je důležité připomenout, že silová elektřina tvoří jen část faktury za elektřinu. Připočítává se k ní ještě regulovaná složka ceny elektřiny, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Zahrnuje fixní platbu za jistič, poplatky za distribuci, příspěvek na obnovitelné zdroje, systémové služby a činnost Operátora trhu. Regulovanou cenu elektřiny vyhlašuje ERÚ vždy na konci listopadu na následující kalendářní rok.
Zdražování ještě není konec
Jak se budou vyvíjet regulované ceny elektřiny, na to si ještě budeme muset počkat. Už teď je však jisté, že ze strany dodavatelů se zdražováním ještě není konec. Razantní nárůst cen na burze se totiž promítá do ceníků pro domácnosti až s časovým odstupem. Zejména největší dodavatelé nakupují elektřinu na burze s předstihem, a proto jsou teď ještě předzásobeni z dob, kdy byla elektřina levnější. Pokud cena elektrická energie na burze brzy výrazně neklesne, budou muset nárůst cen promítnout do ceníků i v roce 2022.
Také jste dostali zdražovací dopis nebo hledáte spolehlivějšího dodavatele? Ceníky dodavatelů se teď mění tak rychle, že je těžké si udržet přehled. Využijte praktickou online kalkulačku, kde získáte aktuální srovnání dodavatelů přesně podle vašich potřeb.
Proč silová elektřina na burze zdražuje?
Za růstem cen elektrické energie na burze stojí především bezprecedentní růst cen emisních povolenek. Ty musí nakupovat firmy a elektrárny, aby mohly do ovzduší vypouštět CO2. Jedna emisní povolenka umožňuje vypustit jednu tunu CO2 do ovzduší. Z toho důvodu došlo k výraznému nárůstu nákladů na produkci elektřiny zejména v uhelných elektrárnách. Česká republika vyrábí v uhelných elektrárnách téměř polovinu celkové produkce.