Ptáme se expertů: Co by dělali, kdyby sluneční erupce úplně vyřadila elektroniku?
Silná solární bouře dokáže nadělat pěknou paseku. Nejde ani tak o ztráty na životech či škody na majetku, ale v moderní době především o to, že by mnoho lidí dočasně ztratilo přístup k internetu, a to se rovná téměř konci světa, aspoň pro některé. Zjistěte, co by v této kritické situaci dělalo 8 expertů na energii a techniku. Našli se i tací, kterým by digitální pustina bez elektřiny moc nevadila.
Všech osm námi oslovených odborníků dostalo stejnou sadu tří ošidných otázek. Pro první rozehřívací otázku jsme sáhli do soudku s katastrofami. Ptali jsme se:
„Jak byste se připravili na situaci, kdy by například vlivem sluneční erupce přestaly fungovat všechny elektronické přístroje? (Dejme tomu, že by tato informace byla známa měsíc dopředu).“
Za této situace je možné předpokládat výpadek na několik dní, možná týdnů. Já osobně bych si nakoupil hodně zásob (jídlo, pohonné hmoty pro naftový agregát, něco na obranu proti rabujícím lidem a nějakou literaturu o přežití v divočině ).
- Kamil Čub, energetik ECON Energy, s.r.o.
Pokud by byla geomagnetická bouře opravdu tak velkého rozsahu, že by vyřadila elektrické sítě, navigační systém GPS, satelity či telefonní linky, asi bych se nejvíce těšil na odpočinek v informačním vakuu.
Prakticky je lepší s touto otázkou mířit za fyziky, dle minulých zkušeností menšího rozsahu však můžeme předpokládat zejména zasažení transformátorů a elektrárenských sítí. Jejich obnova by trvala dobu měsíců a vyžádala by si nemalé prostředky. Přesto asi není nutné čtenáře děsit.
Dopady by se projevily jen v některých regionech a některé by zůstaly nedotčené. Malá zařízení by také měla přečkat bez problémů, ale vzhledem k naší vysoké závislosti na informacích a sítích bychom si moc nepomohli.
Teoretickým řešení by však mohla být urychlená instalace decentralizovaných zdrojů energie. Společnost by se také mohla vrhnout do technických řešení – jako je magnetické stínění a přechod na chytré sítě. Jde však pouze o teorii, pokud neumíme přepnout energetický systém například kvůli klimatické hrozbě, těžko bude důvodem teoretické ohrožení v podobě solární erupce.
- Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost
Rád bych podotknul, že taková situace je skutečně pouze modelová, protože v případě předem známého přepětí sítě lze jednoduše reagovat pouhým vypnutím elektrických spotřebičů a jejich opětovným spuštěním, jakmile se podmínky standardizují.
Nicméně blízko realitě má scénář, kdy by vlivem přetoků německé elektřiny přes české území zkolabovala česká přenosová soustava. Na to je v současnosti nejlepším nástrojem decentralizovaná samovýroba elektřiny, tedy výroba v místě spotřeby (např. solární panely na střechách podniků či rodinných domů).
Strategicky významné instituce typu nemocnic jsou pro podobné případy zase vybaveny dieselovými generátory. V dlouhodobém horizontu pak očekáváme pokrok v oblasti velkokapacitních akumulátorů (zjednodušeně obrovských baterií, které např. umožní několikadenní skladování elektřiny).
- Pavel Farkač, Specialista pro vnější styky Institutu energetické ekonomie VŠE
Tak, jak by mi asi poradila už má babička: nakoupil bych si předem dost jídla a pití, to je rozumná příprava na veškeré krizové situace. A pak, pokud by tato situace opravdu byla dobře prognózovatelná, o čemž ale trochu pochybuji, bych odpojil elektroniku od sítě.
- Jiří Gavor, jednatel ENA s.r.o. - energetické poradenství a analýzy
Díky sluneční erupci by sice přístroje mohly přestat fungovat, pouze dočasně, což znamená, že stačí je nechat na nějakou dobu odstavené a po jisté době naskočí. Problém by mohl nastat, kdyby taková situace přišla znenadání. To by pak mohlo dopadnout docela katastroficky. Myslím, že scénářů na toto téma je dost a dost jak v knihách, tak i ve filmech.
- Vlado Ríša, šéfredaktor měsíčníku sci-fi, fantasy a hororu XB-1
Na úrovni fungování rodiny a domácnosti bych žádné zásadní kroky provádět nemusel – s výjimkou posílení zásob některých potravin. Vytápění, vaření i zásobování vodou není v našem případě závislé na elektronice či dodávkách elektřiny.
Zapojil bych se do příprav na novou situaci na obecní úrovni – k vytvoření seznamu, co všechno nebude fungovat. K zajištění prevence průšvihů by patrně vznikl tým řízený některým z radních. Moje zkušenosti z míst s nefungující infrastrukturou po válečných konfliktech by se mohly hodit.
- Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA
Pokud bychom to věděli jen měsíc dopředu, už by toho příliš asi dělat nešlo, jen se předzásobit potravinami a zasadit plodiny. Ale díky dopředu plánovaným energeticky úsporným opatřením bychom byli obecně schopní lépe reagovat na výpadky dodávek energií, které, kvůli nejisté geopolitické situaci, nejsou až tak úplně z říše sci-fi.
Zároveň platí, že energeticky úsporné domy, které mají například kvalitní obálku, udrží déle teplo a v parném létě déle chladno, takže by při úplném výpadku elektrických přístrojů lidé v nich měli větší šanci na přežití. Důležité by taky bylo cílit na elektroenergetickou soběstačnost budovy, například pomocí fotovoltaických panelů a baterií.
- Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy
Anketa
Pořídil bych si co nejvíc přístrojů ne-elektrických.
- Jan Horčík, šéfredaktor www.hybrid.cz
Napadá vás jiná vhodná otázka, kterou byste rádi položili skupině expertů? Napište nám na e-mail [email protected] anebo na nás houkněte na našem facebooku, a my z vašich nápadů vybereme ten nejzajímavější a otázku za vás odborníkům na energie a techniku položíme. Těšíme se na vaše nápady.